Депутатлар сирдарёлик тадбиркор ва фермерларга Президент фармони мазмун-моҳиятини тушунтирди
Аввалроқ, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларидан таркиб топган ишчи гуруҳнинг жойларда коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишиш мақсадида ҳудудларда юргани ҳақида хабар берган эдик.
Халқ вакилларининг бу галги манзили Сирдарё вилояти бўлди. Депутатлар учрашувлар доирасида Гулистон туманида бўлиб, бу ерда ушбу вирусга қарши курашиш, айниқса, бундай пайтда аҳолини озиқ-овқат ва бошқа кундалик истеъмол маҳсулотлари билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Шундан сўнг халқ ноиблари Гулистон шаҳридаги “Равшан даволаш маркази” хусусий клиникасида бўлиб, бу ерда коронавирус тарқалашининг олдини олиш, муассасани дори, ҳимоя ва диагностика воситалари билан таъминланганлик даражасини кўздан кечирди.
Шифокорларга Президентимиз раислигида 19 март куни коронавирус пандемиясининг аҳоли турмуш даражаси ва иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш масалаларига бағишлаб ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган вазифалар, шунингдек, давлатимиз раҳбарининг “Коронавирус пандемияси ва глобал инқироз ҳолатларининг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонининг мазмун-моҳиятини етказди.
–Мазкур фармон айни вақтида қабул қилинган муҳим ҳужжат саналади. Фармонга мувофиқ, пандемия оқибатларини юмшатишга қаратилган Инқирозга қарши жамғарма тузилиб, давлат бюджетидан 10 трлн сўм ажратилади, – дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O‘zLiDeP фракцияси раҳбари А.Хаитов. –Ушбу сармоя ҳисобига эса шифохона ва бошқа муассасаларни коронавирусдан даволашда асқотадиган дори воситалари, тиббий буюмлари, ҳимоя воситалари ва тест тизимлари билан таъминлаш учун маълум миқдорда маблағ йўналтирилади. Шунингдек, республика санитария-эпидемиология хизмати томонидан ҳимоя чораларини амалга ошириш, тадбиркорликни ва аҳоли бандлигини ҳамда аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш учун ҳам мазкур жамғармадан маблағлар сарфланади.
Шу куни халқ вакиллари Сайхунобод туманида 200 гектар майдонда ташкил этилаётган иссиқхона мажмуасини ҳам кўздан кечирди. Ўзаро мулоқотлар чоғида бугунги кунда мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бундай иссиқхоналар қурилаётгани айтиб, бу сифатли полиз маҳсулотлари етиштириш ва кўплаб иш ўринлари яратиш имконини беришини таъкидлади. Давлатимиз раҳбарининг короновирус билан боғлиқ вазият бўйича халқимизга қилган мурожаати ҳамда жорий йил 19 мартдаги фармони аҳамияти ҳақида маълумотлар берди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари мазкур учрашувлари доирасида тумандаги “Вek Metal Production” МЧЖда ҳам бўлиб, бу ерда ишчи-ходимларнинг саломатлиги ва хавфсизлигини  таъминлаш борасида олиб борилаётган ишлар билан танишди.
Корхона ишчи-ходимлари билан суҳбатлашиб, уларга жорий йил 1 апрелдан 1 октябрга қадар якка тартибдаги тадбиркорлар учун ижтимоий солиқнинг ойлик энг кам суммаси базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 фоизига қадар камайтирилиши, йил якунигача солиқ текширувларига мораторий эълон қилиниши ҳамда қийналган корхоналарга солиқ қарзлари учун пеня ҳисоблаш тўхтатилиши тўғрисида кенгроқ тушунчалар берди.
Шунингдек, мулоқотлар давомида мавжуд муаммолар ўрганилиб, уларни бартараф этиш чоралари ҳам кўрилди.

Депутаты разъяснили предпринимателям и фермерам Сырдарьи суть и значение указа Президента
Ранее сообщалось, что  рабочая группа  в составе  депутатов Законодательной палаты  Олий Мажлиса  выехала на места с целью ознакомления с ходом работ по борьбе с распространением  коронавирусной инфекции.
Очередным местом посещения представителей народа стала Сырдарьинская область. В рамках встреч депутаты побывали в Гулистанском районе, ознакомились с проводимой в районе  работой по борьбе с вирусом и обеспечению  населения продовольственной и другой необходимой продукцией  в эти  сложные дни.
Затем  представители народа в городе Гулистан посетили частную клинику  “Равшан даволаш маркази”,  ознакомились с уровнем  работы по предотвращению распространения коронавируса, обеспечения учреждения  лекарствами, средствами защиты и диагностики.
Врачам разъяснили  задачи, намеченные  намеченные на состоявшемся 19 марта текущего  года под председательством Президента  видеоселекторном заседании, посвященном предотвращению распространения  коронавирусной  пандемии  среди населения и смягчения  негативных последствий на отрасли экономики, а также суть и значение  указа главы государства «О первоочередных мерах по смягчению  негативного воздействия  на отрасли экономики  коронавирусной  пандемии и глобальных кризисных явлений».
– Указ – важный, своевременно принятый документ.  Согласно указу создан Антикризисный фонд  по смягчению последствий пандемии из государственного бюджета выделено 10 трлн. сумов, - сказал  руководитель фракции УзЛиДеП в Законодательной палате  Олий Мажлиса А.Хаитов. –Определенная часть из этих средств будет направлена  на обеспечение больниц и других медицинских учреждений лекарствами, медицинскими изделиями,  средствами защиты  и тестовыми системами для борьбы с коронавирусом. Также эти средства будут использованы для реализации мер защиты  республиканской  санитарно-эпидемиологической службой,  социальной поддержки  предпринимательства, занятости населения.
В этот день представители народа  ознакомились со строительством тепличного комплекса в  Сайхунабадском районе, которвй будет занимать площадь в 200 гектаров. В ходе беседы отмечалось, что такие комплексы строятся на всех территориях республики, это предоставит возможность  для выращивания  качественной продукции и создания большого числа рабочих мест.  Была представлена информация  об обращении главы государства к народу  и значении указа от 19 марта текущего года.
В рамках встреч депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса посетили районное ООО  “Вek Metal Production”, ознакомились с работой по обеспечению безопасности здоровья работников.
В ходе беседы с работниками разъяснили,  что  в период с 1 апреля до 1 октября 2020 года для индивидуальных предпринимателей минимальная сумма социального налога снижается до 50 процентов базовой расчетной величины в месяц, до конца года объявляется мораторий  на налоговые проверки и для предприятий, находящихся в сложном положении, не начисляется пеня по налоговым долгам.