Бу ҳақда O’zLiDeP Самарқанд вилоят Кенгаши, вилоят фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари Кенгаши ҳамда Иштихон туман ҳокимлиги ҳамкорлигида “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришнинг кластер усули” мавзусида  ташкил этилган тадбирда маълум қилинди.
Унда партия вилоят, туман Кенгаши ходимлари, халқ депутатлари вилоят Кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари, фермер ва томорқа ер эгалари қатнашди.
O’zLiDeP Самарқанд вилоят Кенгаши раиси ўринбосари Бахтиёр Хўжаёровнинг таъкидлашича, мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда жорий этилаётган янги тизим аҳоли ўртасидаги бандлик муаммосини ҳал этибгина қолмай, тадбиркор ва ишбилармонлар сафини кенгайтиришга ҳам хизмат қилади.
“Кластер усули жаҳон тажрибасида синовдан ўтган ва муваффақият қозонган усулдир. Афсуски биз бу борада анча кечга қолдик. Шундай бўлсада, Президентимиз ташаббуси билан технологик, пахта-тўқимачилик, кўп тармоқли саноат, чиқиндиларни комплекс бошқариш, ёш тадбиркорлик, тоғ ва тоғ туризми, тери хомашёсини қайта ишлаш ва чарм-пойабзал, мева-сабзавот маҳсулотларини сақлаш ва экспорт қилишга ихтисослашган, агросаноат мажмуаси ва озиқ-овқат, саноатлашган чорвачилик, давлат-хусусий илмий кластерларини барпо қилиш бўйича амалий ишлар бошлаб юборилди,” – дейди Б.Ҳўжаёров
Иштихон туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Алишер Садатовнинг айтишича, туманда 2018 йил ҳосили учун кластер усулида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш мақсадида суғориш тизими оғир бўлган 134,3 гектар суғориб ҳайдаладиган ер майдонидан ажратилиб тажриба ўтказилди. Илгари ушбу майдонлардан 29,0 центнердан ортиқ ҳосил олинмаган. Кластер усулига ўтгач, 134,3 гектар майдонда томчилатиб суғориш тизимини жорий этиш эвазига гектаридан 42,0 центнердан ҳосил олинган.
Маълум бўлишича, 2019 йил ҳосили учун тумандаги жами 8595 гектар ғўза майдонлари “Мароқанд сифат текстил” МЧЖ кластерига берилган. Шундан 2000 гектар ер майдонини суғориш тизими оғир бўлгани сабабли томчилатиб суғориш ускуналари ўрнатилмоқда.
Маълумот учун, “Марақанд сифат текстил” МЧЖ кластери жорий  йилда тўқимачилик ва жинси ишлаб чиқариш фабрикасини ишга туширишни мақсад қилган. Мазкур лойиҳаларнинг амалга оширилиши натижасида Иштихонда 2019 йилда 3200 янги иш ўринлари яратилади.
O’zLiDeP Самарқанд
1865
Каттақўрғон шахар Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари аппарат рахбариНабижон Артиков2019-02-14 09:07:27
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда жорий этилаётган янги тизим“Кластер усули жаҳон тажрибасида синовдан ўтган ва муваффақият қозонган усулдир. Буни тадбиқ этиш аҳоли ўртасидаги бандлик муаммосини ҳал этиб, тадбиркор ва ишбилармонлар сафини кенгайтиришга хизмат қилади.
Тошонов Яздон Каттақўрғон туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари -аппарат раҳбари2019-02-14 08:40:23
Туманларимизга саноатнинг кириб келиши бу янгидан янги иш ўринлари ва қўшимча солиқ тушумлари қолаверса экспорт салоҳиятининг ошиши демакдир.Кластер тизимига ўтиш эса бу тизим ривожига катта йўл очади.

3200 new jobs will be created in Ishtikhan district this year
This was announced during the event on “Cluster method in cultivation of agricultural products”, initiated by Samarkand regional Kengash of UzLiDeP, the regional Council of Farmers, Dehkan Farms and Owners of Household Lands and the khokimiyat of Ishtikhan district.
The event was attended by employees of the regional and district Kengash of the party, members of the deputy group in the regional Kengash of people’s deputies, farmers and owners of household lands.
According to the Deputy Chairman of Samarkand regional Kengash of UzLiDeP Bakhtiyor Khodjayev, the new crop production system introduced in the country will not only increase employment of the population, but also increase the number of entrepreneurs and business people.
– The cluster method is proven by time and international experience. Unfortunately, we are somewhat behind the start of its implementation. Nevertheless, at the initiative of the President, work has begun on creation of clusters – technological, cotton-textile, young entrepreneurs, mountain tourism, leather processing and production of leather goods, storage and export of fruits and vegetables, agro-industrial complex, food, industrialized animal husbandry and others, – said B.Khojayev.
According to deputy khokim of Ishtikhan district for agriculture and water management issues Alisher Sadatov, in 2018 a kind of clustering experiment was conducted in the district – 134.3 hectares of land with severe irrigation conditions were separated from other fertile lands in order to grow agricultural products and in these territories, the application of a drip irrigation system has begun. Thanks to the clustering system, the yield increased from the traditional 29 centners per hectare to 42 centners.
At the event, it was noted that in 2019, 8595 hectares of cotton areas in the district were transferred to the cluster of LLC Maroqand Sifat Textile. A drip irrigation system is established on 2000 hectares of these lands.
LLC Maroqand Sifat Textile is planning to launch a textile and jeans factory this year. As a result of implementing this project, 3,200 new jobs will be created in the district.