Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 16 июнь куни Наманган вилояти сайловчилари билан учрашув ўтказди.
Тадбирни номзоднинг Наманган вилояти бўйича ишончли вакили Икромхон Нажмиддинов очди. У ўз сўзида Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида иқтисодиёт жадал ривожлантирилиб, улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилаётгани, халқимизга муносиб шароитлар яратилаётганини таъкидлади.
Жумладан, Наманган вилоятида боғчалар сони 2 минг 700 тага, қамрови эса 73 фоизга етган. Ўнлаб янги мактаблар ва 115 та мактабда қўшимча бинолар қурилиб, қарийб 35 мингта ўқувчи ўрни яратилган. 9 мингта оиланинг уй-жой шароити яхшиланган, 744 та маҳаллада 5 триллион сўмлик қурилиш ишлари бажарилган. Шунингдек, вилоятдаги 76 та маҳалла ишсизликдан ҳоли ҳудудга айланган, бу ерда аҳоли жон бошига даромад 950 мингдан қарийб 3 миллион сўмга ошган.
Маълумки, Наманган пухта тадбиркорлар юрти. Сўнгги олти ярим йилда вилоятда 30 мингдан зиёд янги корхона ташкил топиб, улар томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар 8,5 триллион сўмга етган. Бу – республика бўйича энг юқори кўрсаткичдир.
Шу боис номзод Намангандаги учрашувда тадбиркорликни ривожлантириш масалаларига алоҳида тўхталиб, ўз таклифларини баён этди.
Унга кўра, келгуси етти йилда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка 500 триллион сўм ёки аввалги йилларга нисбатан 2 баравар кўп кредитлар ажратилади. Тадбиркорларни молиявий қўллаб-қувватлашнинг муқобил тизимлари жорий қилинади. Жумладан, Наманганда Ислом молиявий хизматларига кенг йўл очилади.
“Ижтимоий шериклик” асосида маҳаллалардаги аҳолини ўқитиб, уларни иш билан таъминлашга тайёр тадбиркорларга қўшимча имтиёзлар берилади. 2030 йилга қадар мамлакатимизнинг ҳар бир туманида камида мингта иш ўрни яратадиган 2 тадан янги саноат зоналари ташкил этилади. Кичик ва ўрта бизнесни йириклаштириш бўйича алоҳида рағбатлантириш тизими жорий қилинади.
Учрашувда Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастури, жумладан, Наманган вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш режалари юзасидан маъруза қилди.
Унда, аввало, аҳолига муносиб турмуш шароити яратишга катта аҳамият қаратилди. Хусусан, ҳамёнбоп уй-жойлар қуриш ҳажми камида 10 марта оширилади. 1 минг 208 та кўп қаватли уй қурилиб, 34 минг оила ўз бошпанасига эга бўлади. 235 та боғча ва 28 та мактаб, 71 та тиббиёт муассасаси барпо этилади. Янги Наманган шаҳарчасида Италия тажрибаcи асосида Тўқимачилик саноати институти ташкил қилинади. Давлатобод туманида “Ибрат” хорижий тиллар университети учун ўқув биноси, кампус, кутубхона ва IT марказ қурилади.
Аграр тармоқдаги вазифалар ҳақида сўз борар экан, сувдан фойдаланиш самарадорлигини ошириб, Наманганда йилига 700 миллион куб метр сувни иқтисод қилиш, каналларни таъмирлаш ва ёпиқ қувурли тизимга ўтиш зарурлиги таъкидланди. Қишлоқ хўжалиги соҳасида 1 миллиард долларлик 2 мингдан зиёд лойиҳа амалга оширилиши қайд этилди.
Номзод келгуси етти йилда Наманганда ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажмини 2 баробар, яъни 41 триллион сўмдан 122 триллион сўмга ошириш режаси борлигини айтди. Бунга фаол инвестиция сиёсатини давом эттирибгина эришиш мумкин. Бу даврда вилоятда 20 миллиард долларлик 15 мингта лойиҳа ишга туширилади, 350 мингга яқин юқори даромадли янги иш ўрни яратилади. Жумладан, 46 та янги саноат зонаси, хизмат кўрсатиш соҳасида 5 мингга яқин корхона ташкил қилинади.
Умуман, Наманганни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш учун етти йиллик дастур қабул қилиб, унга жами 25 миллиард доллар йўналтирилиши таъкидланди. Бунинг натижасида 2023-2030 йилларда 1 миллион 600 минг аҳолини даромадли меҳнат билан таъминлаб, Наманганни камбағаллик ва ишсизликдан ҳоли ҳудудга айлантириш мумкинлиги қайд этилди.
Учрашув сўнгида партия вакиллари ва таклиф этилган меҳмонлар сўзга чиқдилар. Улар сайловолди дастуридан ўрин олган ҳар бир ташаббус вилоят аҳолисининг турмуш фаровонлигини янада оширишга хизмат қилишини таъкидлаб, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с наманганскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 июня провел встречу с избирателями Наманганской области.
Открывший мероприятие доверенное лицо кандидата в Наманганской области Икромхон Нажмиддинов отметил, что под руководством Шавката Мирзиёева динамично развивается экономика региона, осуществляется масштабная созидательная работа и создаются достойные условия жизни.
В частности, количество детских садов в Наманганской области достигло 2 тысяч 700, охват дошкольным образованием составляет 73 процента. Были построены десятки новых школ, в 115 школах возведены дополнительные корпуса, создано почти 35 тысяч ученических мест. Улучшились жилищные условия 9 тысяч семей, в 744 махаллях выполнены строительные работы на 5 триллионов сумов. Кроме того, в 76 махаллях ликвидирована безработица, доход на душу населения вырос с 950 тысяч до почти 3 миллионов сумов.
Как известно, Наманган – край деловых людей. За последние шесть с половиной лет в области создано более 30 тысяч новых предприятий, объем производимой ими продукции достиг 8,5 триллиона сумов, что является самым высоким показателем по республике.
В связи с этим кандидат особо затронул вопросы развития предпринимательства в стране и выдвинул ряд предложений.
Так, в следующие семь лет планируется выделить малому бизнесу и частному предпринимательству 500 триллионов сумов кредитов, или в 2 раза больше, чем в предыдущие годы. Предусматривается внедрение альтернативных механизмов финансовой поддержки предпринимателей. В частности, в Намангане будут широко внедрены исламские финансовые услуги.
На основе “социального партнерства” предпринимателям, обучающим и обеспечивающим работой население в махаллях, будут предоставлены дополнительные льготы. До 2030 года в каждом районе страны будут организованы по 2 новые промышленные зоны, в которых появится не менее тысячи рабочих мест. Планируется внедрить особую систему стимулирования укрупнения малого и среднего бизнеса.
На встрече Шавкат Мирзиёев представил включенные в предвыборную программу планы по социально-экономическому развитию Наманганской области.
Большое значение в программе придается созданию достойных условий жизни населения. В частности, объемы строительства доступного жилья будут увеличены как минимум в 10 раз. Будет построено 1 208 многоэтажных домов, собственное жилье получат 34 тысячи семей. Предусматривается возведение 235 детских садов и 28 школ, 71 медицинского учреждения. На основе итальянского опыта в Новом Намангане будет создан Институт текстильной промышленности. Для Университета иностранных языков «Ибрат» в Давлатабадском районе будут построены учебный корпус, кампус, библиотека и IT-центр.
Говоря о задачах в аграрной сфере, подчеркнута необходимость повышения эффективности водопользования в Намангане, экономии 700 миллионов кубометров воды в год, ремонта каналов и перехода на систему водоснабжения с использованием закрытых трубопроводов. Отмечалось, что в сельском хозяйстве будет реализовано более 2 тысяч проектов на сумму 1 миллиард долларов.
Кандидат сообщил, что в ближайшие семь лет планируется увеличить валовой региональный продукт Наманганской области в более чем 2 раза – с 41 триллиона сумов до 122 триллионов сумов. Этого можно добиться только путем продолжения активной инвестиционной политики. За этот период в регионе будет запущено 15 тысяч проектов на сумму 20 миллиардов долларов с созданием около 350 тысяч новых высокооплачиваемык рабочих мест. В частности, будет организовано 46 новых промышленных зон и около 5 тысяч предприятий сферы услуг.
В целом будет принята семилетняя программа социально-экономического развития Намангана, на реализацию которой направят в общей сложности 25 миллиардов долларов. В результате в 2023-2030 годах можно будет обеспечить 1 миллион 600 тысяч жителей источником стабильного дохода и превратить Наманган в регион, свободный от бедности и безработицы.
В завершение встречи выступили представители партии и приглашенные гости. Подчеркнув, что каждая инициатива в предвыборной программе послужит повышению благосостояния жителей региона, они заявили о своей поддержке кандидатуры Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан.