O‘zLiDeP Сайловолди дастурига аниқ таклиф ва мулоҳазалар билдирилди
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал демократик партияси Сирдарё вилоят Кенгаши ҳамда маҳаллий кенгашлардаги депутатлик гуруҳи фаоллари иштирокидаги давра суҳбати бўлиб ўтди. Унда O‘zLiDeP дастурига киритилган қўшимча ва ўзгартишлар, шунингдек, Сайловолди дастури лойиҳаси муҳокама қилинди.
Тадбирни O‘zLiDeP Сирдарё вилоят Кенгаши аппарат раҳбари Фахриддин Абдусатторов очиб берди.
-Ўтаётган ҳар бир кунимиз бизни муҳим сиёсий жараён – парламент қуйи палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловларга тобора якинлаштирмоқда, - деди Фахриддин Абдусатторов. - Кутилаётган сайловларда партиямизнинг муносиб ва фаол иштирокини таъминлаш биздан катта масъулият ва сиёсий тайёргарликни талаб қилади. Биз ҳар куни бўлғуси сайловларга қандай ғоя ва қандай ташаббуслар қадам қўйяпмиз, дея ўзимизга ўзимиз ҳисоб беришимиз лозим.
Йиғилишда сўзга чиққан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Комилжон Эрназаров, O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси бўлим мудири Самидулла Маҳмудов, O‘zLiDeP Сирдарё вилоят Кенгаши раиси ўринбосари Абдуқаҳҳор Ибодуллаевлар бўлажак сайловларга тайёргарлик борасидаги ишларни замон талабларидан келиб чиқиб, янгича ва инновацион ёндошувлар асосида ташкил қилиш лозимлигига эътиборни қаратишди.
Тадбирда сўзга чиққан Гулистон давлат университети ректори, вилоят Кенгаши депутати Муксин Ходжиевнинг таъкидлашича, жамиятимизнинг асосий қисмини, яъни 60 фоиздан зиёдини ёшлар ташкил қилади. Уларни тадбиркорликка жалб қилиш борасида Гулистон давлат университети қошида 5-муҳим ташаббус бўйича “Бизнес марказ” фаолиятини йўлга қўйиш, 3-6 ойлик ўқув-курсларини ташкил қилиш, тадбиркорликка ўқитиш таклифини берди.
Жумладан, Боёвут туман Кенгаши депутати Манзура Дадаева Дастур қисқа, аниқ ва тушунарли бўлиши, “Ёшлар - келажагимиз” жамғармаси Гулистон шаҳар филиали раҳбари Зафар Тўлқинов номзодларнинг сифат даражасига эътибор қаратиш лозимлигини қайд этиб ўтишди.
Бундан ташқари вилоят перенатал маркази раҳбари, Гулистон шаҳар депутати Ханифа Садикова вилоятда бир ёшгача бўлган чақалоқлар ўлими кўпайганлигини таъкидлаб ўтди ва унинг олдини олиш юзасидан партия дастурига ўз таклифларини билдирди.
-Вилоятимизда 85 нафар гинекологлар фаолият  юритаётган бўлса, уларнинг 70 фоизи пенсионерлардир, - деди Ханифа Садикова. - Шу сабабдан малакали, ёш кадрларни кўпайтириб, давлат шерикчилиги асосида қишлоқларда болалар поликлиникаларини қайта ташкил этиб, болалар патронаж ҳамшираларини кўпайтириш лозим. Шунда тажрибасиз ёш оналарнинг бир ёшгача бўлган чақалоқларининг тўғри овқатланиши  ва соғлиқларини назорат қилиш орқали соғлом фарзандларни тарбиялашларига амалий ёрдам қилган, ҳамда болалар ўлимини кескин камайтириш имконияти туғиларди.
Танқидий-таҳлилий ва қизғин муҳокама, мунозаралар руҳида ўтган йиғилишда айни шу жиҳатларга алоҳида эътибор қаратилди ва ҳужжатлар муҳокамаси ўта қизғин тарзда кечди.
Йиғилиш якунида жорий йилда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловларга қизғин тайёргарлик кўриш бўйича аниқ вазифалар белгилаб олинди.

Предложения для Предвыборной программы УзЛиДеП
Состоялся “круглый стол” с участием активистов Сырдарьинского областного  кенгаша  Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана и депутатской группы  в местных кенгашах. На мероприятии обсуждались  изменения и дополнения, внесенные в Программу УзЛиДеП  и проект Предвыборной программы партии.
Вел мероприятие  руководитель аппарата  Сырдарьинского областного  кенгаша  УзЛиДеП Фахриддин Абдусатторов.
-Каждый прошедший день приближает нас к важному политическому процессу - выборам депутатов в нижнюю палату  парламента и областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, - сказал Фахриддин Абдусатторов. – Для достойного и активного участия партии в предстоящих выборах от нас требуются большая ответственность  и политическая готовность. Мы каждый день должны отдавать  себе отчет, с какими идеями и инициативами мы идем к предстоящим выборам.
Выступившие на мероприятии  депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Комилжон Эрназаров, заведующий отделом исполнительного комитета политического совета УзЛиДеП Самидулла Махмудов, заместитель  председателя Сырдарьинского областного кенгаша УзЛиДеП Абдукаххор Ибодуллаев обратили внимание на небходимость организации работы по подготовке к выборам на основе новых и инновационных подходов и с учетом требований времени.
Как отметил выступивший на мероприятии  ректор Гулистанского государственного университета, депутат областного кенгаша Муксин Ходжиев, основную часть нашего общества , то есть  более 60 процентов, составляет молодежь. Для привлечения молодежи в предпринимательство он предложил наладить при Гулистанском государственном университете деятельность “Бизнес-центра” по 5 важным инициативам, организовать 3-6-месячные учебные курсы  и обучать молодежь предпринимательству.
Депутат Баяутского районного кенгаша Манзура Дадаева выразила мнение о том, что Программа должна быть краткой, точной и доступной для понимания, руководитель  Гулистанского городского филиала  фонда “Молодежь – наше будущее” Зафар Тулкинов отметил, что необходимо обращать внимание на личностные качества кандидатов.
Руководитель областного перинатального центра, депутат города Гулистан Ханифа Садикова отметила, что в области возрос уровень смертности  среди детей в возрасте до одного года и вопрос предупреждения такого явления следует внести в программу  партии.
-В области работают  85гинекологов, 70 процентов из них - пенсионеры, - сказала Ханифа Садикова. – Поэтому нужно увеличивать число молодых квалифицированных кадров, на основе государственного партнерства  реорганизовывать детские поликлиники в кишлаках и увеличить число детских патронажных медсестер. Путем обучения неопытных молодых матерей  правильному питанию и контролированию здоровья  новорожденных можно оказывать практическую помощь в воспитании здоровых детей и сократить уровень детской смертности.
Заседание проходило в духе критико-аналитического обсуждения, на указанные аспекты было обращено особое вниманиеи.