Пахтаободда аҳолини томорқадан фойдаланиш ҳолати ўрганилди
Аввал хабар берилганидек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикер ўринбосари, O‘zLiDeP фракцияси раҳбари А.Хаитов халқ билан мулоқот қилиш, одамларнинг дарду ташвишларини ўрганиш мақсадида Андижон вилоятида бўлди.
Спикер ўринбосари вилоятдаги учрашувлари доирасида Пахтаобод тумани, Андижон массивидаги “Тинчлик” маҳалла фуқаролар йиғинида ҳам бўлиб, аҳолини томорқа ер участкаларидан самарали фойдаланиш ҳолатини ўрганди, сайловчилар билан юзма-юз мулоқот қилди.
Шу маҳаллада яшовчи Усмонжон Парпиевнинг хонадонига кирсангиз баҳри дилингиз очилади. Аммо фуқаро бор эътиборини яшаш хоналарига берган чоғи, томорқаси бўм-бўш. Ер майдони чопилганига қарамай, экин экилмаган. Хонадон соҳиби мулоқот давомида бефарқлигидан уялди. Дарров қўшни етиштираётган картошка уруғидан олиб чиқиб, экиш ишларини бошлаб юборди.
Фуқаро Нормуҳаммад Икромовнинг ҳовлисида 5 сотихдан иборат томорқаси бор. Қанча экин парваришлаш, даромад олиш мумкин бўлган ер майдонида ҳатто чопиқ ишлари олиб борилмаган. Сабаби сўралганда, нигоҳлар ер чизди холос, ортиғи эмас. Яхшики, ўзбекнинг андишаси устун. Ортиқча гап-сўзга ҳожат қолмади. Кўнгил яқинлар бирлашиб бир зумда ер экин учун тайёрланди, яна “уруғчи” қўшни жонга оро кирди. Картошка экилишини бошлаб юбордилар.
Албатта, ижобий жиҳатларни ҳам ибрат учун айтиб ўтиш жоиз. Муҳиддир Эсанбоев хонадони бу борада намуна бўлди. 5 сотихлик томорқа иссиқхона билан “банд”. Помидор, бодринг, булғор қалампири парвариши авжида. Кўрсангиз кўзни қувнатади. Меҳмонларнинг ташрифи хонадон соҳибини руҳлантириб юборди. Узоқ суҳбатлашилди. Маҳалла мутасаддиларига мазкур хонадонда томорқасидан унумли фойдалана олмаётганлар учун тажриба дарслари ўтилиши вазифаси берилди.
–Томорқаларга гул кўчатлари ҳам экишни кўпайтириш зарур, – деди мулоқотларда А.Хаитов. – Ер яхши меҳр берилса, албатта, эгасини боқишини бугун ҳар қадамда кўряпмиз. Фақат унумли фойдаланишни билиш даркор. Унинг қўшимча даромад манбаи эканини фуқароларимиз амалда ҳис қилишлари учун ҳаракат қиляпмиз. Масалан, шу маҳалладаги хонадонларнинг бирига кирганимизда икки овсин кутиб олди. Иккиси ҳам томорқа фаолиятига жуда қизиқар экан. Шу боис, уларга ўз бизнесини бошлаши учун зарур тавсиялар бериб, “Аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш, ёпиқ ва очиқ майдонларда маҳсулот етиштириш” номли китоблар тўпламини тақдим этдик.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикер ўринбосари А.Хаитов сайловчилар билан учрашувлари доирасида маҳаллама-маҳалла, уйма-уй юриб, аҳоли томорқаларини ўрганиб чиқди. Мавжуд муаммо ва камчиликлар юзасидан мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

В Пахтаабаде изучено состояние использования приусадебных земель населения
Как сообщалось ранее, заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции  УзЛиДеП А.Хаитов  прибыл в Андижанскую область для проведения диалога с народом, изучения проблем людей.
В рамках проводимых встреч  заместитель Спикера посетил  сход граждан махалли  “Тинчлик”  на массиве Андижан Пахтаабадского района,  изучил состояние использования  приусадебных земель населения, провел диалог с избирателями .
У жителя махалли  Усмонжона  Парпиева красивый дом. Однако  он все внимание уделил обустройству дома, а приусадебные земли у него пустуют. Земля вспахана, но не осуществлен посев культур.  В ходе беседы  владетель земель  осознал допущенную ошибку и начал посадку картофеля.
У гражданина  Нормухаммада Икромова площадь приусадебных земель составляет 5 соток.  Но эти земли, с которых можно получить богатый урожай и прибыль, даже не вспаханы.  На вопросы о причине не использования земель ответа не последовало.  Хорошо, что узбекам присуще чувство стыдливости.  После беседы  владетель приступил к вспашке земель, решил посадить картофель.
Конечно, не все так плохо в вопросе использования приусадебных земель. Есть и положительные результаты.  Образцом этому стали земли  Мухиддира Эсанбоева.  В теплице, занимающей 5 соток, растут помидоры, огурцы, болгарский перец.   Посадки радуют взор.  Владелец земель рад гостям.  Состоялась продолжительная беседа. Специалистам махалли дано указание по использованию его опыта в качестве примера для тех, кто не эффективно использует  приусадебные земли.
– На приусадебных землях  целесообразно выращивать также и цветы, - сказал  в ходе беседы  А.Хаитов. – Если с любовью относиться к земле, она станет кормильцем.  Нужно лишь уметь ее эффективно использовать. Мы хотим разъяснить гражданам, что земля – это источник дополнительного дохода.  Например, в одном доме  нас встретили две невестки.  Они заинтересованы в работе на приусадебном участке. Мы посоветовали им начать собственный бизнес и подарили книгу  “Эффективное использование приусадебных земель населения, выращивание культур на закрытом и открытом грунте”.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Хаитов в ходе встреч с избирателями посетил махалли, дома населения, изучил состояние использования приусадебных земель.  Для решения  выявленных проблем дал  указания должностным лицам.