Xorazmliklar O‘zLiDeP fraksiyasiga turizmni rivojlantirish bo‘yicha 20 dan ortiq taklif berdi
Xorazm viloyat hokimligida Xalq deputatlari Xorazm viloyati va Urganch shahar Kengashlaridagi O‘zLiDeP deputatlik guruhlarining qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda deputatlar Prezidentimizning 2016 yil 2 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining turizm sohasini jadal rivojlantirishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni hamda 2017 yil 16 avgustidagi “2018-2019 yillarda turizm sohasini rivojlantirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi yuzasidan viloyat hokimining turizmni rivojlantirish masalasi bo‘yicha o‘rinbosari T.Davletov hamda Xorazm viloyati turizmni rivojlantirish hududiy boshqarmasi boshlig‘i J.Shamuratovlarning axborotini  tingladi.
Yig‘ilishning uzviy davomi sifatida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi, O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi, Xorazm viloyat Kengashi hamda O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi hamkorligida “O‘zbekistonda turizm industriyasini yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Unda sayyohlik infratuzilmasini rivojlantirish, turistik xizmatlar sifatini oshirish, sayyohlik ob’ektlarni obodonlashtirish, xizmat ko‘rsatishning sifati va samaradorligini bugungi kun talablari darajasiga ko‘tarishga doir taklif va tavsiyalar berildi. Shuningdek, turizm sohasida xalqaro tashkilotlar, yirik xorijiy brendlar va kompaniyalar bilan hamkorlikni kengaytirish, turizm xizmati ko‘rsatishning ilg‘or standartlarini joriy etish, mehmonxonalar, transport tuzilmalari, muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini jadal rivojlantirish, mintaqalarda yangi turizm yo‘nalishlarini yaratish, turizm tarmog‘i uchun malakali kadrlarni tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Tadbirda deputatlar, tadbirkorlar, turizm sohasi vakillari tomonidan quyidagi takliflar bildirildi:
– Urganch davlat universiteti turizm va iqtisodiyot fakultetida xitoy, italyan tillarini o‘rgatuvchi kurslarni tashkil etish kerak. Talabalarining Xiva, Buxoro va Samarqand shaharlarida amaliyot o‘tashlari uchun sharoit yaratish.
– Xiva shahriga tashrif buyuruvchi turistlar uchun “Ichan qal’a” xaritasini aks ettiruvchi maxsus mobil dastur ishlab chiqish.
– Xiva shahridagi mehmonxonalarda milliy an’analarimizni aks ettiruvchi kurslarni tashkil etish lozim.
– Turizm faoliyati bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan tadbirkorlar uchun imtiyozli kredit olishda amaliy yordam ko‘rsatish.

Хорезмийцы внесли фракции УзЛиДеП более 20 предложений по развитию туризма
В Хорезмском областном хокимияте состоялось совместное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Хорезмском областном и Ургенчском городском Кенгашах народных депутатов.
На заседании депутатами заслушана информация заместителя хокима области по вопросам развития туризма Т.Давлетова об исполнении приоритетных задач, намеченных в указе Президента страны «О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли в Республике Узбекистан» от 2 декабря 2016 года и постановлении «О первоочередных мерах по развитию туристской отрасли в 2018-2019 годах» от 16 августа 2017 года, а также начальника Хорезмского территориального областного управления по развитию туризма Ж.Шамуратова.
В качестве логического продолжения заседания при сотрудничестве фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП, Хорезмского областного Совета партии и Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан организована беседа за «круглым столом» на тему “Приоритетные направления дальнейшего развития индустрии туризма в Узбекистане”. В ней были даны предложения и рекомендации по развитию туристской инфраструктуры, повышению качества туристических услуг, благоустройству туристических объектов, улучшению качества и эффективности обслуживания на уровне современных требований. Также состоялся обмен мнениями по расширению сотрудничества с международными организациями в сфере туризма, крупными зарубежными брендами и компаниями, внедрению передовых стандартов оказания туристических услуг, ускоренному развитию гостиниц, транспортных структур, инженерно-коммуникационной инфраструктуры, созданию в регионах новых туристических направлений, коренному совершенствованию системы подготовки квалифицированных кадров для туристической отрасли.
На мероприятии депутатами, предпринимателями, представителями сферы туризма высказаны предложения:
– организация на факультете туризма и экономики Ургенчского государственного университета курсов по изучению китайского, итальянского языков, создание условий для прохождения студентами практики в городах Хива, Бухара и Самарканд.
– разработка специальной мобильной программы, отражающей карту «Ичан кальа» для туристов, посещающих город Хиву.
– организация курсов, отражающих национальных традиции в гостиницах города Хивы.
– оказание практической помощи предпринимателям, желающим заняться туристической деятельностью, в получении льготного кредита.
В завершении мероприятия решено утвердить на сессии областного Кенгаша народных депутатов вышеназванных предложений, внесению вопросов республиканского значения во фракцию УзЛиДеП.