O‘zLiDeP rahbari “Surxon keramiks” korxonasi faoliyati bilan tanishdi
Avval xabar qilganimizdek, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri o‘rinbosari, O‘zLiDeP fraksiyari rahbari Aktam Xaitovning navbatdagi uchrashuvi Termiz tumani “Nurafshon” mahallasidagi “Surxon-keramiks” mas’uliyati cheklangan jamiyatida bo‘ldi.
Mazkur korxonada keramika mahsulotlari, kafel va o‘tga chidamli g‘isht ishlab chiqarishga mo‘ljallangan bo‘lib, ayni paytda 1 kunda 30 tonna o‘tga chidamli g‘isht, 1000 kvadrat metr kafel ishlab chiqarilmoqda. 120 nafar kishi shu korxonada ishlab rizq terib, ro‘zg‘or tebratayapti.
— Korxonada ishlayotganimga 4 oy bo‘ldi, — deydi korxona ishchisi Aziz Ro‘ziyev. — Mehnati uncha og‘ir emas. Bu yerda kafellarni presslash jarayonini nazorat qilib turaman. Shikastlanganlari bo‘lsa, ularni alohida ajrataman. O‘zim Qiziriq tumanidan bo‘lganim uchun bu yerda uzoqdan keladigan ishchi-xizmatchilar uchun qurilgan yotoqxonada turaman. Sharoitlar yaxshi. Issiq ovqat, maxsus transport xizmati yo‘lga qo‘yilgan. Maoshimiz esa qilgan ishimizga qarab, ishbay haq to‘lanadi.
“Surxon-keramiks” korxonasi mamlakatimiz bozorini keramika mahsulotlari, kafel va o‘tga chidamli g‘isht bilan ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Korxonani tashkil etish maqsadida qiymati 75 milliard so‘m bo‘lgan loyiha uchun bo‘sh yotgan bino ajratilib, Xitoyning “Haloon co ltd”. kompaniyasi liniyasi o‘rnatilib, yiliga 10 ming tonna o‘tga chidamli g‘isht va plitkalar, 180 ming kvadrat metr turli rangdagi mayolika mahsulotlari ishlab chiqarish tashkil etilgan. Muhimi, korxonada import o‘rnini qoplaydigan mahsulotlar ishlab chiqariladi. G‘isht va plitkalar 1 ming 600 gradus haroratgacha chidamli, pardozbop keramikalar uzoq yillar rangini yo‘qotmaydi.
Yana bir afzalligi korxonada o‘rnatilgan texnika va uskunalar energiya tejamkor. Ya’ni ushbu korxona boshqa muqobillariga nisbatan energiyani 10, 15 foiz kam sarflaydi. Korxona mahsulotlaridan foydalanish shahar va qishloqlarimiz qiyofasini yanada ko‘rkamlashtirishga xizmat qiladi.
Korxona mahsulotlari asosan tog‘-kon metallurgiya, sement, metall, shisha va chinni ishlab chiqarish hamda tarixiy obidalarni ta’mirlashda ishlatiladi.

UzLiDeP head got acquainted with the activities of Surkhon Ceramics
Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, head of UzLiDeP faction Aktam Khaitov held the next meeting in Surkhon Ceramics LLC, operating in Nurafshon makhalla of Termez district.
The company specializes in production of ceramic products – tiles and refractory bricks. The daily capacity of the enterprise is the production of 30 tons of refractory bricks and 1000 square meters of tile. The number of employees is 120 people.
“I have been working at this enterprise for 4 months”, said employee Aziz Ruziyev. “The work is not very hard. I control the process of pressing tiles. I’m sorting. I am from Kizirik district, so I live in a hostel for employees of the enterprise. The conditions here are good. We are provided meal, special transport. Payment is piecework”.
Surkhon Ceramics plays a big role in providing the country’s markets with ceramic products, tiles and refractory bricks. An empty building was allocated for the organization of the enterprise with a design value of 75 billion soums, the production line of the Chinese company Haloon Co. Ltd. was established and the annual production of 10 thousand tons of refractory bricks and tiles, 180 thousand square meters of majolica products was established. The main thing is that the company produces import-substituting products. Bricks and tiles withstand temperatures up to 1,600 degrees, the colors of the tiles are stable.
Another advantage is that energy-efficient machinery and equipment are installed at the enterprise. Relative to other enterprises, energy is used 10-15 percent less. The use of the company’s products contributes to the change in the appearance of our cities and villages.
The company’s products are also used in mining and metallurgical industry, in enterprises for production of cement, metal, porcelain, restoration of historical monuments.