Bir kunda chekka ovuldagi 17 kishining bandligi ta’minlandi
O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi tomonidan “Faol inves­titsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturida belgilangan vazifalardan kelib chiqqan holda tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda “Ijtimoiy rivojlanish – asosiy maqsadimiz” shiori ostida o‘zini-o‘zi boshqarish organlarida, birinchi navbatda,  chekka ovul fuqarolar yig‘inlarida mehnat yarmarkalari, mahalla kutubxonasi aksiyasi o‘tkazilmoqda.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj va kam ta’minlangan oilalar uyi atrofi obodonlashtirilib, tomorqadan samarali foydalanish bo‘yicha targ‘ibot va tashviqot ishlari olib borilayotir.
Ana shunday tadbirlarning nav­batdagisi Taxtako‘pir tumanidagi “Qara oy” ovulida tashkil qilindi. Unda partiya faollari, tuman bandlikka ko‘maklashish markazi, xotin-qizlar qo‘mitasi, tegishli hamkor tashkilot vakillari ishtirok bevosita etdi. Yarmarkada 21 ta korxona va tashkilotlar, fermer xo‘jaliklari va tadbirkorlik sub’ektlari 35 ta bo‘sh ish o‘rnini taqdim qilishdi.
– Asosiy maqsadimiz eng chekka hududlarda istiqomat qiladigan aholini ishli qilish, ayniqsa, ayollar va yoshlar bandligini ta’minlash, ularni tadbirkorlikka yo‘naltirish bo‘yicha zarur maslahat va tavsiyalar berishdir, – deydi O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respub­likasi Kengashi apparat rahbari Sharap Utemisov. – O‘tkazilgan yarmarkada 17 nafar fuqaroni ishga qabul qilish bo‘yicha yo‘llanmalar, 20 nafariga jamoatchilik asosida ishga joylashtirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
– Taklif qilingan bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishdim, – dey­di “Qara oy” ovulida yashovchi ­
G. Abdijamilova. – Uyda farzand tarbiyasi bilan bo‘lib ishsiz qolib ketgandim. Yarmarka tufayli mutaxassisligim bo‘yicha Taxtako‘pir tuman davlat sanitariya-epidemiologiya nazorati bo‘limiga laborant sifatida ishga qabul qilindim.
Partiya faollari hamkor tashkilot vakillari bilan birgalikda yolg‘iz va kam ta’minlangan oilalardan X. Ospanova va D. Niyazimbetovalarning xonadonlarida bo‘lishdi. Uy bekalari bilan tomorqa yerlaridan unumli foydalanish bo‘yicha muloqot asnosida ularga pomidor va bodring ko‘chatlari berilib, ekishga ko‘maklashildi.
– Mahallamizda 4 376 kishi tinch-totuv turmush kechirib kelmoqda, – deydi  “Qara oy” OFY raisi D. Saytova. – Shuning ikki mingdan ziyodini xotin-qizlar va bir yarim ming nafarini yoshlar tashkil etadi. – Tumanimizda to‘qimachilik fabrikasi ishga tushirilish arafasida. Ishsiz ayollarning 160 nafari shu yerga ishga kirishni so‘rab murojaat qilgan.
Aksiya doirasida ovulda boshqa xonadonlar egalari bilan ham muloqotlar qilindi. Bunday tadbirlarni barcha qishloqlarda o‘tkazishga kelishib olishdi.

В отдаленном ауле за один день обеспечена занятость 17 человек
Исходя из задач, намеченных в Государственной программе “Год активных инвестиций и социального развития” Каракалпакским Республиканским Кенгашем УзЛиДеП в сотрудничестве с соответствующими министерствами и ведомствами под девизом “Главная цель – социальное развитие” в органах самоуправления граждан, в первую очередь в сходах граждан отдаленных аулов  проводятся ярмарки труда, акции “библиотека махалли”.
Социально нуждающимся, малообеспеченным семьям предоставляется помощь в благоустройстве территорий домов, проводится пропагандистская работа по эффективному использованию приусадебных земель.
Очередное мероприятие организовано  в ауле “Кара ой” Тахтакупирского района. В мероприятии приняли участие активисты партии, представители районного центра содействия занятости, комитета женщин, организаций-партнеров. На ярмарке  21 предприятие и организация, фермерское хозяйство и субъект предпринимательства предложили 35 свободных рабочих мест.
– Главная цель – трудоустройство жителей отдаленных территорий, особенно обеспечение занятости женщин и молодежи, предоставление консультаций по вопросам предпринимательства, - сказал  руководитель аппарата Каракалпакского Республиканского Кенгаша УзЛиДеП Шарап Утемисов. – На ярмарке  17 граждан получили направления на работу, 20 гражданам  даны рекомендации по устройству на работу на общественных началах.
– Ознакомилась с предоставляемыми рабочими местами, - сказала жительница аула  “Кара ой”
Г. Абдижамилова. – Занимаясь воспитанием ребенка, осталась без работы. Благодаря ярмарке устроилась по специальности лаборантом в государственный  отдел  санитарно-эпидемиологического надзора Тахтакупирского района.
Активисты партии совместно с представителями организаций-партнеров посетили дома малообеспеченных семей Х.Оспановой и Д.Ниязимбетовой, проведя с ними беседу, порекомендовали эффективно использовать приусадебные земли, выделили  саженцы помидоров, огурцов и помогли с посадкой.
– В махалле население составляет 4 376 человек, - сказала председатель СГА “Кара ой”  Д. Сайтова. – Более двух тысяч – женщины, полтора миллиона - молодежь. В ближайшее время в районе начнет действовать текстильная фабрика. 160 женщин желают работать на этой фабрике.
В рамках акции проводилась беседа и с другими семьями. Достигнута договоренность о проведении таких акций во всех кишлаках.
750
Косыбаев Нокибай2019-05-22 15:19:15
Партиямиз фаолларига ва ходимларига рахмат. Ахоли ишончини оклаш, ишсизларнинг бандлиини таъминлаш, шу оркали моддий таъминотини яхшилаш энг долзарб вазифалардан. Ушбу хайрли ва машаккатли ишларингизда зафарлар тилайман азиз партиядошлар.