O‘zLiDeP rahbari “Surxon keramiks” korxonasi faoliyati bilan tanishdi
Avval xabar qilganimizdek, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri o‘rinbosari, O‘zLiDeP fraksiyari rahbari Aktam Xaitovning navbatdagi uchrashuvi Termiz tumani “Nurafshon” mahallasidagi “Surxon-keramiks” mas’uliyati cheklangan jamiyatida bo‘ldi.
Mazkur korxonada keramika mahsulotlari, kafel va o‘tga chidamli g‘isht ishlab chiqarishga mo‘ljallangan bo‘lib, ayni paytda 1 kunda 30 tonna o‘tga chidamli g‘isht, 1000 kvadrat metr kafel ishlab chiqarilmoqda. 120 nafar kishi shu korxonada ishlab rizq terib, ro‘zg‘or tebratayapti.
— Korxonada ishlayotganimga 4 oy bo‘ldi, — deydi korxona ishchisi Aziz Ro‘ziyev. — Mehnati uncha og‘ir emas. Bu yerda kafellarni presslash jarayonini nazorat qilib turaman. Shikastlanganlari bo‘lsa, ularni alohida ajrataman. O‘zim Qiziriq tumanidan bo‘lganim uchun bu yerda uzoqdan keladigan ishchi-xizmatchilar uchun qurilgan yotoqxonada turaman. Sharoitlar yaxshi. Issiq ovqat, maxsus transport xizmati yo‘lga qo‘yilgan. Maoshimiz esa qilgan ishimizga qarab, ishbay haq to‘lanadi.
“Surxon-keramiks” korxonasi mamlakatimiz bozorini keramika mahsulotlari, kafel va o‘tga chidamli g‘isht bilan ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Korxonani tashkil etish maqsadida qiymati 75 milliard so‘m bo‘lgan loyiha uchun bo‘sh yotgan bino ajratilib, Xitoyning “Haloon co ltd”. kompaniyasi liniyasi o‘rnatilib, yiliga 10 ming tonna o‘tga chidamli g‘isht va plitkalar, 180 ming kvadrat metr turli rangdagi mayolika mahsulotlari ishlab chiqarish tashkil etilgan. Muhimi, korxonada import o‘rnini qoplaydigan mahsulotlar ishlab chiqariladi. G‘isht va plitkalar 1 ming 600 gradus haroratgacha chidamli, pardozbop keramikalar uzoq yillar rangini yo‘qotmaydi.
Yana bir afzalligi korxonada o‘rnatilgan texnika va uskunalar energiya tejamkor. Ya’ni ushbu korxona boshqa muqobillariga nisbatan energiyani 10, 15 foiz kam sarflaydi. Korxona mahsulotlaridan foydalanish shahar va qishloqlarimiz qiyofasini yanada ko‘rkamlashtirishga xizmat qiladi.
Korxona mahsulotlari asosan tog‘-kon metallurgiya, sement, metall, shisha va chinni ishlab chiqarish hamda tarixiy obidalarni ta’mirlashda ishlatiladi.

Руководитель УзЛиДеП ознакомился с деятельностью предприятия “Сурхон керамикс”
Очередную встречу  заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса,  руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов   провел в действующем  в махалле “Нурафшон” Термезского района  ООО “Сурхон-керамикс”.
Предприятие специализируется на производстве керамической продукции – кафеля и  огнеупорного кирпича.  Ежедневная мощность предприятия – производство 30 тонн  огнеупорного кирпича и  1000 квадратных метров кафеля.  Число работников – 120 человек.
— Уже 4 месяца работаю на этом предприятии, - сказал  работник Азиз Рузиев. — Работа не очень тяжелая.  Я контролирую  процесс прессования кафеля. Провожу сортировку.  Я из Кизирикского района, поэтому живу  в общежитие для работников предприятия. Условия здесь хорошие.  Обеспечивают горячим, специальным транспортом. Оплата работы сдельная.
Предприятие “Сурхон-керамикс” играет большую роль в обеспечении рынков страны керамической продукцией, кафелем и огнеупорным кирпичом. Для организации предприятия  проектной стоимостью 75 миллиардов сумов было выделено пустующее здание, установлена производственная линия  китайской компании  “Haloon co ltd” и налажено ежегодное производство 10 тысяч тонн огнеупорного кирпича и плиток, 180 тысяч квадратных метров  майоликовой продукции. Главное, на предприятии производится импортозамещающая продукция.  Кирпичи и плитки выдерживают температуру  до 1 600 градусов, краски облицовочных плиток устойчивы.
Еще одно преимущество – на предприятии установлены энергосберегаемые   техника и оборудование. Относительно  других предприятий здесь  используется  энергия на 10-15 процентов меньше.  Использование продукции предприятия  способствует изменению облика наших городов и кишлаков.
Продукция предприятия также используется  в горно-металлургической промышленности, на предприятиях по производству цемента, металла, фарфоровых изделий, при реставрации исторических памятников.