O’zLiDeP фаоли Элликқалъада янги пиллачилик корхонасини ишга туширди
Халқ депутатлари Элликқалъа туман кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси, тадбиркор Саловат Жаркинбаев “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси Хитойлик ҳамкорлар билан “BEST SILK WORM SEED PRO” маъсулияти чекланган жамиятини ташкил қилди.  “Қирққиз” овул фуқаролар йиғинида ташкил қилинган  корхонада  асосан ипак қурти уруғи ишлаб чиқарилмоқда.
Мамлакатимиз ҳудудида шундай корхоналарнинг саккизтаси мавжуд бўлса, бу тўққизинчи  корхона ҳисобланади. Корхонанинг очилиш маросимида туман ҳокимликлари вакиллари, пилла етиштириш ва пилла уруғини етиштиришга дахлдор қатор вилоятлардан ташриф буюрган масъул раҳбарлар, тегишли соҳа вакиллари, пиллакорлар иштирок этди.
Корхона ўз фаолиятини бошлагач 50 нафар доимий, 150 нафар мавсумий ишчининг бандлиги таъминланди.
Тажрибали Хитойлик мутахасислар томонидан ишчи-хизматчиларга пилал уруғи тайёрлаш технологияси мукаммал ўргатилди. Яқин келажакда бу ерда 20 минг қутидан кўпроқ ипак қурти уруғи тайёрлаш ва уни сотиш эвазига маҳаллий бюджетга қўшимча даромад киритилади.
Хитойда тайёрланган ипак қурти уруғидан сифати паст бўлмаган уруғ етиштирилади.  Жорий йилдан бошлаб мамлакатимизга импорт қилинаётган ипак қурти уруғи миқдори камайтирилишига эришилади.

Member of UzLiDeP deputy group in Ellikkala district council of people’s deputies, entrepreneur Salovat Jarkinbayev, together with the Chinese partners of Uzbekipaksanoat Association, formed BEST SILK WORM SEED PRO LLC. An enterprise established on the territory of the citizens’ assembly of Qirqqiz village specializes in production of silkworm.
In Uzbekistan, this is the ninth enterprise in this direction. The opening ceremony was attended by representatives of the district khokimiyat, senior officials from the regions, where silkworms are fed and stockpiled, representatives of the sphere and sericulturists.
When the enterprise will be launched, 50 people will be engaged in permanent, 150 in seasonal work.
Experienced specialists of China informed in detail about the production technology. In the near future, more than 20 thousand boxes of silkworm will be harvested here, due to their sale, revenues to the local budget will increase.
The enterprise will harvest grains that are not inferior in quality to Chinese ones. Starting from the current year, the volume of imports of silkworm to a certain extent will decrease.