Депутат муаммоларни ҳал этиш устидан қатъий назорат ўрнатди
Томорқа ризқ-рўз, қўшимча даромад манбаи, бандликни, арзончиликни таъминлашнинг самарали йўлидир. Айниқса бугунги синовли кунларда ернинг ҳар бир қаричидан унумли фойдаланиб яхши даромад олиш ниҳоятда муҳим аҳамиятга эга.
Аҳоли орасида юриб, бу борадаги ишларни тизимли амалга оширишда бугун депутатлар ҳам фаол қатнашмоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, O'zLiDeP фракцияси аъзоси Дилбар Усмонова тадбиркорлик субъектлари ва  сайловчилари хонадонида бўлиб, уларга томорқадан унумли фойдаланиш борасида амалий кўмак беришга ҳамда мавжуд муаммоларни ўрганмоқда. Мақсад аҳоли бандлигини таъминлаш, уларни ўз томорқасидан даромад олишга ўргатиш, тадбиркорлар дуч келаётган муаммоларни уюшқоқлик билан бартараф этишдан иборатдир.
Хусусан, Тошкент тумани Гулистон ҳудуди “Боғбон” МФЙ Чимкент йўли кўчаси 59-уйда яшовчи Равшан Тошпўлатов пандемия шароитида ўз томорқасида 3 сотихли иссиқхонада помидор кўчатларини парваришламоқда. Фақат битта муаммо бор. Яъни помидор кўчатларини суғориши учун сув насоси етишмаяпти. Депутат Д. Усмонова бу борада хонадон соҳибига тез кунда амалий ёрдам беришга ваъда берди.
Бугунги кунда кичик бизнесни ривожлантириш, бизнес юритиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, тадбиркорлик фаолиятига қаратилган ҳар қандай тўсиқларга муросасиз бўлиш давр талаби бўлиб қолмоқда. Шундан келиб чиқиб, депутат Тошкент туманидаги “FAZO LUXE” МЧЖ фаолияти билан яқиндан танишди.
Мазкур корхона тиббий ниқоблар ишлаб чиқаришга мўлжалланган бўлиб, у ерда ҳозирда 240 нафар ишчи ходим меҳнат қилмоқда. Карантин даврида тиббий ниқобларни ишлаб чиқариш ҳажми 5 баробарга оширилди. Шу билан бирга маҳсулотлар нафақат ички бозорда балки, ташқи бозорда ҳам экспорт қилинмқода. Мисол учун ўтган йили корхона томонидан 1,5 миллион долларлик маҳсулот экспортга йўналтирилган.
Корхонани мақсади катта. Хусусан, маҳсулотлар ҳажмини 2,5 миллион долларга етказиш, иш кўламини кенгайтириб, яна 90 нафар фуқарони иш билан таъминлашдан иборатдир. Лекин, бу режа ва мақсадларни амалга оширишда корхона атрофида канализация тармоқларининг тўғри йўлга қўйилмаганлиги тўсқинлик қилаяпти. Бу аҳолининг ҳам ҳақли эътирозига сабаб бўляпти. Шу сабабли корхона тиббий ниқоблар ишлаб чиқаришни камайтиришга мажбур. Ушбу муаммо қанчалик тез ечим топса, юқорида айтилган режалар шунчалик тез амалга ошади ва одамлар ишли бўлади. Айни карантин даврида тиббий ниқоблар ишлаб чиқариш ҳажми ортади.
Депутат Д.Усмонова мазкур масала юзасидан Тошкент вилояти ва туман ҳокимлиги ва тегишли ташкилотларга сўров чиқарди ва уларнинг устидан қатъий депутатлик назоратини ўрнатди. Ўйлаймизки муаммо тез орада ижобий ечимини топади.

Депутат контролирует решение проблем населения
Приусадебные земли - - это источник дополнительного дохода,  метод обеспечения  занятости и сбалансированности цен на рынках. Развитие приусадебных земель особенно актуально в нынешнее время, когда страны переживает серьезные испытания.
Сегодня депутаты среди народа , занимаются системной организацией работы в этом направлении.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Дилбар Усмонова посещает  субъекты предпринимательства, семьи избирателей, предоставляет практическую помощь в использовании приусадебных земель, изучает имеющиеся проблемы. Цель проводимой работы – обеспечение занятости населения, обучение выгодному использованию приусадебных земель, устранение проблем предпринимателей.
Равшан Тошпулатов, проживающий  в доме №59 по улице Чимкент йули СГМ «Богбон» на территории Гулистан Ташкентского района  в условиях пандемии  в теплице на 3 сотках выращивает  саженцы помидоров. Но есть проблема – нет насоса для орошения саженцев.  Депутат Д. Усмонова обещала в ближайшее время решить проблему.
Сегодня требованием времени являются  создание условий  для развития малого бизнеса, устранение проблем в предпринимательстве.  Депутат ознакомилась с деятельностью ООО “FAZO LUXE” Ташкентского района.
На предприятии, специализирующемся на производстве медицинских масок, работают 240 человек. В период карантина объем производства  увеличился в 5 раз. Продукция реализуется на внутреннем рынке и экспортируется на внешний рынок. В прошлом году объем экспорта продукции составил 1,5 миллиона долларов.
Цели у предприятия большие. Это доведение объема  производства до  2,5 миллиона долларов, расширение производства и обеспечение работой еще 90 человек.  Однако,  реализации поставленных целей  препятствует не налаженность канализационной системы на территории вокруг предприятия. Это по праву  вызывает и недовольство населения. В этой связи предприятие вынуждено  сокращать объем производства.  Но если решить имеющуюся проблему, производство будет расширяться, люди получат работу. Возрастет объем производства медицинских масок, необходимых особенно сегодня, в период карантина.
По данному вопросу депутат Д.Усмонова  направила запрос в районный и ташкентский областной хокимияты и установила депутатский контроль за исполнением запроса. Надеемся,  в ближайшее время проблема будет разрешена.