Қорақалпоғистонлик депутатларимиз ёшлар билан учрашди
O‘zLiDeP Қорақалпоғистон Республикаси Кенгаши Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети Нукус филиалида учрашув ўтказди.
Учрашувда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутатлари Б.Қайипбергенов, Ш.Отемисовлар талабаларга мамлакатимизда навқирон авлодни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар хусусида сўзлаб берди.
Юзма-юз мулоқотлар давомида халқ вакиллари Президентимизнинг парламентга йўллаган мурожаатномаси ҳақида  фикр билдирар экан, бу галги Мурожаатнома том маънода мамлакатимизни янада юксалтириш, тараққиётини таъминлашга қаратилганини алоҳида эътироф этишди.
“Давлатимиз раҳбари Олий Мажлисга йўллаган мурожаатномасида ёшлар масаласига алоҳида тўхталиб, уларни олий таълим билан қамраб олиш даражаси 2020 йилда камида 25 фоизга ва келгусида 50-60 фоизга етказилишини айтди. Айниқса, у кишининг олий ўқув юртларига талабалар қабул қилиш давлат грантлари 2 баробар кўпайтиралади, деган сўзлари юртимиз ёшларини жуда қувонтирди”.
Учрашувда ёшлар ўзларини қизиқтирган саволларига депутатлардан атрофлича жавоблар олишди ҳамда ўзларининг талаб ва таклифларини билдиришди.

Встреча каракалпакских депутатов с молодежью
Члены Каракалпакского кенгаша УзЛиДеП провели встречу в Нукусском филиале Ташкентского университете  информационных технологий  имени Мухаммада ал-Хорезми.
На встрече  депутаты Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Б.Кайипбергенов, Ш.Отемисов  рассказали студентам  о проводимой в нашей стране работе по всесторонней поддержке молодежи, защите ее прав, свобод и законных интересов.
Затрагивая вопрос о Послании Президента парламенту, представители народа подчеркнули, что Послание нынешнего года направлено на обеспечение активного развития страны.
“В Послании Олий Мажлису глава государства особо отметил вопрос о молодежи и указал, что охват молодых людей высшим образованием  в 2020 году составит, по меньшей мере, 25 процентов, а в дальнейшем - 50-60 процентов. Его слова о том, что государственные гранты на прием студентов в вузы  увеличится в 2 раза, особенно обрадовали молодежь”.
На встрече депутаты дали подробные ответы на вопросы молодежи, студенты выступили с собственными предложениями.