Xalq deputatlari Nukus shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda dastavval Nukus shahrida sanoat, xizmat ko‘rsatish, servis va qishloq xo‘jaligi sohasida ijtimoiy-iqtisodiy dasturda belgilangan loyihalar ijrosi bo‘yicha shahar moliya bo‘limi mas’ul xodimi S.Salilayevning axboroti tinglandi.
Hisobotda ta’kidlanganidek, Nukus shahrida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturiga muvofiq 2017 yilda qiymati 299,4 mlrd.so‘m, 6,5 mln AKSh dollari (shundan 81,4 mlrd.so‘m o‘z mablag‘i, 218,0 mlrd.so‘m tijorot banklar krediti, 6,5 mln AQSh dollari xorijiy investitsiyalar) o‘zlashtirish hisobidan 178 ta loyiha amalga oshirilgan va 1766 ta yangi ish o‘rinlari tashkil etilgan.
Tadbirda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturiga muvofiq 2018-2019 yillarda qiymati 105,0 mln AQSh dollari miqdorida (shundan 37,2 mln AQSh dollari o‘z mablag‘i, 57,2 mln AQSh dollari tijorat banklar krediti, 10,5 mln AQSh dollari xorijiy investitsiyalar) o‘zlashtirish hisobidan 170 ta loyihani amalga oshirish va 1712 ta yangi ish o‘rinlarini tashkil etish belgilanganligi aytib o‘tildi.
Shuningdek, Nukus shahar tadbirkorlik sub’ektlariga davlat xizmatlarini ko‘rsatuvchi “Yagona darcha” markazida 2017 yilda davlat ro‘yhatidan o‘tgan korxonlar va yakka tadbirkorlar bo‘yicha markaz direktori A.Ixlasovning hisoboti tinglandi.
Hisobotda yuridik shaxs sifatidan bugungi kunga kelib 548, qayta ro‘yhatdan 596 jami 1144 korxona davlat ro‘yhatiga olinganligi ta’kidlab o‘tildi.
Davlat ro‘yhatidan o‘tgan jismoniy shaxslar soni 1358 tani, qayta ro‘yhatdan 593, yakka tadbirkor jami 1951 fuqaro ro‘yhatdan o‘tkazildi. Nukus shahridan ro‘yhatdan o‘tgan chet yel qo‘shma korxonalari soni 12 tani, chet eldan tovar olib keluvchi 10 ta  va qayta ro‘yhatdan 4 ta yakka tadbirkorlik sub’ekti ro‘yhatga kiritilgan.
2017 yil davomida 1211 ta yakka tadbirkor o‘z faolitini vaqtincha to‘qtatdi, 447 tasi o‘z ishini qayta yo‘lga qo‘ydi.
2017 yil yakunlari bo‘yicha Nukus shahar “Yagona darcha” markaziga tadbirkorlik sub’ektleridan davlat xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha 2797 murojaat kelib tushdi va ularning ijrosi ta’minlandi.
Yig‘ilish yakunida deputatlik guruhi vakillari muhokama qilingan mazkur masalalar bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi va tegishli vazifalar belgilab olindi.

В городе Нукусе в 2018-2019 годах в результате реализации 170 проектов будет создано более 1700 новых рабочих мест
11.01.2018, 12:10
Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Нукусском городском Кенгаше народных депутатов. На заседании сначала была заслушана информация ответственного работника городского финансового отдела города Нукуса по исполнению проектов, намеченных в социально-экономической программе в сферах промышленности, услуг, сервиса и сельского хозяйства С.Салилаева.
Как приведено в отчете, в городе Нукусе согласно программе социально-экономического развития, в 2017 году за счет освоения 299,4 млрд.сум, 6,5 млн.долларов США кредитных средств и инвестиций реализовано 178 проектов, организовано 1766 новых рабочих мест.
В мероприятии отмечалось, что согласно программе социально-экономического развития в 2018-2019 годах за счет освоения 105,0 млн долларов США будут осуществлены 170 проектов и созданы 1712 новых рабочих мест.
Также был заслушан отчет директора центра «Одно окно» города Нукуса по оказанию государственных услуг субъектам предпринимательства А.Ихласова о прошедших в 2017 году государственную регистрацию предприятиях и индивидуальных предпринимателях.
В отчете говорится о том, что в качестве юридического лица сегодня прошли государственную регистрацию 548, перерегистрацию 596, всего 1144 предприятий.
В 2017 году 1211 индивидуальных предпринимателей временно приостановили свою деятельность, 447 – наладили работу.
По итогам 2017 года в центр «Одно окно» города Нукуса от субъектов предпринимательства поступило 2797 обращений по государственным услугам и обеспечено их исполнение.
В завершении заседания представители депутатских групп по обсужденным вопросам высказали свои мнения и предложения и определили соответствующие задачи.