O‘zLiDePning Prezidentimiz Murojaatnomasidan kelib chiquvchi ustuvor vazifalari muhokama qilindi
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi hamda partiyaning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasining kengaytirilgan qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Prezident Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasidan kelib chiquvchi asosiy vazifalar atroflicha muhokama qilindi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, Prezidentimiz Murojaatnomasidagi barcha fikrlar va tashabbuslar yagona ezgu maqsad – xalqimizning turmush sharoitini yaxshilash, mamlakatimizni har tomonlama taraqqiy ettirish, yangi erkin, obod va farovon O‘zbekistonni qurishga yo‘naltirilgan tarixiy hujjatdir. Unda barcha sohalarda ko‘plab muvaffaqiyatlarga erishilgan 2018 yilda amalga oshirilgan asosiy ishlar sarhisob qilinib, 2019 yilda uning davomiyligi yuzasidan dasturiy yo‘nalishlar belgilab berildi.
Mamlakatimiz rahbarining tashabbusi bilan 2019 yilga “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” deb nom berilgani O‘zLiDeP zimmasiga ulkan mas’uliyat yuklashi ta’kidlandi. Xususan, Murojaatnomada belgilangan qonun ustuvorligi, adolat va liberalizm tamoyillariga asoslangan ochiq iqtisodiyot, sog‘lom raqobat, ishbilarmonlik va investitsiya muhitini tubdan yaxshilash, yuqori iqtisodiy o‘sish sur’atlarini ta’minlash, jamiyat intellektual kapitalini yuksaltirish, tibbiy xizmatlar sifatini yaxshilash va ular bilan aholini qamrab olinishini kengaytirish, xotin-qizlar va yoshlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, odamlarning turmush sharoitlarini yaxshilash, munosib turar joy, ish bilan ta’minlash va farovonligini oshirish, xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash, ochiqlik, o‘zaro teng va manfaatli hamkorlik tamoyillariga asoslangan tashqi siyosiy faoliyat samaradorligini yanada oshirish kabi strategik ahamiyatga ega vazifalar mamlakatimizni nafaqat yaqin kelajakda, balki uzoq muddatlarda ham raqobatdoshligini, barqaror rivojlanishini ta’minlashga xizmat qiladi.
Ushbu mamlakatimiz har bir fuqarosining, avvalambor tadbirkorlar  va ishbilarmonlar, fermerlar, xususiy mulk egalari haq-huquqlari va qonuniy manfaatlari, orzu-istaklari bilan mushtarak bo‘lgan vazifalardan kelib chiqib, O‘zLiDeP ham o‘z faoliyatini yanada rivojlantirish maqsadida kompleks chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqdi.
Qayd etilganidek, faol investitsion siyosat yuritmasdan, faol tadbirkorlik muhitini yaratmasdan turib, iqtisodiy taraqqiyotga erishib bo‘lmaydi. Bozor iqtisodiyotiga o‘tishning eng maqbul va o‘z navbatida, murakkab yo‘li aynan iqtisodiyotga xorijiy sarmoyalarni faol jalb etish, buning uchun qulay sharoit yaratish masalasiga borib taqaladi. Natijada mamlakat iqtisodiyotini yuqori bosqichga olib chiqadi, aholining turmush tarzi yaxshilanib, ming-minglab yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Murojaatnomada tilga olingan mazkur fikrlardan kelib chiqib,  O‘zLiDeP mamlakatimizga investitsiyalarni faol jalb qilish, yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish hisobidan iqtisodiyotimizni jadal rivojlantirish, investorlarga qulay muhit yaratib berish, ularga erkin iqtisodiy zonalari va kichik sanoat zonalarida o‘z tadbirkorligini boshlashlariga yaqindan ko‘maklashish va bu orqali ko‘plab yangi ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgan turli partiyaviy loyihalarni amalga oshirishni maqsad qilgan.
Shu bilan bir qatorda mamlakatimiz iqtisodiyotini eng yuqori bosqichga olib chiqishda asosiy omillardan biri bo‘lgan “eksportga yo‘naltirilgan, raqamli, aqlli va innovatsion iqtisodiyot”ga o‘tish, qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhitini tubdan yaxshilash, iqtisodiyotda davlat ishtirokini kamaytirish, xususiy sektorni jadal rivojlantirish orqali yangi ish o‘rinlarini ko‘paytirish, “yashirin” iqtisodiyotga qarshi kurashish, barqaror monetar siyosatni amalga oshirishga qaratilgan dasturlarni ishlab chiqish va hayotga tatbiq etishda partiyaning munosib ishtirokini ta’minlash muhim vazifalaridan biri ekanligi ta’kidlandi. Qolaversa, O‘zbekiston Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, qator vazirlik va tashkilotlar bilan hamkorlikda fermerlarning qishloq xo‘jaligi sohasidagi bilimini oshirish, paxta, g‘alla, meva-sabzavot va boshqa yo‘nalishlardagi klasterlar faoliyatini har tomonlama rivojlantirish kabi sohalarda dasturlarini ishlab chiqish hamda amaliyotga samarali tatbiq etish partiyaning 2019 yilga mo‘ljallangan ish rejasidan o‘rin olgan.
Murojaatnomada alohida tilga olingan “Har bir oila – tadbirkor”, “Yoshlar – kelajagimiz” davlat dasturlari ijrosini to‘laqonli yuzaga chiqarishda ishbilarmonlar manfaatini himoya qilib kelayotgan O‘zLiDeP ham munosib hissa qo‘shayotganini alohida ta’kidlash joiz. “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida ham mamlakatimizning barcha hududlarida partiya quyi bo‘g‘inlari, deputatlik guruhlari va elektoratimiz ko‘magida xayr­li ishlar amalga oshirildi. Joriy yilda ham davlatimiz rahbarining mazkur dasturlarini to‘liq ijrosini ta’minlashda bor kuch-g‘ayratini safarbar etishi partiyaning galdagi faoliyatining eng muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilab olindi.
O‘zLiDeP, Murojaatnomada ta’kidlangan masala – yosh avlodni har tomonlama sog‘lom va barkamol etib tarbiyalash, yoshlar va xotin-qizlarni  tadbirkorlikka jalb etish orqali ularning bandligini ta’minlash borasidagi ishlarga ham alohida e’tibor bilan yondashadi. Zero, bu partiya dasturi va saylovoldi Platformasidagi ustuvor yo‘nalishlardan biridir. Tadbirda partiya bu yo‘nalishda ham bir qator yangi loyihalarni rejalashtirayotgani ta’kidlab o‘tildi.
Qayd etildiki, Murojaatnomada barcha sohalar kabi milliy parlament va mahalliy kengashlar, siyosiy partiyalar faoliyatini yanada yuqori bosqichga olib chiqish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Ayniqsa, joriy yilda parlament va mahalliy kengashlarga bo‘lib o‘tadigan saylovlarda faol ishtirok etib, barcha vakillik organlarida munosib o‘rinlarni egallashga bor kuchini safarbar etadi.
Tadbirda davlatimiz rahbarining Murojaatnomasida bildirilgan fikrlardan kelib chiqilgan holda O‘zLiDeP tomonidan amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.

Обсуждены приоритетные задачи УзЛиДеП, вытекающие из Послания Президента страны (+ФОТО)
Состоялось расширенное совместное заседание Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП и фракции партии в Законодательной палате  Олий Мажлиса. В мероприятии подробно обсуждены основные задачи, вытекающие из Послания Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису.
Как отмечалось в мероприятии, выдвинутые в Послании Президента страны – историческом документе, все идеи и инициативы нацелены на улучшение условий и качества жизни народа, всестороннее развитие нашей страны, построение нового, свободного, благоустроенного и процветающего Узбекистана. В нем подведены итоги основной работы, осуществленной в 2018 году – успехов, достигнутых во всех сферах, намечены программные приоритеты на 2019 год.
Отмечалось, что по инициативе руководителя нашей страны 2019 год объявлен “Годом активных инвестиций и социального развития”, что возлагает большую ответственность и на УзЛиДеП. В частности, определенные в Послании такие стратегически важные задачи, как коренное улучшение основанных на принципах верховенства закона, справедливости и либерализма открытой экономики, здоровой конкуренции, деловой и инвестиционной среды, обеспечение высоких темпов экономического роста, повышение интеллектуального капитала общества, улучшение качества медицинских услуг и расширение охвата ими населения, социальная поддержка женщин и молодежи, улучшение условий жизни людей, обеспечение их достойным жильем, работой, повышение благосостояния населения, обеспечение безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, дальнейшее повышение эффективности внешнеполитической деятельности, основанной на принципах открытости, взаимного равенства и взаимовыгодного сотрудничества, послужат обеспечению конкурентоспособности, устойчивого развития страны не только в ближайшем будущем, но и в далекой перспективе.
Исходя из данных задач, созвучных правам и законным интересам, целям и устремлениям каждого гражданина нашей страны, прежде всего, предпринимателей и фермеров, владельцев частной собственности, УзЛиДеП также разработал План комплексных мер в целях дальнейшего развития своей деятельности.
Как отмечалось, не проводя активной инвестиционной политики, не создавая активную деловую среду, невозможно достичь экономического развития. Самым оптимальным, и вместе с тем, сложным путем перехода к рыночной экономике является вопрос активного привлечения иностранных инвестиций в экономику, создания для этого благоприятных условий. В результате, это послужит повышению экономики страны на высокий уровень, улучшению условий жизни населения, созданию тысяч новых рабочих мест.
Исходя из мыслей и суждений, изложенных в Послании, УзЛиДеП нацелена на реализацию различных партийных проектов, направленных на активное привлечение инвестиций в страну, ускоренное развитие экономики за счет задействования новых производственных мощностей, создание благоприятного климата для инвесторов, непосредственное содействие им в налаживании собственного бизнеса в свободных экономических зонах и малых промзонах, создание посредством этого множества новых рабочих мест.
Вместе с тем, в ряду важных задач были подчеркнуты вопросы перехода на экспортоориентированную, цифровую, умную и инновационную экономику, как одного из основных факторов выведения экономики страны на самый высокий уровень, коренного улучшения благоприятной деловой и инвестиционной среды, уменьшения участия государства в экономике, увеличения новых рабочих мест путем ускоренного развития частного сектора, борьбы с “теневой” экономикой, обеспечения достойного участия партии в разработке и претворении в жизнь программ, направленных на осуществление стабильной монетарной политики. Наконец, разработка и эффективное внедрение Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана совместно с рядом министерств и ведомств в практику отраслевых программ в деле повышения знаний и навыков фермеров в сельскохозяйственной сфере, всестороннего развития деятельности кластеров в хлопководстве, зерноводстве, плодоовощеводстве и других отраслях обозначены в плане работ партии на 2019 год.
Следует особо отметить, как упомянуто в Послании, достойный вклад УзЛиДеП, защищающей интересы предпринимателей, в последовательной реализации государственных программ “Каждая семья – предприниматель”, “Молодежь – наше будущее”. В рамках программ “Благоустроенное село” и “Благоустроенная махалля” также осуществлена весомая работа во всех регионах страны при содействии нижних звеньев партии, депутатских групп и электората. В текущем году также в обеспечении полного исполнения данных государственных программ партией в качестве важнейших направлений обозначены меры по задействованию всех возможностей и потенциала.
УзЛиДеП также с особым вниманием подходит к вопросу, определенному в Послании – воспитанию молодого поколения всесторонне здоровыми, гармонично развитыми личностями, обеспечению занятости путем вовлечения молодежи и женщин в предпринимательство. Ибо, это является одним из приоритетных направлений Программы и Предвыборной платформы партии. В мероприятии отмечалось, что партия в этом направлении также планирует ряд новых проектов.
Подчеркивалось, что в Послании наряду со всеми сферами уделено также особое внимание вопросу повышения на более высокий уровень деятельности национального парламента и местных Кенгашей, политических партий. Особенно, партия примет активное участие в предстоящих в текущем году выборах в парламент и местные Кенгаши, мобилизует все силы для завоевания достойного места во всех представительных органах.
В мероприятии, исходя из изложенных в Послании главы государства мнений и суждений, утвержден план мероприятий УзЛиДеП.