Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining X syezdi bo‘lib o‘tdi
09.09.2021, 19:55
2021 yil 9 sentabr kuni Toshkent shahrida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining X syezdi bo‘lib o‘tdi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan saylangan 1 ming 200 ga yaqin delegat qatnashdi.
Partiya Siyosiy kengashining shu yil 7 avgust kuni bo‘lib o‘tgan majlisida O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish uchun Shavkat Miromonovich Mirziyoyev nomzodi ma’qullanib, syezdga taklif kiritilgan edi. Syezdda ushbu masala ko‘rib chiqildi.
Anjuman qatnashchilari O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi muhim siyosiy voqea ekani, bu lavozimga partiyadan keng bilim va katta tajribaga ega, xalqning hurmatiga sazovor, yetakchi shaxs nomzodini ilgari surish zarurligini qayd etdi.
Ushbu jihatlarni hamda partiya elektorati fikrlarini inobatga olgan holda, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining syezd O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga butun faoliyatini xalqimiz farovonligiga bag‘ishlab kelayotgan, bugungi murakkab davrda mamlakatimizni rivojlantirishga qodir bo‘lgan, o‘zining insoniy fazilatlari va rahbarlik qobiliyati bilan yurtdoshlarimiz hurmati va mehrini qozongan Shavkat Miromonovich Mirziyoyev nomzodini ko‘rsatish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Shavkat Mirziyoyev davlatimiz mustaqilligining ilk yillaridan rahbarlik lavozimlarida samarali faoliyat yuritib kelmoqda. Oxirgi besh yilda O’zbekiston Prezidenti sifatida ulkan ma’muriy, huquqiy va iqtisodiy islohotlarni amalga oshirdi. Amaliy natijadorlik, inson manfaati islohotlarning bosh maqsadiga aylandi.
2017-2021 yillarda O’zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi qabul qilinib, uning doirasida 300 ga yaqin qonun, 4 mingdan ziyod Prezident farmoni va qarori qabul qilindi.
Xalq hokimiyatini mustahkamlash, parlamentarizmni rivojlantirish va davlat organlari hisobdorligini ta’minlash choralari ko‘rildi. Davlat va jamiyat boshqaruvida ochiqlik va adolatga asoslangan, odamlar manfaatiga xizmat qiladigan, xalqparvar qarorlar qabul qilish tizimi shakllantirildi.
Jahon iqtisodiyotida ro‘y bergan murakkab sharoitga qaramay, o‘sish sur’atlarini saqlab qolishga erishildi. So‘nggi besh yilda mamlakatimiz iqtisodiyoti 24 foizga, sanoat 34 foiz, eksport hajmi 1,5 barobarga, xorijiy investitsiyalar hajmi esa 3 barobarga oshdi. Yalpi ichki mahsulotimiz 60 milliard dollarga yetdi. Shu davrda o‘rtacha oylik ish haqi 2,2 marta ko‘paydi.
Partiya elektoratining salmoqli qismi bo‘lgan tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun yanada keng imkoniyatlar yaratildi. Biznesni moliyalashtirish, soliq tizimini takomillashtirish, biznesga soliq yukini imkon qadar kamaytirish, yer ajratish, loyihalar va sanoat zonalariga infratuzilma yetkazib berish, eksportyor korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, kichik biznesni eksport faoliyatiga keng jalb etish, transport-logistika, tadbirkorlikka oid tartib-taomillarni soddalashtirish borasida tizimli ishlar amalga oshirildi va davom ettirilmoqda.
Hududlarni rivojlantirish, sanoat va xizmatlar ko‘lamini kengaytirish masalalariga ustuvor ahamiyat qaratildi. Qishloq xo‘jaligida fermer va dehqonlar, ishlab chiqaruvchilar uchun manfaatli bo‘lgan samarali usullar, jumladan, klaster va kooperatsiya tizimi joriy etildi.
Bularning barchasi, pirovard natijada, yuz minglab yangi ish o‘rinlari yaratilishi, xalqimiz farovonligi oshishiga xizmat qildi. Aholining real yalpi daromadi 2016 yilga nisbatan 28 foizga o‘sgani ham buning yaqqol dalilidir.
Ipoteka dasturlari doirasida 140 mingdan ortiq uy-joylar barpo etilib, odamlarga munosib turmush sharoitlari yaratildi. Bugungi kunda yurtimizdagi oilalarning qariyb yarmi o‘zining shaxsiy avtomobiliga ega.
Aholining hayot sifatini oshirish maqsadida ijtimoiy sohalarni rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratilmoqda. Ilm-fan, ta’lim-tarbiya, sog‘liqni saqlash, madaniyat va san’at, ommaviy axborot vositalari, jismoniy tarbiya va sport kabi sohalarning moddiy-texnik bazasi mustahkamlanib, kadrlar salohiyati yuksaltirilmoqda.
Asosiysi olib borilayotgan islohotlar markazdan tortib eng olis hududlargacha yetib borib, odamlar hayotida aks etmoqda. Yangilanishlar nafasi har bir soha va tarmoq, shahar va tuman, qishloq va mahallaga kirib bordi.
Bu borada, ayniqsa, “Obod qishloq”, “Obod mahalla”, “Besh muhim tashabbus”, “Har bir oila – tadbirkor”, “Yoshlar – kelajagimiz” kabi dasturlar ijobiy natija berdi. Bu o‘zgarishlarni yurtdoshlarimiz o‘z hayotida sezmoqda.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining vujudga kelishi va yetakchi siyosiy kuchga aylanishida, qolaversa partiyaning bosh g‘oyasi bo‘lmish jamiyat hayotining barcha sohalarini erkinlashtirish siyosati bugun davlat siyosatining muhim tamoyillaridan biriga aylanishida aynan Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning hal qiluvchi rol o‘ynaganligi alohida ko‘rsatib o‘tildi.
Mamlakatimiz taraqqiyotini belgilab berayotgan ushbu yo‘lni muvaffaqiyatli davom ettirishda O’zLiDeP lokomotiv bo‘lishi lozimligi borasida syezd qatnashchilari yakdil fikr bildirdilar.
Tadbirda partiya tomonidan ko‘rsatilayotgan nomzod shu yilning
24 oktyabrida bo‘lib o‘tadigan saylovlarda xalqimiz tomonidan qo‘llab-quvvatlanishiga ishonch bildirildi.
Syezdda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘z saylovoldi dasturining asosiy yo‘nalishlari haqida ma’ruza qildi.
Syezd qaroriga ko‘ra O’zLiDeP qonunda belgilangan tartibda O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga partiya nomzodini ro‘yxatga olishni so‘rab O’zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga murojaat etadi.
Syezdda ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.
Tadbir yakunida Partiya rahbariyati ishtirokida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazildi.

Состоялся Х съезд Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана
10.09.2021, 18:45
9 сентября 2021 года в городе Ташкенте состоялся Х съезд Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана.
В нем приняли участие около 1 тысячи 200 делегатов из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
На собрании Политического совета партии, состоявшегося 7 августа этого года, было внесено предложение о выдвижении на Съезде кандидатуры Шавката Миромоновича Мирзиеева для участия на выборах Президента Республики Узбекистан. В этой связи на прошедшем мероприятии данный вопрос был основным.
Участники съезда подчеркнули, что выборы Президента Республики Узбекистан являются важным политическим событием. На этот пост нужно отобрать от партии кандидата с большими знаниями и опытом, лидера, завоевавшего уважение народа.
Учитывая эти аспекты и мнение электората партии, Съезд Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана принял решение о выдвижении в Президенты Республики Узбекистан кандидатуры Шавката Миромоновича Мирзиёева, человека, который посвятил всю свою деятельность во благо народа, способного уверенно вести страну по пути развития в сложных современных условиях, завоевавшего своими человеческими качествами и лидерским талантом уважение и авторитет у наших соотечественников.
Так, Шавкат Мирзиёев с первых дней независимости страны ведет плодотворную деятельность на руководящих должностях. В последние годы в качестве Президента Узбекистана он реализовал масштабные экономические, административные, правовые и другие преобразования. При этом, главной целью реформ стали практическая результативность и интересы человека.
В 2017-2021 годах была разработана и претворена в жизнь Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан, в рамках которой было принято около 300 новых законов, свыше 4 тысяч указов и постановлений Президента.
Реализованы меры по укреплению народовластия, развития парламентаризма и обеспечения отчетности государственных органов. В государственном и общественном управлении сформирована система, основанная на открытости и справедливости, разработки нормативно-правовых актов, отвечающих нуждам и чаяниям народа.
Несмотря на сложную обстановку, возникшую в мировой экономике, удалось сохранить темпы экономического роста. За последние пять лет экономика страны выросла на 24 процента, промышленность на 34 процента, объем экспорта в 1,5 раза, объем зарубежных инвестиций в 3 раза. Внутренний валовой продукт достиг 60 миллиардов долларов. В этот период средняя заработная плата выросла в 2,2 раза.
Для предпринимателей и деловых людей, составляющих весомую часть электората партии, созданы большие возможности. Реализованы и продолжаются системные работы в области совершенствования налоговой системы, финансирования бизнеса, снижения налоговой нагрузки на бизнес, выделения земель, доставки инфраструктур проектам и промышленным зонам, поддержки предприятий-экспортеров, широкого привлечения малого бизнеса в экспортную деятельность, упрощения процедур и порядков в сфере транспорта и логистики, предпринимательства.
Приоритетное внимание уделяется развитию территорий, вопросам расширения масштабов промышленности и услуг. В сельском хозяйстве внедрены эффективные методы хозяйствования, выгодные для фермеров и земледельцев, производителей.
Все это в конечном итоге привело к созданию сотен тысяч новых рабочих мест, повышению благосостояния народа. Так, реальные совокупные доходы населения выросли на 28 процентов по сравнению с 2016 годом.
В рамках ипотечных программ построено свыше 140 тысяч домов, созданы достойные условия жизни для людей. Сегодня почти половина семей нашей страны имеет собственный автомобиль.
В целях повышения качества жизни населения особое внимание уделяется также развитию социальных отраслей. Укрепляется материально-техническая база в таких сферах, как наука, образование и воспитание, здравоохранение, культура и искусство, средства массовой информации, физическая культура и спорт, повышается их кадровый потенциал.
Главное то, что преобразования коснулись всех областей страны -от центра и до самых окраин. Они в полной мере отражаются в жизни людей. Реформы вошли в каждую отрасль, каждый сектор, город и район, в каждую махаллю и кишлак. В этом положительные результаты дают такие программы как “Обод кишлок”, “Обод махалла”, “Пять новых инициатив”, “Ёшлар-келажагимиз”. То есть, эти преобразования коснулись всех наших соотечественников.
Особо подчеркнута решающая роль Шавката Миромоновича Мирзиёева в образовании Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана, ее становлении как ведущей политической силы страны, в превращении политики либерализации всех сфер общественной жизни, являющейся главной идеей партии, в один из основополагающих принципов государственной политики.
Участники съезда были едины во мнении, что в успешном продолжении данного пути, определяющего путь прогресса нашей страны, УзЛиДеП должна быть локомотивом проводимых преобразований.
На мероприятии выражена уверенность в том, что на выборах, которые состоятся 24 октября, кандидатура, выдвинутая партией будет поддержана народом.
На съезде с докладом об основных направлениях своей Предвыборной программы выступил действующий Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В завершении своей работы съезд принял решение, УзЛиДеП в установленном законом порядке обратиться в Центральную избирательную комиссию Республики Узбекистан для регистрации кандидатуры Шавката Мирзиёева на пост Президента Республики Узбекистан от партии.
По всем вопросам, рассмотренным съездом, приняты соответствующие постановления.
По итогам работы мероприятия проведен брифинг с участием руководства партии для представителей средств массовой информации.
1569
Рахманова Гульнара Арзеновна2021-09-10 13:47:28
Съезд аъло даражада утказилди. Янги Узбекистон асосчиси, хурматли Президентимиз партиямиз тамонидан номзод булиши биз учун катта шараф ва келажакга ишонч.