O‘zLiDeP фракцияси раҳбари А.Хаитов шаҳрисабзлик сайловчилар билан мулоқот қилди
O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси раҳбари А.Хаитов халқ билан мулоқот қилиш, одамларнинг ичига кириш, уларнинг дарду ташвишларини ўрганиш мақсадида Қашқадарё вилоятига борди.
Партия етакчиси вилоятдаги учрашувини Шаҳрисабз касб-ҳунарга ўқитиш марказидан бошлаб, ушбу марказда тикувчилик, компъютер саводхонлиги, чилангарлик, ип йигирув йўналишларида таҳсил олаётган хотин-қизлар билан мулоқот қилди. Президентимизнинг парламентга йўллаган Мурожаатномаси мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида тўхталиб ўтди.
“Президентимизнинг Олий Мажлисга йўллаган бу галги Мурожаатномаси том маънода мамлакатимизни янада юксалтириш, тараққиётини таъминлашга қаратилди. Нега десангиз  Мурожаатномада  таълим-тарбияни замон талаблари даражасига кўтариш заруратидан аҳоли турмуш даражасини юксалтиришгача аниқ вазифалар белгиланди. Айниқса, олий таълим қамровини ошириш, давлат грантларини икки бароварга кўпайтириш, қизларимиз учун алоҳида грантлар ажратиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Боиси маънавий юксалишсиз, таълим ва тарбияга эътиборсиз чинакам ривожланишга эришиш қийин”, – дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O‘zLiDeP фракцияси раҳбари А.Хаитов.
Шу куни O‘zLiDeP раҳбари Шаҳрисабз маданият саройида ҳам бўлиб, ҳунарманд, тадбиркор ва ишбилармон аёллар томонидан ишлаб чиқилган маҳсулотлар кўргазмаси билан танишди. Хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш, тадбиркорлик бўйича иш бошлаш арафасида турган опа-сингилларимизга бизнесни ташкил этиш, ҳужжат юритиш, солиқ имтиёзлари, кредит олиш юзасидан зарур тавсиялар, масҳалатлар берди.
Ўз хонадонида иссиқхона қуриб, помидор, бодринг, кўкат ва бошқа полиз маҳсулотлари етиштириб, йилига икки-уч марта ҳосил олиш ҳаракатида юриб, лекин етарли билим ва кўникмага эга бўлмаган аҳоли вакилларига Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари Кенгаши ҳамда Фуқароларни ўзини-ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Республика Кенгаши ҳамкорлигида чоп этилган “Аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш, ёпиқ ва очиқ майдонларда маҳсулот етиштириш” номли китоблар тўпламини тақдим этди.
“Учрашув мен учун жуда фойдали бўлди. Боиси кўпдан буён иссиқхона барпо этиб, лимон етиштириш ниятида юрган эдим. Лекин бир сотих лимонзор яратишга қанча маблағ, ҳаражат кетишини билмаганим сабабли бизнесни бошлашга бироз чўчиётган эдим. Бугунги мулоқот эса биз учун катта маҳорат дарси бўлди. Депутатимиз тақдим этган ушбу китоб тадбиркорлик фаолиятимизни бошлашда жуда асқотади”, – дейди шаҳрисабзлик Зулайхо Раҳимова.
Ўзаро очиқ, самимий ва жонли кечган учрашувда хотин-қизлар ўзларини қизиқтирган барча саволларига батафсил жавоб олишди.

Диалог руководителя фракции УзЛиДеП А.Хаитова с избирателями Шахрисабза
Председатель Исполнительного комитета  Политического совета УзЛиДеП,  руководитель фракции партии в Законодательной палате  Олий Мажлиса А.Хаитов  для проведения диалога с народом и изучения их проблем прибыл в Кашкадарьинскую область.
Намеченные встречи лидер партии начал с посещения Шахрисабзского центра профессионального образования, где провел диалог с женщинами, обучающимися по направлениям швейного дела, компьютерной грамотности, слесарному и прядильному делу. Рассказал о содержании, сути и значении Послания Президента парламенту.
“Послание Президента Олий Мажлису направлено  на обеспечение развития страны. Потому что в этом документы обозначены все задачи  – от необходимости повышения образования до уровня современных требований  до повышения уровня жизни людей.  Особое внимание уделено расширению масштаба высшего образования, увеличению государственных грантов в два раза, выделению отдельных грантов для девушек. Потому что сложно достичь настоящего развития без повышения духовности, уровня образования и воспитания”, – сказал  руководитель фракции УзЛиДеП в Законодательной палате  Олий Мажлиса А.Хаитов.
В этот день руководитель УзЛиДеП побывал во дворце культуры Шахрисабза и ознакомился с выставкой продукции женщин-ремесленниц и предпринимателей. Дал рекомендации по вопросам развития предпринимательства, оказанию помощи женщинам, желающим начать свой бизнес, рассказал о делопроизводстве,  налоговых льготах и получении кредита.
Представителям населения, желающим заниматься предпринимательской деятельностью в сфере сельского хозяйства, но не имеющих  навыков и достаточных знаний в этом направлении, лидер партии преподнес сборник  «Эффективное использование приусадебных земель, выращивание продукции на открытом и закрытом грунте», изданный Советом фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель совместно с Республиканским советом по координации  деятельности органов самоуправления граждан.
“Для меня встреча была очень полезной. Я давно мечтала построить теплицу и выращивать лимоны. Но не знала, сколько средств потребуется для создания лимонария, как организовать деятельность. Нынешняя встреча  стала для нас своеобразным мастер-классом.  Подаренная депутатом книга будет способствовать налаживанию предпринимательской деятельности”, – сказала жительница Шахрисабза  Зулайхо Рахимова.
На встрече, проходившей в открытой, доверительной обстановке женщины получили подробные ответы на свои вопросы.