Қарши шаҳридаги “Қарлиқбоғот” маҳалласига ичимлик суви 2022 йилгача четдан ташиб келтирилади...ми?
Айни ёзнинг қайноқ палласида Қарши шаҳридаги “Қарлиқбоғот” маҳалласидаги Посбонлар, Имом Бухорий, Узун зовур, Элбек, Баҳор, Хужаобод, Лангар, Қуйибоғот, Одина мачит, Улуғбек юлдузи ва Жалолиддин Мангуберди кўчаларида ичимлик суви муаммо бўлиб турибди. “Водопровод” қувурларидан сув оқмай қўйганига анча бўлган. Аҳоли иссиқ ёз чилласида ичимлик сувини четдан ташиб келиб истеъмол қилишга мажбур бўлишмоқда.
Посбонлар кўчаси 37-уйда яшовчи отахон Нормурод бобо Турсунов ва келини Нигора Рўзимуродованинг айтишига кўра, сув йўқлиги туфайли аҳоли ҳовлисида қўлбола ҳовуз қуришга мажбур бўлишаяпти. 5,5-6 тонна сув сиғимига эга бундай  ҳовузларга сув сотиб олиб қуйиш ўртача 75-80 минг сўмга тушаяпти. Нормурод бобо хонадони ҳам ҳовузи йўқлиги учун  челакларга, “баклажка”га ва 50-60 литрли сув идишларга “водовоз”дан сув сотиб олиб, тирикчилик қилишаяпти. 800 литр сув 30 минг сўмга тушаяпти. Бу бир ҳафтага етмаяпти.
-Ичимлик суви бизда жуда катта муаммо бўлиб турибди, - дейди Қарши шаҳридаги “Қарлиқбоғот” маҳалла фуқаролар йиғини раиси Қундуз Бобоназарова. – Чунки “водопровод” қувурларидан онда-сонда келаётган сув аҳоли эҳтиёжини сира қопламаяпти. Ҳатто 10 дан зиёд кўчада қувурлардан умуман сув оқмаяпти. Бу ҳақда тегишли ташкилот мутасаддиларига мурожаат қилишдан камимиз қолмади. Улар бизга тайинли жавоб бера олишмаяпти. Билганимиз маҳалламиз 2022 йилда “Обод маҳалла” дастурига тушибди. Сув қувурлари ҳам шу дастур ижроси доирасида таъмирланиши мумкин.
Хўш, қарлиқбоғотликлар 2022 йилгача четдан сув ташиб ичишадими ёки бу ўткир масалани тегишли ташкилот мутасаддилари ҳал этиш чораларини кўришадими?  Бу муаммони O`zLiDeP Қарши шаҳар Кенгаши  депутатлар ўз назоратига олишди ва тегишли ташкилот мутасаддиларига депутатлик сўрови билан чиқишди.

В махалле “Карликбогот” города Карши питьевой воды не будет до 2022 года?
Наступили самые жаркие дни лета, а на улицах Посбонлар, Имом Бухорий, Узун зовур, Элбек, Бахор, Хужаобод, Лангар, Куйибогот, Одина мачит, Улугбек юлдузи и Жалолиддин Мангуберди кишлака “Карликбогот”  города Карши  нет питьевой воды.   Уже давно по водопроводным трубам не течет вода.  Жителям приходится носить воду  с других территорий.
По словам жителя дома №37 по улице Посбонлар Нормурода бобо Турсунова и его невестки  Нигоры Рузимуродовой, из-за отсутствия воды  жителям приходится  рыть хаузы во дворах.  Для заполнения хауза вместимостью 5,5-6 тонн нужно закупать воду  в среднем за  75-80 тысяч сумов.  Во дворе Нормурода бобо хауза нет, поэтому они закупают воду с водовоза  в ведра, баклажки и емкости вместимостью  50-60 литров.  800 литров воды обходится в 30  тысяч сумов. Но ее не хватает даже на одну неделю.
-У нас проблемы с питьевой водой, - сказала  председатель схода граждан махалли “Карликбогот”  города Карши  Кундуз Бобоназарова. –  Потому что воду в сеть водопровода дают временами, этого недостаточно для нужд населения.  А на 10 улицах вода вообще не подается.  Мы неоднократно обращались в соответствующие учреждения. Но этот вопрос так и остается не решенным. Как нам объяснили, наша махалля включена в программу «Обод махалла» 2022 года.  И водопровод будет ремонтироваться  при исполнении этой программы.
Значит, жители махалли до  2022 года будут носить воду или должностные лица соответствующих учреждений  примут меры для решения проблемы?  Сегодня  эта проблема  контролируется  депутатами Каршинского городского кенгаша УзЛиДеП, в соответствующие инстанции направлен депутатский запрос.