O‘zLiDeP Сирдарё вилоят Кенгаши аёллар билан ишлаш бўлими “Фаровон оила” лойиҳаси доирасида “Ажримлар профилактикаси ва салбий ҳолатларга мойиллик – муаммо, вазифа ҳамда уни ечиш йўллари” мавзусида семинар ўтказди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, O`zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси вакиллари, вилоят хотин-қизлар қўмитаси, “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази вилоят бошқармаси вакиллари, туман ИИБ масъуллари, жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган хотин-қизлар ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари қатнашди.
Қайд этилганидек, мазкур семинардан кўзланган мақсад, хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга доир давлат сиёсатининг самарали ижросини таъминлаш, оилаларда маънавий-ахлоқий қадриятларни мустаҳкамлаш, аёлларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, ёшларни оилавий ҳаётга тайёрлаш, низоли ҳолатлар ва ажралишларнинг олдини олиш, ҳуқуқбузарликка мойиллиги бўлган ва жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган хотин-қизларнинг жамиятда муносиб ўрин эгаллашига кўмаклашишдан иборатдир.
“Вилоятимизда оилавий ажримларнинг олдини олиш бўйича мунтазам чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Бу борада давлат идоралари ва жамоат ташкилотлари ҳамкорлигига алоҳида эътибор қаратилиб, ажримлар камайиши учун барча имкониятлар ишга солинмоқда. Шунга қарамай 2018 йилда вилоят бўйича 972 оилавий ажримлар қайд этилган бўлса, 650 ажримларнинг олди олинган”, – дейди “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази вилоят бошқармаси ходими Обид Сайитниёзов.
Тадбир давомида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Гулшана Худаёрова томонидан иштирокчилар билан интерфаол услубда тренинг ўтказилиб, уларнинг фикр-мулоҳазалари, таклифлари асосида тренинг хулосаси қабул қилинди. Иштирокчилар тренингга катта қизиқиш билдириб, қонунчиликка ҳам ўз таклифларини билдирди.

В 2018 году в Сырдарье удалось сохранить 650 семей, находящихся на грани развода
Отдел по работе с женщинами Сырдарьинского областного Кенгаша УзЛиДеП провел в рамках проекта «Благополучная семья» семинар, посвященный профилактике разводов среди семей области.
В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП, областных комитета женщин и научно-практического исследовательского центра «Оила», ответственные сотрудники районного ОВД, девушки и женщины, освобожденные из учреждений исполнения наказаний.
Было отмечено, что главными задачи мероприятия являются обеспечение эффективной реализации государственной политики в области поддержки женщин, укрепление культурно-нравственных ценностей в семьях, защита прав и интересов женщин, профилактика ранних браков, а также разводов, оказание помощи женщинам, освобожденных из мест заключения.
«Осуществляются необходимые мероприятия по недопущению распада браков. В этом направлении сконцентрированы совместные усилия государственных и общественных организаций. В 2018 году в области зафиксировано 972 случая распада браков, а в 650 случаев удалось этого избежать», - рассказал работник областного управления научно-практического исследовательского центра «Оила» Обид Сайитниязов.
В ходе мероприятия депутат Законодательной палаты парламента Гульшана Худаярова провела интерактивный тренинг. На основе полученных предложений участниц тренинга приняты итоговое заключение. Ими также выдвинуты предложения по дальнейшему совершенствованию законодательства в этой сфере.