Konstitutsiyamizda aholi salomatligiga oid normalar 4 barobar ko‘paytirilmoqda – O‘zLiDeP deputati
O‘zLiDeP Namangan shahar kengashi sog‘liqni saqlash bo‘limi bilan hamkorlikda “Yangi O’zbekiston taraqqiyoti uchun birlashaylik” shiori ostida tadbir tashkil etildi.
Namangan shahar sog‘liqni saqlash bo‘limi boshlig‘i Shokirjon Haydarov, O‘zLiDeP Namangan shahar kengashi apparat rahbari, deputat Sohiba Gafforova, viloyat adliya bo‘limi xodimlari Muzaffar Maqsudov va Axrorbek Fayzullayev tadbir ishtirokchilarini Konstitutsiyamizga kiritilayotgan o‘zgartirishlar bilan tanishtirishdi.
Ta’kidlanganidek, yangilangan Konstitutsiyada aholi salomatligini asrash bilan bog‘liq normalar 4 barobar ko‘paytirilmoqda. Bu aholi sog‘lig‘ini ishonchli muhofaza etish hamda onalar va bolalar o‘limi, yuqumli kasalliklar tahdidini bartaraf etishda juda muhim ahamiyatga egadir.
Ma’lumot uchun: joriy yilda “Kafolatlangan xizmatlar paketi” qayta ko‘rib chiqilib, unda 20 turdagi kasalliklar bo‘yicha diagnostika, davolash va profilaktika xizmatlari hajmi to‘liq qamrab olinadi.
Ko‘p uchraydigan 20 turdagi kasalliklar bo‘yicha birlamchi bo‘g‘indagi bepul analiz turlari – 15 tadan 25 tagacha, tekshiruvlar – 10 tadan 20 tagacha, dorilar – 64 tadan 90 taga oshiriladi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni nazarda tutuvchi qoidalar yanada takomillashtirildi. Jumladan, davlat nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy, iqtisodiy hamda madaniy sohalar ob’ektlari va xizmatlaridan to‘laqonli foydalanishi uchun shart-sharoit yaratishi, ularning ishga joylashishiga, ta’lim olishiga ko‘maklashishi, zarur axborotni to‘sqinliksiz olish imkoniyatini ta’minlashi mustahkamlandi.
Tadbirda so‘z olganlar barchani yangi O’zbekiston taraqqiyoti uchun birlashishga, buning uchun esa referendumda faol qatnashishga chaqirdi.

В Конституции 4 раза увеличены нормы о здоровье населения
Депутат УзЛиДеП при сотрудничестве с Наманганским городским кенгашем УзЛиДеП, отделом здравоохранения города организовал мероприятие под девизом «Объединимся во имя развития Нового Узбекистана».
Начальник Наманганского городского отдела здравоохранения Шокиржон Хайдаров, руководитель аппарата Наманганского городского кенгаша УзЛиДеП, депутат Сохиба Гаффорова, сотрудники областного отдела юстиции Музаффар Максудов и Ахрорбек Файзуллаев ознакомили участников мероприятия с изменениями, вносимым в Конституцию.
Отмечалось, что в обновляемой Конституции число норм о защите здоровья населения увеличивается в 4 раза. Это имеет важное значение в надежной защите здоровья населения, устранении смертности среди матерей и детей, угрозы распространения инфекционных заболеваний.
Для справки. В текущем году будет пересмотрен «Пакет гарантированных услуг», пакетом полностью будут охвачены диагностика, лечение и профилактика по 20 видам болезней.
В первичном звене здравоохранения по наиболее распространенным 20 видам заболеваний бесплатно будут проводиться: от 15 до 20 анализов, от 10 до 20 проверок, выдаваться от 64 до 90 видов лекарственных средств.
Совершенствуются правила государственной поддержки лиц с инвалидностью. Теперь государство создает необходимые равные условия для реализации прав и законных интересов лиц с инвалидностью. Запрещается любое обособление, исключение, отстранение, ограничение или предпочтение в отношении лиц с инвалидностью, а также уклонение от создания условий для доступа лиц с инвалидностью к объектам и услугам.
Выступившие на мероприятии призвали всех к объединению во имя развития Нового Узбекистана и принять активное участие в референдуме.