O’zLiDeP фаоли Элликқалъада янги пиллачилик корхонасини ишга туширди
Халқ депутатлари Элликқалъа туман кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси, тадбиркор Саловат Жаркинбаев “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси Хитойлик ҳамкорлар билан “BEST SILK WORM SEED PRO” маъсулияти чекланган жамиятини ташкил қилди.  “Қирққиз” овул фуқаролар йиғинида ташкил қилинган  корхонада  асосан ипак қурти уруғи ишлаб чиқарилмоқда.
Мамлакатимиз ҳудудида шундай корхоналарнинг саккизтаси мавжуд бўлса, бу тўққизинчи  корхона ҳисобланади. Корхонанинг очилиш маросимида туман ҳокимликлари вакиллари, пилла етиштириш ва пилла уруғини етиштиришга дахлдор қатор вилоятлардан ташриф буюрган масъул раҳбарлар, тегишли соҳа вакиллари, пиллакорлар иштирок этди.
Корхона ўз фаолиятини бошлагач 50 нафар доимий, 150 нафар мавсумий ишчининг бандлиги таъминланди.
Тажрибали Хитойлик мутахасислар томонидан ишчи-хизматчиларга пилал уруғи тайёрлаш технологияси мукаммал ўргатилди. Яқин келажакда бу ерда 20 минг қутидан кўпроқ ипак қурти уруғи тайёрлаш ва уни сотиш эвазига маҳаллий бюджетга қўшимча даромад киритилади.
Хитойда тайёрланган ипак қурти уруғидан сифати паст бўлмаган уруғ етиштирилади.  Жорий йилдан бошлаб мамлакатимизга импорт қилинаётган ипак қурти уруғи миқдори камайтирилишига эришилади.

Активист УзЛиДеП задействовал новое предприятие в Элликкалъа
Член депутатской группы УзЛиДеП в Элликкалинском районном кенгаше народных депутатов, предприниматель  Саловат Жаркинбаев  совместно с китайскими партнерами ассоциации “Узбекипаксаноат” образовал ООО  “BEST SILK WORM SEED PRO”. Предприятие, образованное  на территории схода граждан аула   “Кириккизз” специализируется на производстве  грен шелкопряда.
В нашей стране это девятое по счету предприятие  такого направления. В церемонии открытия предприятия приняли участие  представители районного хокимията, ответственные работники из областей, где занимаются откормом шелкопряда и заготовкой грен, представители сферы, шелководы.
С началом работы предприятия 50 человек будут заняты постоянной, 150 – сезонной работой.
Опытные специалисты Китая  подробно рассказали  о технологии производства. В ближайшее время здесь заготавливать более 20 тысяч коробочек грен , за счет их продажи увеличатся поступления  в местный бюджет.
На предприятии будут заготавливать грены, по качеству не уступающие китайским аналогам.  Начиная с текущего года  в определенной степени снизиться объем импорта  грен шелкопряда.