Депутат уруш фахрийлари ҳолидан хабар олди (+ФОТО, ВИДЕО)
Халқимиз азалдан ўлкамизни босқинчилардан ҳимоя қилган, унинг эркинлиги, мустақиллиги ва дахлсизлиги учун курашган қаҳрамонларини эъзозлаб келмоқда.
Иккинчи жаҳон урушида ҳалок бўлган минглаб юртдошларимиз хотирасини ёд этиш, оловли жанггоҳлардан омон қайтган боболаримизга, фронт ортида оғир кунларни сабр-бардош билан енгган, машаққатли синовларда ўзлигини йўқотмаган, иймони бутун аждодларимизга меҳр-оқибат кўрсатиш том маънода миллий анъанага айланди.
Ушбу бешафқат урушда қатнашган 1,5 миллиондан ортиқ ўзбекистонликлар орасида наманганлик навқирон йигитлар ҳам бор эди.
Хусусан, иккинчи жаҳон уруши йилларида Уйчи туманидан 7430 нафар киши ҳарбий хизматга кетган бўлса, улардан 3989 нафари жанг майдонларида қурбон бўлган, яна 740 киши ном-нишонсиз бедарак йўқолган.
Бугунги кунда икки нафари ҳаёт, шунингдек, 101 нафар фронт орти меҳнат фахрийлари ҳам саодатли кунларга шукроналар айтиб, ҳаёт кечирмоқда.
Олий Мажлис Конунчилик палатаси депутати, O’zLiDeP фракцияси аъзоси Барно Мирзамова Уйчи туманининг Гулбоғ маҳалласида яшовчи 96 баҳорни қарши олган Аҳмаджон ота Мамадалиев ҳамда Ўнҳаятлик “Меҳнат шуҳрати” ордени соҳиби Маҳаммадали ҳожи Юнусовлар хонадонида бўлиб, уларнинг ҳолидан хабар олди.
Б.Мирзамова отахонларни яқинлашиб келаётган “Хотира ва қадрлаш куни” ва иккинчи жаҳон урушида эришилган ғалабанинг 75 йиллиги билан қизғин қутлаб, эсдалик совғаларини топширди.
- “Улар кўрсатган жасорат ҳамда ҳаётий ўгитлари ёш авлодни ватанпарварлик руҳида тарбиялашга, қолаверса, барчамизни бугунги тинч ва осойишта кунларни қадрлашга ўргатади.  Халқимиз бахтига улар доимо омон бўлишсин”, - дейди депутат.
Учрашув давомида отахонлар ватан озодлиги учун кечган жанглар, урушдан кейинги қизғин меҳнат фаолияти тўғрисида гапириб берди. Бугунги дориломон кунларнинг қадрига етинг, энди ҳеч қачон уруш бўлмасин, дея дуо қилдилар.
-“Айни кучга тўлган навқирон йигитлик даврим уруш йилларига тўғри келди, - дейди Аҳмаджон ота Мамадалиев. -Ўтган кунларни эслаш биз учун жуда оғир. Ўша азобли кунларнинг ортда қолганлиги рост бўлсин. Ҳеч қачон уруш бўлмасин. Шундай дориломон кунларга етказганингга шукр!”.

Депутат навестил ветеранов войны (+ФОТО, ВИДЕО)
Наш народ во все времена чтил героев, защищавших родную землю от захватчиков, боровшихся  за свободу, независимость  и неприкосновенность границ страны.
Национальной традицией стали  почитание памяти  тысяч соотечественников, погибших во Второй мировой войне,  проявление заботы и внимания о  ветеранах, вернувшихся с полей огненных сражений и работниках тыла, которые стойко перенесли тяготы войны, не утратив лучшие человеческие качества.
Среди 1,5 миллиона узбекистанцев, боровшихся за свободу страны в этой беспощадной войне, были и юные парни из Намангана.
В годы войны из Уйчинского района  на фронт ушли  7430 человек,  3989 из них погибли  в боях,  740 пропали без вести.
Сегодня в районе живут два участника войны  и  101 ветеранов  фронтового тыла.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Барно Мирзамова посетила  участников войны – 96-летнего Ахмаджона ота Мамадалиева, проживающего в махалле Гулбог Уйчинского района и   обладателя ордена  «Мехнат шухрати» Махаммадали хожи Юнусова, проживающего в махалле  Унхаятлик.
Б.Мирзамова  поздравила ветеранов с приближающимися праздниками  -Днем Памяти и почестей и 75-летием Победы  во Второй мировой войне и вручила памятные подарки.
- “Их героизм и богатый опыт жизни способствуют воспитанию молодежи  в духе патриотизма, учат ценить мирную жизнь. Пусть они еще долго будут рядом с нами ради счастья нашего народа”, - сказала депутат.
Ветераны рассказали  о боях за свободу родины, трудовой деятельности после войны. Прочитали молитву, призывая людей ценить мирную жизнь, и чтобы никогда не было войны.
-“Мои лучшие молодые годы пришлись на время войны, - сказал  Ахмаджон ота Мамадалиев. – Тяжело вспоминать войну.  И пусть она навсегда останется позади.  Нужно быть благодарным за  наши сегодняшние светлые дни!”.