Фермернинг ўрни далада
Айни пайтда халқимиз оғир синовли кунларни бошидан кечирмоқда. Қатъий интизом ва метин ирода билангина бу қийинчиликларни енгиб ўта оламиз, албатта.
Ҳукуматимиз барчани бирдек уйда қолишга даъват этмоқда. Албатта уйда фойдали меҳнат билан машғул бўлиш, ҳар бир дақиқани мазмунли ўтказиш, аввало ўзимизга боғлиқ. Ҳар бир хонадон эгаси ўз томорқасида рўзғорбоп резаворларни етиштирса, аввало озиқ-овқат маҳсулотларига нисбатан ички талаб тўлиқ таъминланади, нарх-наволар ҳам асоссиз ошиб кетмайди.
Мана куни кеча муҳтарам юртбошимиз раислигида ўтказилган видеоселектор йиғилишда ҳам  ҳозирги муракаб вазиятни ҳисобга олиб, қишлоқ хўжалиги ходимлари зарурий тиббий қоидаларга қатъий амал қилган ҳолда деҳқончилик ишларини давом эттиришлари  кераклиги алоҳида таъкидланди.
Шуни айтмоқчиманки, фермернинг ўрни далада. Мана мен ўзим ҳам “Отабой Сулоласи Отабек фермер хўжалиги” раҳбари  сифатида 28 нафар ишчиларим билан бирга, санитария қоидаларига қатъий амал қилган ҳолатда далада меҳнат қиляпмиз. Ғалланинг ўғитини якунладик, ғўза парваришлаш ишлари ҳам маромида кетяпти. Бундан ташқари, фермер хўжалигимиз қошидаги боғимизда ҳам иш қизғин, бозорларга сархил мевалар етказиб бериш ниятидамиз, қолаверса халқимиз дастурхонида  қишлоқ  хўжалик маҳсулотлари мўл-кўл бўлишига муносиб ҳисса қўшиш истагида боғ оралаб  полиз маҳсулотларини экдик. Яна, ипак қурти боқишга тайёргарликни ҳам бошлаб юбордик. Тез кунларда ипак қуртини хонадонларга тарқатамиз. Бу ҳам албатта уйда ўтирган хотин-қизларимизнинг карантин кунларидаги вақтларини самарали ўтишини таъминлашга хизмат қилади.
Коронавирус пандемияси келтириб чиқараётган инқирозга қарши фақатгина меҳнат қилиб, томорқалардан самарали фойдаланиш орқали курашишимиз зарур. Ҳозирги мураккаб вазиятни ҳисобга олиб, томорқалардан аввалги йилларга қараганда икки баробар кўп ҳосил олиш мақсадга мувофиқ бўлади, албатта. Мен ишонаманки, халқимиз меҳнаткаш, деҳқончиликни ҳадисини олган, шу боис ҳам мамлакатимизда озиқ-овқат маҳсулотлари тақчиллиги кузатилмайди, уйда банд бўлиш эса аҳоли даромадлари ва фаровонлигини ошириш учун хизмат қилади.

Farmer is always on the field
At present, our people are going through a difficult period. But with firm discipline and strong will, we are sure to overcome this trouble.
The government encourages everyone to stay home. Correctly organize staying at home, engage in useful work, meaningfully use every minute – it all depends on us. If each landowner will grow crops, a contribution will be made to ensure the domestic needs for food products, preventing unjustified price increases.
At the videoconference chaired by the Head of the state, it was noted that taking into account the current difficult situation, agricultural workers, subject to necessary medical rules, should continue to work in the fields.
The farmer is always on the field. Personally, me, the head of the farm “Otaboy Sulolasi Otabek fermer khujaligi” and 28 of our employees, following sanitary rules, are working on the field. We have completed the fertilization of grain fields, we continue to care for cotton. There is a fruit garden in our farm, we look after the trees to contribute to the saturation of the domestic market, we grow gourds between the rows of trees. We began preparations for feeding silkworm caterpillars. In the coming days, we will deliver boxes of mulberry croutons to homes. This will also help women to organize time efficiently during quarantine.
Against the crisis caused by the pandemic of the coronavirus, it is necessary to fight with hard work, to effectively use household land. In the current difficult situation, it is advisable to get twice as much yield from private land as in previous years. I know that our people are hardworking, they know agriculture very well, and therefore there will be no food shortage in our country, and working at home will help to increase incomes and increase the wellbeing of the population.