Фуқаронинг ногиронлик нафақаси қайта тайинланишига сeнатор аралашиши шартмиди?
Эзгу ишнинг ўлчами бўлмайди. Яхшининг бир мададидан умидвор инсоннинг каттадир, кичикдир муаммоси ҳал этилар экан, унинг бугунги кунга ишончи мустаҳкамланади.
Конимех туманинг «Учтепа» овул фуқаролар йиғинида бўлиб ўтган аҳоли билан учрашувда шу овулда яшовчи Нарзулла Джасинбоев Олий Мажлис Сенати аъзоси У.Файзиевга соғлиги кунора ёмонлашаётгани туфайли туман марказига бориб тиббий кўрикдан ҳам ўта олмаслигини маълум қилиб, шу масалада ёрдам беришларини сўраб мурожаат қилган эди.
Жойларда аҳоли турмуш тарзини «маҳаллабай» ўрганиш асносида бу каби муаммоларни жойида бартараф этиш, одамларнинг бюрократия ёхуд сансоларлик иллатлари важидан эшикма-эшик саргардон юришига барҳам бериш халқ ўзи ишониб сайлаган депутатларни беэътибор қолдираётгани йўқ.
Сенатор У. Файзиев ўз ваколатидан келиб чиқиб, масалани зудлик билан ҳал қилди. Яъни Навоий вилояти Бош тиббий-меҳнат эксперт комиссияси раисига шу куннинг ўзидаёқ ёзма мурожаат юборди.
Тез кунда мазкур масала юзасидан вилоят Бош тиббий-меҳнат эксперт комиссияси томонидан ташкил этилган ишчи гуруҳ Н.Джасинбаев хонадонига бориб, уни тиббий кўрикдан ўтказди ва Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 1 июлдаги №195-сонли қарорига асосан, 2-гуруҳ ногирони деб топилди.

Неужели обязательно вмешательство сенатора в восстановление пособия по инвалидности гражданина?
Благородное дело не знает границ. Благодаря доброму делу решается та, или иная проблема нуждающегося человека, и в нем укрепляется уверенность в нынешнем дне.
На встрече с населением, состоявшейся в сходе граждан аула «Учтепа» Канимехского района, к члену Сената Олий Мажлиса У.Файзиеву обратился житель аула Нарзулла Джасинбоев с вопросом о том, что при плохом состоянии здоровья он не может пройти медицинский осмотр в районном центре.
Вопросы устранения проблем людей на основе изучения их положения на основе системы «махаллабай», бюрократические преграды не остаются вне поля зрения депутатов.
Сенатор У. Файзиев, исходя из своих полномочий, решил эту проблему. В тот же день он направил письменный запрос председателю Главной медико-трудовой экспертной комиссии Навоийской области.
В ближайшие дни рабочая группа Главной медико-трудовой экспертной комиссии области прибыла в дом Н.Джасинбаева, провела медицинский осмотр, и  на основе постановления №195 Кабинета Министров от 1 июля 2011 года   установила инвалидность 2-группы.