Urganchda seminar ishtirokchilari xorijga eksportni yo‘lga qo‘ygan korxona faoliyati bilan tanishdi
Avval xabar qilinganidek joylarda hududiy amaliy seminarlar o‘tkazilib kelinmoqda. Ana shunday amaliy seminarning navbatdagisi Urganch shahrida o‘tkazildi.
Uchrashuvda partiya xodimlari, deputatlar, joylardagi BPT raislari va ularning o‘rinbosarlari hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
O‘zLiDeP Urganch shahar Kengashi faoliyati bilan yaqindan tanishgan seminar ishtirokchilari Xorazm viloyatidagi “Ayollar ijtimoiy moslashuv markazi”dagi BPT va markaz faoliyati bilan ham yaqindan tanishdilar.
– Markazimizda vohamizdagi xotin-qizlarni og‘ir ruhiy, ijtimoiy tanglikdan olib chiqish, uy bekalarining turmush tarzi, dunyoqarashi va munosabatlarini o‘rganish, murakkab vaziyatga tushib qolgan ayollarni moddiy va ma’naviy qo‘llab – quvvatlash va bunda partiya bilan hamkorlikda xotin-qizlar bandligini ta’minlashga, imtiyozli kreditlar asosida ularni tadbirkorlikka keng jalb qilishga ahamiyat qaratib kelmoqdamiz, – deydi partiya Urganch shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi, markaz rahbari Nigora Qo‘shchanova. Yaqinda ana shunday 2 nafar ayolimizga imtiyozli kredit asosida tikuv mashinalari olib berdik va biz ana shu amaliyotni to‘xtatmaymiz.
Seminar ishtirokchilarining navbatdagi manzili “Xorazm ipagi” MChJdagi quyi bo‘g‘in bo‘ldi. 200 nafar ishchi-xodimlar mehnat qilayotgan mazkur korxona asosan trikotaj mahsulotlari ayollar, erkaklar va bolalar uchun dastro‘mollar, oshxona fartuklari ishlab chiqarilib, mahalliy bozorga va xorijga, xususan Rossiya va Ukraina davlatlariga eksport qilinmoqda.
– O‘tgan yili 190 ming AKSh dollariga teng eksportni amalga oshirgan bo‘lsak, joriy yilda bu ko‘rsatkichni 250 ming AQSh dollariga yetkazishni, ishchi-xodimlar sonini va albatta partiyamiz tarafdorlari sonini ham ko‘paytirishni maqsad qilganmiz, – deydi korxonadagi BPT raisi Sanobar Iskardarova. – Eng quvonarlisi mazkur korxonada ishlayotgan 101 nafar xodim partiya a’zoligiga qabul qilingan.
Bir kunlik amaliy seminarning yakuniy yig‘ilishida Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi Siyosiy ta’lim markazi rahbari Nasimjon Alimov, partiya viloyat Kengashi raisi, deputat Shavkat Safarbayevlar joriy yilda bo‘lib o‘tadigan saylov jarayonlarida barchani faollikka chaqirib, quyi bo‘g‘inlar faolligini yanada oshirish, a’zolarimiz safini yanada kengaytirish, partiyamiz faollari bilan joylarda siyosiy o‘quvlarni yanada rivojlantirish, Davlat dasturlari va beshta muhim tashabbus ijrosini birgalikda amalga oshirish borasida o‘zlarining fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Seminar davomomida ishtirokchilar 4 ta guruhga bo‘lingan holda amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazdi. Bunda partiyamiz nufuzini yanada oshirish, mamlakatimizda tadbirkorlikni keng yo‘lga qo‘yish, yoshlar bandligini ta’minlash, deputatlar faoliyati va bu boradagi kamchiliklarga to‘xtalib, o‘z navbatida ularni bartaraf qilish choralari borasida o‘zlarining bir qator takliflarini ham bildirdilar.
Seminar yakunida partiyamizga yangi qabul qilingan a’zolarimizga a’zolik guvohnomalari, faol va tashabbuskor quyi bo‘g‘in a’zolari va faollarga viloyat Kengashining tashakkurnomalari topshirildi.
Eslatib o‘tamiz, Namanganda tashkil etilgan ana shunday semninarlarda ham namunali BPTlar taqdirlangandi.

Как сообщалось ранее,  на местах проводятся  территориальные практические семинары, очередной из которых состоялся  в городе Ургенче.
В мероприятии приняли участие работники партии,  депутаты,  председатели местных ППО, их заместители, а также представители СМИ.
Участники семинара ознакомились с деятельностью  Ургенчского городского кенгаша УзЛиДеП, «Центра социальной адаптации женщин» Хорезмской области и действующего при центре первичной партийной организации.
– Задачи нашего центра – это духовная и социальная адаптация женщин, изучение образа жизни, мировоззрения домохозяек,  материальная и моральная поддержка попавших в сложную ситуацию женщин, сотрудничество с партией  в вопросах  обеспечения занятости женщин, их привлечения в предпринимательство путем предоставления льготных кредитов, - сказала  член депутатской группы УзЛиДеП в Ургенчском городском кенгаше,  руководитель центра Нигора Кушчанова. Недавно 2 женщинам на основе льготного кредита  помогли приобрести швейную машинку, мы продолжать такую практическую работу.
Затем участники семинара  ознакомились с деятельностью ППО  ООО “Хоразм ипаги”. Предприятие, в котором работают 200  человек,  производит трикотажную продукцию для мужчин, женщин и детей, платки, фартуки, реализует продукцию на местном рынке и экспортирует в Россию и Украину.
– В прошлом году объем экспорта составил 190 тысяч долларов США, в нынешнем году намерены довести этот показатель до 250 тысяч долларов США, а также увеличить число работников и сторонников партии,  –  сказала председатель ППО предприятия  Санобар Искардарова. –Отрадно, что 101 работников предприятия приняты в ряды партии.
На итоговом заседании однодневного практического семинара руководитель  центра политического образования  исполнительного комитета  политического совета Насимжон Алимов, председатель областного кенгаша партии, депутат Шавкат Сафарбаев  призвали всех к активному участию в выборах, которые будут проводиться в нынешнем году, и высказали мнения  о повышении активности нижних звеньев партии, расширении рядов членов партии, развитию  на местах политического обучения  активистов,  совместному  осуществлению исполнения государственных программ и  пяти важных инициатив.
В ходе семинара участники разделившись  на 4 группы, провели практические занятия. На занятиях обсуждались вопросы повышения авторитета партии, широкого налаживания в стране предпринимательства, трудоустройства молодежи, деятельность депутатов, недостатки в этих направлениях  и были высказаны предложения  по их устранению.
В конце семинара новым членам партии вручили членские билеты, выразили благодарность  активным и инициативным  члнеам ППО и областному кенгашу.