Bir uchrashuvda 6 muammo hal etildi
Viloyatimizning har bir tumanida, chekka-chekka hududlarida xalqning ishonchli vakili bo‘lgan deputatlar partiyaning  dasturi, maqsad va vazifalaridan kelib chiqqan holda xalq bilan muloqot qilish, inson manfaatlarini har tomonlama himoya qilish, shu bilan birga aholini o‘ylantirayotgan muammolarga o‘z vaqtida yechim topish maqsadida doimiy uchrashuvlar o‘tkazib kelmoqdalar.
Ana shunday uchrashuvlardan biri Xazorasp tumanining Bog‘lar va Uzukka qosh mahallalarida O‘zLiDeP viloyat va tuman Kengashi deputati G.Matmuratova tashabbusi bilan o‘tkazildi. Unda O‘zLiDeP viloyat hamda Xazorasp tuman Kengashi xodimlari, "Hazorasptumangaz" filiali rahbari X.Ro‘zmetov, tuman Elektr tarmoqlari korxonasi direktor o‘rinbosari O.Boltayev, Obodonlashtirish boshqarmasi boshlig‘i O.Ro‘zmetov, tuman yo‘l xo‘jaligi pudrat ta’mirlash-foydalanish korxonasi xodimi Sh.Turdiyev, mahalla fuqarolar yig‘ini faollari hamda hududda yashovchi fuqarolar ishtirok etdi.
Uchrashuvda 20 dan ortiq muammo va masalalar ko‘tarildi. Jumladan, Qodirov Nazarboy aka mahallasining katta yo‘l bo‘yida joylashganiga qaramay piyodalar o‘tish yo‘lagi belgilanmagani sabab farzandlarining maktabga qatnashlarida xavf tug‘dirayotganini aytdi. Ushbu muammoni bartaraf etishni tuman yo‘l xo‘jaligi pudrat ta’mirlash-foydalanish korxonasi xodimi Sh.Turdiyev o‘z zimmasiga oldi.
– Men tomorqamda dehqonchilik bilan shug‘ullanaman, – dedi Bog‘lar mahallasida yashovchi fuqaro Q.Xo‘janiyozov. – Oqava suvning yo‘qligi sabab yerdan yaxshi hosil ololmayapman. Mahallamizga oqava suvni keltirishni so‘rab tegishli joylarga murojaat etdik, ammo foydasi bo‘lmadi. Bugungi uchrashuvda G.Matmuratova tegishli tashkilotlarga deputatlik so‘rovi yuborish orqali muammomizni hal qilishda amaliy yordam berishini birdirdi.
Uchrashuvda Bagandik Aminov, Dildora va Sadoqat Iskandarova, Sapargul Jumaniyozova, Ro‘za Xudayorova hamda Dilnura Tohirovalar  ish so‘rab murojaat etdilar. Sadoqat va Dildora Iskandarovalar shu yerning o‘zida mahalladagi tikuvchilik sexiga ishga qabul qilindi.
Uchrashuvda elektr va gaz ta’minotidagi uzilishlar, ko‘mir yetishmasligi masalalari borasidagi muammolar ham muhokama etildi. 6 ta muammoga shu yerning o‘zida yechim topildi. Qolgan murojaatlar deputatlik nazoratiga olindi.

На одной встрече решены 6 проблем
В каждом районе области, отдаленных регионах депутатами проводятся постоянные встречи исходя из программы, целей и задач партии в целях проведения диалога с народом, всесторонней защиты интересов человека, вместе с тем, своевременного решения волнующих население проблем.
Одна из таких встреч проведена по инициативе депутата областного и районного Кенгаша УзЛиДеП в махаллях «Боглар» и «Узукка кош» Хазораспского района Г.Матмуратовой. В ней приняли участие работники областного и Хазораспского районного Советов УзЛиДеП, руководитель филиала "Хазорасптумангаз" Х.Рузметов, заместитель директора районного предприятия электросетей О.Болтаев, начальник управления по благоустройству О.Рузметов, работник районного предприятия по эксплуатации дорог Ш.Турдиев, активисты схода граждан махалли, жители территории.
Во встрече были подняты более 20 проблем и вопросов. В частности, Кодиров Назарбой-ака сообщил о том, что махалля расположена на обочине большой дороги, несмотря на это не отмечен пешеходный переход, что приводит к проблеме для школьников при посещении школы. Решение этой проблемы взял на себя сотрудник районного предприятия эксплуатации дорог Ш.Турдиев.
– На своем приусадебном участке я занимаюсь земледелием, – говорит житель махалли «Боглар» К.Хужаниёзов. – Из-за отсутствия сточных вод мы не можем получить хороший урожай. Мы обращались в соответствующие организации для решения этой проблемы, но все тщетно. На сегодняшней встреча Г.Матмуратова отметила, что посредством направления депутатского запроса в соответствующие организации окажет практическое содействие решению нашей проблемы.
Во встрече Багандик Аминов, Дилдора и Садокат Искандаровы, Сапаргул Жуманиёзова, Руза Худаёрова и Дилнура Тохирова обратились с просьбой о трудоустройстве. Садокат и Дилдора Искандаровы здесь же были приняты на работу в швейный цех в своей махалле.
В мероприятии также были обсуждены проблемы, касающиеся сбоев в  электро- и газоснабжении, нехватки угля. 6 проблем были решены на месте. Остальные взяты под депутатский контроль.