Tomorqa – tuganmas xazina
Dilbarxon Shodmonova Jalaquduq tumanining Qorayontoq mahallasida istiqomat qiladi. 30 sotixdan iborat tomorqasidagi pomidor, bodringdan bo‘shagan yerda sarimsoqpiyoz yetishtirmoqda. Daromadidan oila ehtiyojidan ortib, qo‘ni-qo‘shni, mahalla-ko‘yga ham ulashmoqda.
-Tomorqachilikning hadisini olganimizdan buyon oila a’zolarimiz bilan qo‘shimcha daromad topayapmiz, - deydi qo‘shni xonadon sohibasi Oydinoy Patidinova. – O‘g‘lim bir necha yillardan beri xorijda ishlardi. O‘tgan yili uyga qaytdiyu, o‘sha daromadni tomorqachilikdan topa boshladi. 10 sotix tomorqamizning 4 sotixida limonariya tashkil qildik. Qolgan yerga pomidor, bodring, bulg‘or qalampiri ekib, hosilidan 4-5 million so‘m daromad qilganimizda, o‘g‘limning endi xorijga borish fikri o‘zgardi. Hozir qayta ekin sifatida ko‘katlar yetishtiryapmiz.
Prezidentimizning qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni munosabati bilan bo‘lib o‘tgan tantanada so‘zlagan ma’ruzasida hamda partiyaning “O‘zLiDeP boshlang‘ich partiya tashkilotlari o‘z tomorqasida tadbirkorligini boshlaganlarga ko‘makdosh” loyihasida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan Jalaquduq tumanidagi Qorayontoq mahallasi xonadonlarida bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotlarda tomorqachilik ortidan baraka topayotgan aholi vakillarining mamnuniyatlariga guvoh bo‘ldik. Bu borada partiyaning Andijon viloyat Kengashi BPTlar bilan ishlash guruhi yo‘nalishdagi ishlar ko‘lamini kengaytirib borayotganini alohida ta’kidlash kerak. Loyiha o‘zida tomorqaning tuganmas xazina ekanligi ifoda etibgina qolmay, aholiga undan foydalanish sirlarini, ekin turini to‘g‘ri tanlash bilan yer unumdorligini oshira olish qobiliyatlarini, asosiysi, tomorqa daromadini oshirish maqsadlariga xizmat qilmoqda.

Приусадебный участок – источник дохода
Дилбархон Шодмонова живет в махалле “Кораёнток” Джалакудукского района. На приусадебном участке из 30 соток выращивает помидоры, огурцы, а после их сбора - чеснок. Выращенная сельхозпродукция удовлетворяет потребности семьи, а излишки реализуются соседям, одномахаллинцам.
-Освоив секреты земледелия, мы с членами семьи получаем дополнительный доход, - говорит хозяйка соседнего домохозяйства Ойдиной Патидинова. – На 4 сотках нашего приусадебного участка из 10 соток мы организовали лимонарий. На остальном участке посадили помидоры, огурцы, болгарский перец, получили доход в 4-5 миллиона сумов. В настоящее время выращиваем зелень.
В ходе открытых диалогов, проведенных в махалле “Кораёнток” Джалакудукского района по исполнению задач, намеченных в докладе Президента нашей страны на торжествах по случаю Дня работников сельского хозяйства и партийном проекте “Первичные партийные организации УзЛиДеП – опора для начинающих предпринимательскую деятельность на своем приусадебном участке”, мы стали свидетелями того, как сельчане наладив свое дело на участке, получают хороший доход. В этой связи следует отметить, что группа по работе с ППО Андижанского областного Совета партии расширяет масштаб работы в этом направлении.