Фуқаронинг ногиронлик нафақаси қайта тайинланишига сeнатор аралашиши шартмиди?
Эзгу ишнинг ўлчами бўлмайди. Яхшининг бир мададидан умидвор инсоннинг каттадир, кичикдир муаммоси ҳал этилар экан, унинг бугунги кунга ишончи мустаҳкамланади.
Конимех туманинг «Учтепа» овул фуқаролар йиғинида бўлиб ўтган аҳоли билан учрашувда шу овулда яшовчи Нарзулла Джасинбоев Олий Мажлис Сенати аъзоси У.Файзиевга соғлиги кунора ёмонлашаётгани туфайли туман марказига бориб тиббий кўрикдан ҳам ўта олмаслигини маълум қилиб, шу масалада ёрдам беришларини сўраб мурожаат қилган эди.
Жойларда аҳоли турмуш тарзини «маҳаллабай» ўрганиш асносида бу каби муаммоларни жойида бартараф этиш, одамларнинг бюрократия ёхуд сансоларлик иллатлари важидан эшикма-эшик саргардон юришига барҳам бериш халқ ўзи ишониб сайлаган депутатларни беэътибор қолдираётгани йўқ.
Сенатор У. Файзиев ўз ваколатидан келиб чиқиб, масалани зудлик билан ҳал қилди. Яъни Навоий вилояти Бош тиббий-меҳнат эксперт комиссияси раисига шу куннинг ўзидаёқ ёзма мурожаат юборди.
Тез кунда мазкур масала юзасидан вилоят Бош тиббий-меҳнат эксперт комиссияси томонидан ташкил этилган ишчи гуруҳ Н.Джасинбаев хонадонига бориб, уни тиббий кўрикдан ўтказди ва Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 1 июлдаги №195-сонли қарорига асосан, 2-гуруҳ ногирони деб топилди.

Is it necessary for the senator to intervene in the restoration of a citizen’s disability benefit?
A noble cause knows no boundaries. Thanks to a good deed, this or that problem of a needy person is solved, and confidence in the present day is strengthened in him.
At a meeting with the population, held at a citizens’ assembly of the village “Uchtepa” of Kanimekh district, a resident of the village, Narzulla Jasinboyev, appealed to a member of the Senate of the Oliy Majlis U. Fayziyev, that he cannot undergo a medical examination in the district center.
The issues of eliminating people’s problems based on studying their situation on the basis of “mahallabay” system, bureaucratic obstacles do not remain outside the field of vision of deputies.
Senator U. Fayziyev, proceeding from his powers, solved this problem. On the same day, he sent a written request to the Chairman of the Main Medical and Labor Expert Commission of Navoi region.
In the coming days, the working group of the Main Medical and Labor Expert Commission of the region visited N. Jasinbayev, conducted a medical examination, and, based on the Resolution No. 195 of the Cabinet of Ministers of July 1, 2011, established group 2 disability.