O‘zLiDeP Сирдарё вилоят Кенгаши аёллар билан ишлаш бўлими “Фаровон оила” лойиҳаси доирасида “Ажримлар профилактикаси ва салбий ҳолатларга мойиллик – муаммо, вазифа ҳамда уни ечиш йўллари” мавзусида семинар ўтказди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, O`zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси вакиллари, вилоят хотин-қизлар қўмитаси, “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази вилоят бошқармаси вакиллари, туман ИИБ масъуллари, жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган хотин-қизлар ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари қатнашди.
Қайд этилганидек, мазкур семинардан кўзланган мақсад, хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга доир давлат сиёсатининг самарали ижросини таъминлаш, оилаларда маънавий-ахлоқий қадриятларни мустаҳкамлаш, аёлларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, ёшларни оилавий ҳаётга тайёрлаш, низоли ҳолатлар ва ажралишларнинг олдини олиш, ҳуқуқбузарликка мойиллиги бўлган ва жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган хотин-қизларнинг жамиятда муносиб ўрин эгаллашига кўмаклашишдан иборатдир.
“Вилоятимизда оилавий ажримларнинг олдини олиш бўйича мунтазам чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Бу борада давлат идоралари ва жамоат ташкилотлари ҳамкорлигига алоҳида эътибор қаратилиб, ажримлар камайиши учун барча имкониятлар ишга солинмоқда. Шунга қарамай 2018 йилда вилоят бўйича 972 оилавий ажримлар қайд этилган бўлса, 650 ажримларнинг олди олинган”, – дейди “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази вилоят бошқармаси ходими Обид Сайитниёзов.
Тадбир давомида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Гулшана Худаёрова томонидан иштирокчилар билан интерфаол услубда тренинг ўтказилиб, уларнинг фикр-мулоҳазалари, таклифлари асосида тренинг хулосаси қабул қилинди. Иштирокчилар тренингга катта қизиқиш билдириб, қонунчиликка ҳам ўз таклифларини билдирди.

650 families in Syrdarya were saved on the verge of divorce in 2018
The department for working with women of Syrdarya regional Kengash of UzLiDeP held a workshop on prevention of divorce among families of the region within the framework of the project “A prosperous family”.
It was attended by deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, representatives of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP, the regional Women’s Committee and the Scientific Practical Research Center Oila (Family), senior officials of the district internal affairs department, girls and women released from penal institutions.
It was noted that the main tasks of the event are to ensure the effective implementation of the state policy in the field of supporting women, strengthening cultural and moral values ​​in families, protecting the rights and interests of women, preventing early marriage and divorce, as well as helping women released from prison.
“Necessary measures are being taken to prevent the breakup of marriages. Joint efforts of state and public organizations are concentrated in this direction. In 2018, 972 cases of marriages breakup were recorded in the region, and in 650 cases this was avoided”, - said Obid Sayitniyazov, an employee of the regional department of Scientific Practical Research Center Oila.
At the event, the deputy of the Legislative Chamber of Parliament Gulshana Khudayarova conducted an interactive training. A final conclusion was adopted on the basis of proposals received from participants of the training. They also forwarded proposals on further improvement of legislation in this sphere.