Deputatlar yo‘llarni ta’mirlash bo‘yicha manzilli ro‘yxatlarni amalga oshirilishini qoniqarsiz deb topishdi
07.09.2019, 18:04
Deputatlar yo‘llarni ta’mirlash bo‘yicha manzilli ro‘yxatlarni amalga oshirilishini  qoniqarsiz deb topishdi
Xalq deputatlari Namangan shahar Kengashidagi  O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda  Namangan shahar Xalq ta’limi bo‘limi mudiri, Namangan shahar Moliya bo‘limi boshlig‘i, Namangan viloyat avtomobil yo‘llari hududiy bosh boshqarmasi vakili hamda Namangan shahar hokimining investitsiyalar, innovatsiyalar, xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari hamda turizmni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari hisobotlari eshitildi va deputatlik guruhi tomonidan atroflicha muhokama etildi.
Dastlab deputatlar Namangan shahridagi umumta’lim maktab muassasalarini moddiy texnik jihatdan moliyalashtirish bo‘yicha shahar Xalq ta’limi bo‘limi mudiri Ziyoviddin Djamalovning hisobotini tingladi.
- 2019 yil “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” davlat dasturi asosida Namangan shahridagi 60 dan ortiq maktablar uchun komplekt mebel jihozlari ajratildi, 37 ta maktab joriy ta’mirlandi, 12 ta maktab esa kapital ta’mirdan chiqarildi, - deydi Z.Djamalov. - 35 yil davomida pedagog sifatida faoliyat yuritgan bo‘lsam,  joriy yilda birinchi marotaba shahar hokimligi tomonidan 37 mlrd. so‘mlik mebel jihozlari ajratildi, 11 ta maktabga kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasining “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi Qonuni asosida Namangan shahrida avtomobil yo‘llari qurish,  rekonstruksiya qilish va ta’mirlash yuzasidan 2019 yil davomida amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilindi. Chindan ham mamlakatimizda xalqimiz turmush tarzini yaxshilash, aholiga xizmat ko‘rsatish, avtomobil yo‘llari qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash masalasiga alohida e’tibor qaratilayotganligi, mazkur masalaning nechog‘lik dolzarb ahamiyat kasb etishidan  dalolat beradi.
Rejaga ko‘ra 2019 yilda Respublika budjetidan Namangan yo‘l qurilish va ta’mirlash unitar korxonasi tomonidan shahrimizning 40 ta ko‘chalarida 4.995 mlrd so‘mlik 14.9 km ichki ko‘chalarni joriy ta’mirlash ishlari bajarilishi belgilangan bo‘lib, amalda hozirgi kunga qadar 3,75 mlrd so‘mlik14.7 km yo‘llarda joriy ta’mirlash ishlari bajarildi. Bundan tashqari, mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan 17 ta ko‘chalarda 9.7 km uzunlikdagi joriy ta’mirlash ishlari uchun 980.0 mln so‘m mablag‘, 9 ta uzunligi 3.8 km ko‘chalarni joriy ta’mirlash uchun 500.0 mln so‘m mablag‘ sarflandi.
Biroq deputatlar Namangan viloyat avtomobil yo‘llari hududiy bosh boshqarmasining Dasturlarni shakllantirish bo‘limi boshlig‘i tomonidan O‘zbekiston Respublikasining “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi Qonuni asosida Namangan shahrida avtomobil yo‘llari qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash bo‘yicha 2019 yilgi ichki va asosiy ko‘chalarni ta’mirlash yuzasidan manzilli ro‘yxatlarni amalga oshirilishini qoniqarsiz deb topishdi. Mazkur masala Xalq deputatlari Namangan shahar Kengashidagi  doimiy komissiyaga hamda navbatdagi sessiyaga kiritildi.
Yig‘ilish yakunida Xalq deputatlari Namangan shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari tomonidan Namangan shahridagi kichik sanoat zonalarida faoliyat boshlagan korxonalar bilan yaqindan tanishish va muammolarini hal etilishida amaliy yordam berish, yil yakunida sanoat zonalarini rivojlantirish bo‘yicha tashkil qilingan ishlar natijadorligini o‘rganib chiqib, doimiy komissiyaga masala kiritish yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilab olindi.

Deputies consider the implementation of the address list for road repair unsatisfactory
At the meeting, reports of the head of Department of Public Education of the city of Namangan, the head of the financial department of the city of Namangan, the representative of the Main Territorial Administration of Roads of Namangan Region, the deputy khokim of the city of Namangan were heard on the issues of investment, innovation, assistance to privatized enterprises, development of free economic and small industrial zones and development of tourism and were discussed in detail by the deputy group.
First, the deputies heard a report by the Head of the city department of public education Ziyoviddin Jamalov on material and technical financing of secondary schools in the city of Namangan.
“In 2019, in the Year of Active Investments and Social Development, on the basis of the state program, furniture sets were allocated to more than 60 schools, 37 schools underwent ongoing repairs, and 12 major repairs”, said Z. Jamalov. “I worked as a teacher for 35 years, but this year for the first time the city khokimiyat allocated furniture worth 37 billion soums, 11 schools were equipped with computers”.
At the meeting, the results of the construction, repair and reconstruction of roads in the city of Namangan, carried out in 2019 on the basis of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Roads”, were summed up. The relevance of solving this problem indicates that our country really pays special attention to improving the standard of living of the population, the quality of services provided to the population, repair and reconstruction of roads.
According to the plan, it is planned that in 2019, Namangan unitary enterprise will allocate 4.995 billion soums for construction and repair of roads at the expense of republican funds for the maintenance of 14.9 km of internal roads on 40 city streets, 14.7 km are currently repaired, for which 3.75 billion soums were allocated. At the expense of the local budget, road repairs were carried out on 17 streets with a length of 9.7 km in the amount of 980.0 million soums, on 9 streets – with a length of 3.8 km in the amount of 500.0 million soums.
However, deputies recognized the unsatisfactory implementation of the address list for the repair of internal and main roads on the basis of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Roads” of the address list for the construction, repair and reconstruction of roads in the city of Namangan in unsatisfactory implementation by the head of the programming department of the Main Territorial Administration of Roads of Namangan Region in 2019. This issue was submitted to the next session of the standing commission of Namangan city council of people's deputies.
Following the meeting, members of UzLiDeP deputy group in Namangan city kengash of people's deputies outlined measures for studying the results of activities on familiarization with enterprises that have begun to operate in small industrial zones of the city of Namangan, providing practical assistance in solving their problems and bring this issue to the attention of a permanent commission.