Аҳолини қандай муаммо қийнамоқда?
Данғара туманида яшовчи Равшанжон Қосимов ўтган йили тадбиркорликни янада кенгайтириш мақсадида “Алоқабанк” Қўқон шаҳар филиалидан 100 миллион сўм кредит олиш учун барча ҳужжатларни тақдим этган. Аммо банк томонидан негадир тадбиркорнинг мурожаати амалий ҳал этилмай келмоқда. Тадбиркор мазкур масала юзасидан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Ш.Шарофутдиновга мурожаат қилди, муаммо бўйича тегишли ташкилотга сўров юборилди.
Айни кунларда Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси Фарғона вилояти кенгаши ҳамда халқ депутатлари вилоят Кенгашидаги партия депутатлик гуруҳи аъзоларидан иборат ишчи гуруҳ жойларга чиқиб, аҳоли муаммоларини ўрганмоқда, уларни ҳал этиш чораларини кўрмоқда.
Ишчи гуруҳ аъзолари Марғилон шаҳрида аҳоли билан юзма-юз ўтказган мулоқотлари чоғида фуқаролар томонидан турли масалаларга оид 50 дан зиёд мурожаат бўлди. Янги ҳаёт маҳалласида яшовчи С.Тожибоев ва А.Мамаризаев “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури асосида кредит олишда амалий ёрдам сўради. Ўрганишлар шуни кўрсатмоқдаки, бугунги кунда шаҳар аҳолисини суюлтирилган газ баллонини белгиланган муддатда етказиб бермаслик муаммоси қийнамоқда.
– Қишнинг совуқ кунларида суюлтирилган газ баллони вақтида бўлмагани боис қийналмоқдамиз, – дейди Чорчинор маҳалласида яшовчи Ҳамидулло Саидов. – 70-75 кунда алмаштиргани келишади. Ахир бу икки ярим ой дегани-ку?! Биз бугун ана шу масалани амалий ҳал этиш борасида ёрдам сўрадик.

Какие проблемы волнуют жителей Ферганской области?
Житель Дангаринского района Равшанжон Касымов в прошлом году обратился в кокандский филиал Алокабанка с целью получения кредита в размере 100 млн сумов для расширения своего бизнеса. Но банк продолжает игнорировать обращение, несмотря на наличие всех необходимых документов. Предприниматель обратился с жалобой к депутату Законодательной палаты парламента Ш.Шарофутдинову, направлен депутатский запрос в банковский орган.
Это лишь один пример того, какие вопросы решают члены рабочей группы УзЛиДеП, осуществляющей деятельность в Ферганской области. Группа, состоящая из депутатской группы партии в Ферганском городском и областном кенгашах народных депутатов проводит выездные встречи с гражданами, обрабатывает их обращения.
Только в городе Маргилане в ходе прямого диалога поступило свыше 50 обращений. Так, жители махалли Янги хаёт С.Тожибоев и А.Мамаризаев попросили практическую помощь в получении льготного кредита в рамках программы «Каждая семья – предприниматель». Как показывает анализ, население города заботит вопрос своевременной поставки баллонов со сжиженным газом.
- Из-за отсутствия газовых баллонов в зимнее время нам приходится туго, - говорит житель махалли Чорчинор Хамидулло Саидов. – Приходят менять баллон раз в 70-75 дней, это разве нормально? Мы обратились к народным представителям за помощью.