Deputatlar yo‘llarni ta’mirlash bo‘yicha manzilli ro‘yxatlarni amalga oshirilishini qoniqarsiz deb topishdi
07.09.2019, 18:04
Deputatlar yo‘llarni ta’mirlash bo‘yicha manzilli ro‘yxatlarni amalga oshirilishini  qoniqarsiz deb topishdi
Xalq deputatlari Namangan shahar Kengashidagi  O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda  Namangan shahar Xalq ta’limi bo‘limi mudiri, Namangan shahar Moliya bo‘limi boshlig‘i, Namangan viloyat avtomobil yo‘llari hududiy bosh boshqarmasi vakili hamda Namangan shahar hokimining investitsiyalar, innovatsiyalar, xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari hamda turizmni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari hisobotlari eshitildi va deputatlik guruhi tomonidan atroflicha muhokama etildi.
Dastlab deputatlar Namangan shahridagi umumta’lim maktab muassasalarini moddiy texnik jihatdan moliyalashtirish bo‘yicha shahar Xalq ta’limi bo‘limi mudiri Ziyoviddin Djamalovning hisobotini tingladi.
- 2019 yil “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” davlat dasturi asosida Namangan shahridagi 60 dan ortiq maktablar uchun komplekt mebel jihozlari ajratildi, 37 ta maktab joriy ta’mirlandi, 12 ta maktab esa kapital ta’mirdan chiqarildi, - deydi Z.Djamalov. - 35 yil davomida pedagog sifatida faoliyat yuritgan bo‘lsam,  joriy yilda birinchi marotaba shahar hokimligi tomonidan 37 mlrd. so‘mlik mebel jihozlari ajratildi, 11 ta maktabga kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasining “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi Qonuni asosida Namangan shahrida avtomobil yo‘llari qurish,  rekonstruksiya qilish va ta’mirlash yuzasidan 2019 yil davomida amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilindi. Chindan ham mamlakatimizda xalqimiz turmush tarzini yaxshilash, aholiga xizmat ko‘rsatish, avtomobil yo‘llari qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash masalasiga alohida e’tibor qaratilayotganligi, mazkur masalaning nechog‘lik dolzarb ahamiyat kasb etishidan  dalolat beradi.
Rejaga ko‘ra 2019 yilda Respublika budjetidan Namangan yo‘l qurilish va ta’mirlash unitar korxonasi tomonidan shahrimizning 40 ta ko‘chalarida 4.995 mlrd so‘mlik 14.9 km ichki ko‘chalarni joriy ta’mirlash ishlari bajarilishi belgilangan bo‘lib, amalda hozirgi kunga qadar 3,75 mlrd so‘mlik14.7 km yo‘llarda joriy ta’mirlash ishlari bajarildi. Bundan tashqari, mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan 17 ta ko‘chalarda 9.7 km uzunlikdagi joriy ta’mirlash ishlari uchun 980.0 mln so‘m mablag‘, 9 ta uzunligi 3.8 km ko‘chalarni joriy ta’mirlash uchun 500.0 mln so‘m mablag‘ sarflandi.
Biroq deputatlar Namangan viloyat avtomobil yo‘llari hududiy bosh boshqarmasining Dasturlarni shakllantirish bo‘limi boshlig‘i tomonidan O‘zbekiston Respublikasining “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi Qonuni asosida Namangan shahrida avtomobil yo‘llari qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash bo‘yicha 2019 yilgi ichki va asosiy ko‘chalarni ta’mirlash yuzasidan manzilli ro‘yxatlarni amalga oshirilishini qoniqarsiz deb topishdi. Mazkur masala Xalq deputatlari Namangan shahar Kengashidagi  doimiy komissiyaga hamda navbatdagi sessiyaga kiritildi.
Yig‘ilish yakunida Xalq deputatlari Namangan shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari tomonidan Namangan shahridagi kichik sanoat zonalarida faoliyat boshlagan korxonalar bilan yaqindan tanishish va muammolarini hal etilishida amaliy yordam berish, yil yakunida sanoat zonalarini rivojlantirish bo‘yicha tashkil qilingan ishlar natijadorligini o‘rganib chiqib, doimiy komissiyaga masala kiritish yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilab olindi.

Состоялось очередное заседание депутатской группы  УзЛиДеП в Наманганском городском кенгаше народных депутатов.
На заседании были заслушаны отчеты  заведующего  Отделом народного образования города Намангана, начальника финансового отдела города Намангана, представителя  Главного территориального управления  автомобильными дорогами Наманганской области,  заместителя хокима города Намангана по вопросам инвестиций, инноваций, содействия приватизированным предприятиям, развития  свободных экономических и  малых промышленных зон и развитию туризма и подробно обсуждены  депутатской группой.
Сначала депутаты заслушали  отчет заведующего городским отделом народного образования Зиёвиддина Джамалова  о материально-техническом финансировании общеобразовательных школ города Намангана.
- В 2019 году – в “Год активных инвестиций  и социального развития”  на основе государственной программы более чем 60 школам выделены комплекты мебели, в 37 школах проведен текущий, в 12 – капитальный ремонт, - сказал З.Джамалов. – Я 35 лет проработал педагогом, но в нынешнем году  впервые городским хокимиятом  выделена мебель  на сумму 37 млрд. сумов, 11 школ обеспечены  компьютерами.
На заседании подводились итоги проведенной в 2019 году на основе закона Республики Узбекистан «Об автомобильных дорогах»  работы по строительству, ремонту и реконструкции  автомобильных дорог в городе Намангане. Актуальность решения этой проблемы свидетельствует о том, что в нашей стране  действительно уделяется особое внимание  повышению уровня жизни населения, качества предоставляемых населению услуг,  ремонту и реконструкции  автомобильных дорог.
В соответствии с планом намечено, что в  2019 году Наманганским унитарным  предприятием по строительству и ремонту дорог за счет республиканских средств предусмотрено  проведение на 40 улицах города текущего ремонта 14,9 км внутренних дорог  в объеме 4.995 млрд сумов,  на настоящее время отремонтированы 14,7 км дорог, на что затрачено 3,75 млрд сумов.  За счет местного бюджета  на 17 улицах проведен текущий ремонт дорог протяженность  9.7 км в объеме 980.0 млн сумов, на  9 улицах – протяженностью 3.8 км в объеме 500.0 млн сумов.
Однако депутаты признали неудовлетворительной реализацию  начальником  отдела программирования  Главного территориального управления автомобильными дорогами Наманганской области в 2019 году  адресного списка по ремонту  внутренних и основных дорог на основе закона Республики Узбекистан «Об автомобильных дорогах»  адресного списка  по строительству, ремонту и реконструкции  автомобильных дорог в городе Намангане. Этот вопрос внесен  на очередную сессию  постоянной комиссии Наманганского городского кенгаша  народных депутатов.
В конце заседания  членами депутатской  группы УзЛиДеП в Наманганском городском кенгаше народных депутатов были  намечены меры по изучению результатов работы по  ознакомлению с предприятиями, начавшими действовать в малых промышленных зонах города Намангана, оказанию практической помощи в решении их проблем и внесению этого вопроса на рассмотрение в постоянно действующей комиссии.