O‘zLiDeP Смольний билан алоқага чиқди (ФОТО)
Ўзбекистон Президентининг Олий Мажлисга Мурожаатномасида мева-сабзавот маҳсулотлари экспортини йилига ҳозирги 1,5-2 миллиард доллардан 10-15 миллиард долларгача ошириш энг муҳим вазифалардан бири сифатида белгиланган. Ушбу кўрсатма ижросини таъминлаш, мамлакатга чет эл инвестицияларини жалб қилиш, миллий маҳсулот, товар ва хизматларнинг экспортини кўпайтириш, ўзбек миллий брендларини жаҳон бозорига олиб чиқишда давлат ва хўжалик бошқаруви органлари билан бир қаторда фуқаролик жамияти институтлари ҳам фаол иштирок этмоқда. Энг асосийси, улар томонидан Ўзбекистондаги ишлаб чиқарувчи корхоналар ва хорижий ҳамкорлар ўртасида узоқ муддатли барқарор шериклик муносабатларини ўрнатиш ва ривожлантиришга хизмат қилувчи мутлақо янги механизмларни амалиётга татбиқ этиш ғоялари илгари сурилмоқда.
2018 йил 18 апрель куни O‘zLiDePнинг экспорт ва инвестицияларни кенгайтириш масалалари бўйича лойиҳаси, Ўзбекистон Тадбиркорлик ва фермерликни қўллаб-қувватлаш маркази, Санкт-Петербург шаҳри маъмуриятининг ташқи алоқалар қўмитаси ташаббуси билан “Ўзбекистон ва Россия: ҳудудларнинг ўзаро ҳамкорлиги истиқболлари” мавзусида онлайн конференция ташкил этилди.
Тадбирнинг мақсади – икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида бевосита ишбилармонлик алоқаларини ўрнатиш, мева-сабзавот ва озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш корхоналари ўртасида кооперацияни кучайтириш ҳамда икки мамлакат ҳудудлари ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни фаоллаштиришга кўмаклашишдир. Унда видеоалоқа орқали уланган Ўзбекистоннинг 5 та ҳудуди – Андижон, Фарғона, Наманган, Самарқанд, Сурхондарёдан мева-сабзавот ва узумни етиштириш, сақлаш, қайта ишлашга ихтисослашган компаниялар, Савдо-саноат палатаси, «Ўзшаробсаноат», «Ўзозиқовқатхолдинг» вакиллари, тадбиркорлар ва фермерлар иштирок этди.
Санкт-Петербург шаҳри маъмурияти шафелиги остида бевосита Смольнийда ташкил этилган Россия студиясида Санкт-Петербург шаҳар маъмуриятининг ташқи алоқалар, тадбиркорликни ривожлантириш, ижтимоий таъминот, истеъмол бозорлари масалари бўйича, ҳамда инвестициялар бўйича қўмиталари, Санкт-Петербург савдо-саноат палатаси, шунингдек «СпецСервис», «Корпорация Бонапарт», «Legaris Trading», «Балтика-Транс», «ТОР», «Безопасные технологии и разработки», «X5 Retail Group», «Международной ассоциации интеграционного сотрудничества» каби етакчи Россия компаниялари ва тармоқ тузилмалари вакиллари иштирок этди.
O‘zLiDePнинг ўзи учун мутлақо янги бўлган бундай форматларни иш жараёнига татбиқ этиши асосида Президентимиз томонидан белгилаб берилган вазифаларга ҳамоҳанг иш юритишга интилиш ҳамда  “амалий ишлар партияси” сифатида ўз фаолиятини тубдан қайта кўриб чиқилганлиги ётибди. Зеро, жамият ва давлат ривожланишининг бугунги суръатлари, амалга оширилаётган ислоҳотлар қамрови партиядан амалий қадамларни талаб этмоқда, жамият ва давлатни модернизация қилиш, айниқса, мамлакат иқтисодиётини либераллаштириш борасидаги тарихий воқеаларнинг кузатувчиси эмас, балки фаол иштирокчисига айланиш зарурлигини кўрсатмоқда. Партия негизида ташкил этилган маҳаллий товар ишлаб чиқарувчилар ва уларнинг хориждаги салоҳиятли ҳамкорлари ўртасида муҳокамаларни ўтказиш бўйича ташкил этилган майдон ҳам ушбу мақсадларга хизмат қилади. Мазкур анжуманларда маҳаллий кенгаш депутатлик гуруҳи аъзоларининг иштирок этиши эса тадбиркорларнинг экспортга йўналтирилган фаолиятини фаоллаштиришдаги мавжуд муаммоларни ўз вақтида аниқлаш ва бартараф этиш имконини бермоқда.
Таъкидлаб ўтиш керакки, Ўзбекистон­ ва Россиянинг  савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорлигини кенгайтириш ҳамда мустаҳкамлашга кўмаклашишга қаратилган ушбу тадбир бевосита Санкт-Петербург губернатори  Георгий Сергеевич Полтавченко кўмагида ташкил этилди.
Тадбир икки мамлакат Президентлари ўртасида давлатларимиз ҳудудларининг ўзаро ҳамкорлигини мустаҳкамлашга доир эришилган келишувларнинг амалий ифодаси бўлди дейиш мумкин.
Тадбирда россиялик иштирокчиларнинг билдирган фикрига кўра бундай учрашувлар уларнинг ўзбекистонлик тадбиркорлар билан тўғридан-тўғри алоқалар ва ҳамкорликни ўрнатиш ҳамда ривожлантиришга улкан қизиқишидан далолат беради. Шунингдек, Ўзбекистон ҳудудлари ва Санкт-Петербургнинг ўзаро муносабатларини, озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва логистика, Ўзбекистон далаларида етиштириладиган сифатли ва табиий маҳсулотларни россиялик истеъмолчилар дастурхонига етказиш соҳасида етакчи корхоналар ўртасида ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш учун ўзига ҳос янги имкониятлар эшигини очади.
Бизнес-форум дўстона ва ишчанлик руҳида ўтди. Ўзбекистоннинг бир қатор худудлари мева-сабзавот ҳамда озиқ-овқат ишлаб чиқарувчилари ҳамда «Ўзбекозиқовқатхолдинг» ва «Ўзшаробсаноат» холдинг компаниялари вакиллари Россия бозорларига сифатли маҳсулотларни етказиб бериш имкониятларини намоён этди.
Тадбирда маҳаллий кенгашлардаги депутатлик гуруҳи вакиллари ҳам иштирок этди. Мазкур форум партиянинг икки мамлакат бизнес-тузилмалари ҳамкорлигини ривожлантиришга амалий ҳисса қўшиш йўлидаги яна бир қадам бўлди. Давлатнинг ташқи сиёсий ва ташқи иқтисодий устувор вазифаларини амалга оширишда партия ва парламент дипломатияси механизмлари қўлланилиши Санкт-Петербург маъмурияти учун ҳам муайян даражада янгиликдир.
Амалий форум давомида, бундай учрашувларни доимий асосга қўйишга эҳтиёж борлиги айтиб ўтилди. Шунингдек қуйидаги масалалар бўйича ҳам мулоқотни янада ривожлантиришга манфаатдорлик билдирилди:
биринчидан, Ўзбекистон мева-сабзавот маҳсулотларини Россия бозорига, шу жумладан, “яшил йўлак” тизимини жорий этиш орқали етказишни кенгайтириш учун қулай шароитлар яратиш;
иккинчидан, савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни ривожлантириш, шу жумладан, ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчиларнинг Россия бозорига ва россиялик ишлаб чиқарувчиларнинг Ўзбекистон бозорига фаол киришига қаратилган истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш;
учинчидан, инновацион ёндошувларни кенг жорий этган ҳолда юқори технологик саноат маҳсулотларини ишлаб чиқиш ва экспорт қилиш, икки томон учун манфаатли бошқа товарларни етказиб беришни кенгайтириш.
Тадбир иштирокчилари қайд этганидек, бизнес-форум Санкт-Петербург ва Ўзбекистон тадбиркорлари ўртасида узоқ муддатли муносабатлар ва ҳамкорликни ўрнатиш учун ўзига хос янги форматдаги майдон яратди. Томонларнинг тадбиркорлар мулоқотини доимий асосда, шу жумладан, иқтисодиётнинг бошқа тармоқлари бўйича ҳам давом эттиришга манфаатдорлиги қайд этилди.
Партия шу каби бизнес форумларни Россиянинг бошқа ҳудудлари ҳамда бошқа мамлакатлар билан ўтказишни ҳам мўлжалламоқда. Бу тадбиркорлар ўртасида тўғридан-тўғри муносабатларни ўрнатиш, бизнес-лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва биргаликда амалга ошириш, Ўзбекистон маҳсулотларини ташқи бозорларга етказиш масалалари бўйича аниқ келишувларга эришишга хизмат қилади. Анжуман давомида эришилган барча келишувларни амалга ошириш ва якунига етказиш учун партия махсус гуруҳлар ташкил этади, улар барча ташкилий масалалар билан шуғулланади, ўзбекистонлик ва хорижий тадбиркорлар ўртасида ўзига хос “алоқа кўприги” вазифасини бажаради.

УзЛиДеП: Установлена связь со Смольным (ФОТО)
18 апреля 2018 года по инициативе Проекта по вопросам расширения экспорта и инвестиций УзЛиДеП, Центра поддержки предпринимательства и фермерства Узбекистана и Комитета по внешним связям Администрации города Санкт-Петербург организована «Онлайн» конференция «Узбекистан и Россия – перспективы взаимовыгодного сотрудничества регионов».
Целью мероприятия стало содействие установлению прямых деловых контактов между предпринимателями двух стран и углублению кооперации между предприятиями по производству плодоовощной и пищевой продукции, а также активизации торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между регионами двух стран. В нем участвовали предприниматели и фермеры, руководители узбекских компаний по производству, хранению, переработке плодоовощной и виноградарской продукции из 6 регионов Узбекистана, представители Торгово-промышленной палаты, «Узшаробсаноат», «Узозиковкатхолдинг».
Как отметили представители УзЛиДеП, «сегодня в нашей стране осуществляются масштабные и системные меры, направленные на обеспечение продовольственной безопасности, расширение производства экологически чистой продукции, значительное повышение экспортного потенциала аграрного сектора и искоренение имеющихся проблем в данной сфере.
Исходя из поставленных Президентом Узбекистана задач и интересов своего электората, УзЛиДеП также в корне пересмотрела свою деятельность в качестве «партии практических дел и действий». Ибо, сегодняшние темпы развития общества и государства, масштабы проводимых реформ требуют от партии принятия практических шагов, а не быть наблюдателем происходящих поистине исторических событий обновления и модернизации общества и государства, особенно либерализации экономики страны». Этим целям также служит организованная на базе партии площадка, по организации обсуждений между отечественными товаропроизводителями и их потенциальными партнерами за рубежом. Участие же на данных форумах представителей представительных органов власти дают возможность своевременно выявлять существующие проблемные моменты в активизации экспортоориентированной деятельности предпринимателей для их дальнейшего исправления.
Участники бизнес-форума особо отметили, что «данное мероприятие, призванное содействовать расширению и укреплению традиционно тесных и взаимовыгодных отношений, особенно торгово-экономического и инвестиционного российско-узбекского сотрудничества, организовано при непосредственном содействии губернатора Санкт-Петербурга Георгия Сергеевича Полтавченко.
Так, подписание в ноябре 2017 года в ходе его визита в нашу страну Соглашения открыли новую страницу в этих отношениях, практической реализации достигнутых между Президентами двух стран договоренностей об укреплении взаимодействия регионов двух государств. Данный бизнес-форум предпринимателей Санкт-Петербурга и Узбекистана организован с учетом именно такой динамики и перспектив развития отношений между субъектами предпринимательства Санкт-Петербурга и Узбекистана».
Российские участники мероприятия подчеркнули, что «относительно мероприятия следует отметить следующие характерные моменты: во-первых, телемост с Узбекистаном организован из самого Смольного и под непосредственным патронажем Администрации Санкт-Петербурга; во-вторых, в работе форума приняли участие как представители комитетов по внешним связям, развитию предпринимательства и потребительскому рынку, инвестициям, социального питания администрации города Санкт-петербург, Торгово-промышленной палаты, так и ряда ведущих российских компаний и сетевых структур, как «СпецСервис», «Корпорация Бонапарт», «Legaris Trading», «Балтика-Транс», «ТОР», «Безопасные технологии и разработки», «X5 Retail Group», «Международной ассоциации интеграционного сотрудничества» и др.
Все это свидетельствует об огромном интересе российской стороны установлению и развитию прямых контактов и сотрудничеству с узбекскими предпринимателями. Это также показатель наличия нереализованного потенциала и больших возможностей для дальнейшего расширения и укрепления взаимовыгодных отношений регионов Узбекистана с Санкт-Петербургом, кооперации между ведущими предприятиями в сфере производства продовольственной продукции и логистики, доставки производимой на полях Узбекистана качественной и органической продукции на столы российских потребителей.
Бизнес форум прошел в дружественной, абсолютно конструктивной атмосфере. На нем производители плодоовощной и пищевой продукции регионов Узбекистана – Ташкентской, Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей, а также холдинговые компании «Узбекозиковкатхолдинг» и  «Узшаробсаноат» презентовали свои возможности по поставке качественной продукции на российские рынки. Достигнут ряд договоренностей о поставках узбекской продукции в Россию.
В мероприятии принимали участие представители депутатского корпуса в региональных представительных органах власти. Это – показатель намерений УзЛиДеП внести практический вклад в развитие сотрудничества бизнес структур двух стран. На деле мы видим использование механизмов партийной и парламентской дипломатии в реализацию внешнеполитических и внешнеэкономических приоритетов государства. По правде говоря – это также в некотором смысле новшество и для Администрации Санкт-Петербурга. Самое главное – для этого есть солидная база договоренностей, достигнутых в ходе официальных встреч Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева и Президента России В.В.Путина.
В ходе прошедшего практического форума была высказана заинтересованность в дальнейшем развитии диалога также по следующим вопросам:
во-первых, создание благоприятных условий для расширения поставок узбекской плодоовощной продукции на российский рынок, в том числе путём внедрения системы «зелёного коридора»;
во-вторых, развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, в том числе реализация перспективных проектов, направленных на активное вхождение узбекских производителей на российские рынки и российских производителей – на узбекские рынки;
в-третьих, инновационное развитие, производство и экспорт высокотехнологичной промышленной продукции, реализация проектов модернизации и промышленного строительства, расширение взаимных поставок продукции с высокой степенью переработки и других товаров, представляющих интерес для обеих сторон и другим».
По словам членов партийных групп УзЛиДеП в региональных кенгашах народных депутатов, «УзЛиДеП – как партия практических дел, намерена продолжить усилия по установлению и развитию прямых контактов между предпринимателями Узбекистана и зарубежных стран.
Главная цель при этом – содействие экспорту узбекской продукции, развитию туризма, вовлечению иностранных инвестиций, высоких технологий и «ноу-хау» в экономику страны и социальную сферу, инновационному развитию государства, решению иных приоритетных задач, определенных в Стратегии действий. Мы намерены, используя потенциал парламента и депутатского корпуса партии, механизмы парламентского, депутатского и общественного контроля, способствовать решению этих задач и устранению пробелов в законодательстве и правоприменительной практике в этих целях».
В целом, как отметили участники мероприятия – бизнес-форум создал  площадку для установления долгосрочных отношений и партнерства между предпринимателями Санкт-Петербурга и Узбекистана. Была подчеркнута заинтересованность сторон в продолжении диалога предпринимателей на постоянной основе, в том числе и по другим отраслям и сферам экономики.
При этом партия будет проводить аналогичные бизнес форумы с другими регионами России, а также с другими странами. Это будет способствовать установлению прямых контактов между предпринимателями, выработке  и совместной реализации бизнес-проектов, достичь конкретных соглашений по вопросам поставки узбекской продукции на внешние рынки и т.д. Для реализации и доведения до логического конца всех достигнутых в ходе конференций договоренностей, партия создаст специальные группы, которые займутся всеми организационными вопросами, станут своего рода «мостом связи» между узбекскими и зарубежными предпринимателями.