Шаҳрихондаги кичик саноат зонасининг муаммолари қачон ҳал бўлади?
Шаҳрихон туманидаги “Ваҳм” массивидаги бўш турган 30 гектар ер майдонида кичик саноат зонаси ташкил қилинган. Қурилиши ишлари аллақачон бошлаб юборилган. 54 та истиқболли лойиҳанинг ишга тушиши билан бу ерда чинакам ишбилармонлик муҳити яратилади.
Аммо айни кунга қадар бу саноат зонасида ишлар “гуллаб” авж олмаётгани қизиқ! Муаммонинг илдизини топишга ҳаракат қилдик. O’zLiDeP Андижон вилоят Кенгаши масъулларидан ҳамда халқ депутатлари вилоят ҳамда Шаҳрихон туман кенгашлардаги партия депутатлик гуруҳи аъзоларидан иборат ишчи гуруҳнинг ўрганишлари масалани ўртага ташлади. Аслида саноат зонасига жой танлашда бонитети паст, ҳосилдорлик унумсиз ер майдони эътиборга олинган. “Ваҳм” массивидан “топилган” мазкур майдон ободонлаштирилишида, албатта, O’zLiDeP депутатларининг муносиб ҳиссаси бўлмоқда. Масалан, халқ депутатлари туман Кенгаши депутати Шерзодбек Мақсудовнинг саъй-ҳаракатлари билан ҳудудга тоза ичичмлик суви тортиляпти. Шағллаштириш ишлари бошланган. Табиий газ, электр энергияси муаммоси ҳам бир қадар ҳал этилган. Аммо ушбу электр энергиясининг қуввати ишлаб чиқариш лойиҳалари учун етарли эмас.
Муаммонинг муҳими – саноат зонаси жойлашган ҳудуд туман марказидан анча ичкарида жойлашган. 30 гектар ернинг 14 гектридагина иш бошланган. 16 гектар ер майдони бўш! Айрим лойиҳалар эгалари муаммолар “қалашиб” ётган ушбу зонада халигача қурилиш тадбирларини бошламаганларининг бош сабабларидан бири ҳам шу аслида! Ахир марказдан олисдаги ҳудуд, бунинг устига коммунал масалалар тўла ечилиши даргумон...
Шу эътирозли сабаблар кичик саноат зонасини туман марказига яқинроқ ҳудудга кўчириш учун яхшигина туртки бўлгани аниқ. Айни вақтда тадбиркорлик ҳудудининг ярми бошқа жойда қурилиш ишларини бошлаш арафасида.
-Мана шу кичик саноат зонасининг жойлашуви, муаммолари хусусидаги қайта-қайта ўрганишларимиз самарасини берди, - дейди халқ депутатлари Шаҳрихон туман Кенгаши депутати, O’zLiDeP туман Кенгаши раиси Қаҳрамонжон Саримсақов. – Тадбиркорлар билан мулоқотларимиз ана шу масалаларни юзага чиқарди. Ахир ишбилармон ўзи учун қулай муҳитда фаолият олиб бормаса, юксалиш. Сифат ва ютуқларни қўлга кирита олармиди? Шу ўринда яна бир таклифимиз бор. Айни пандемия даврида саноат зонаси тадбиркорларига ҳужжатлар масаласида яна айрим имтиёзлар берилса, янада соддалаштирилса, мақсадга мувофиқ бўларди...
Бугунга қадар 10 нафар тадбиркорга кадастр ҳужжатлари берилган холос. Қолганларга ҳам мазкур ҳужжатнинг берилиши тезлаштирилиши таклифи ҳам илгари сурилди.

Когда будут решены проблемы малой промышленной зоны в Шахрихане?
На 30 гектарах свободных площадей на массиве  «Вахм» Шахриханского района образована малая промышленная зона.  Уже давно начаты строительные работы.  С реализацией 54 перспективных проектов  здесь будет создана хорошая деловая среда.
Но почему на этой промышленной зоне работа не продолжается?  Мы попытались найти причины  этого. Изучением этого вопроса занималась  рабочая группа в составе  ответственных лиц Андижанского областного кенгаша УзЛиДеП  и членов  депутатской группы  в Шахриханском районном кенгаше  народных депутатов.  При выборе территории  для промышленной зоны учитывалось, что эти земли не плодородные, с низким бонитетом.  В благоустройстве территории  принимают участие и депутаты УзЛиДеП.  Например,  депутат районного кенгаша народных депутатов  Шерзодбек Мақсудов занимается прокладной  водопровода.  В определенной степени решен вопрос подачи природного газа и электричества.  Недостаточно проектов  по увеличению мощностей электро энергии.
Проблемой является и отдаленное расположение промышленной зоны от районного центра.  Пока  работа ведется лишь на 14 из 30 гектаров. 16 гектаров пустуют! Из-за отдаленности территории и не решенных коммунальных вопросов   отдельные предприниматели  не могут начать строительные работы на этой зоне.
Целесообразно  создавать малые промышленные зоны ближе к райнным центрам.
- Изучение проблем малой промышленной зоны дало свои результаты, - сказал  депутат Шахриханского районного кенгаша народных депутатов, председатель районного кенгаша УзЛиДеП  Кахрамонжон Саримсаков. – Этот вопрос решался совместно с предпринимателями.  Если не заниматься предпринимательской  деятельность на удобной территории, невозможно достичь определенных результатов, повышения качества работы. И в этой связи у нас есть еще одно предложение.  В период пандемии  предпринимателям этой зоны нужно предоставить дополнительные льготы  в вопросах  регистрации документов, нужно их упростить...
К настоящему времени 10 предпринимателям предоставлены только кадастровые документы.  Было предложено ускорить этот процесс и для других предпринимателей.