O‘zLiDeP депутати 20 йиллик муаммони ҳал қилди
Наманган шаҳрининг “Янги Замин” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудидаги Соғлом авлод, 1-13 ўтиш Шаҳрисабз кўчаларида уч мингдан зиёд аҳоли истиқомат қилади.
Мазкур маҳалла фуқаролари 20 йилдан буён ичимлик суви муаммосидан азият чекмоқда.  Маҳалла аҳли мана шу муддат ичида бир неча бор мутасадди ташкилотларга мурожаат қилсада, муаммога ечим топилмаган эди. Томорқадан унумли фойдаланинглар, дея таъкидланаётган бир пайтда томорқадан фойдаланиш тугул ичишга ҳам суви йўқ аҳоли мушкул аҳволга тушиб қолди, хаттоки айни карантин вақтида қўл ювиш учун ҳам сув танқислиги одамларга янада қийинчилик туғдираётган эди.
Тўғри, маҳаллага 2016 йилда сув насоси ўрнатилган, лекин ҳозирги кунга қадар, насос кичик бўлганлиги сабабли аҳолига тоза ичимлик суви етиб бормас эди.
Халқ депутатлари Наманган шаҳар кенгаши депутати Гавҳархон Турғунова ушбу муаммони ҳал этишга бел боғлади. Халқ вакили саъй-ҳаракатлари билан мутасаддилар ҳамкорлигида Соғлом авлод кўчасига сув насоси ўрнатилди. Қолаверса, насосни узлуксиз ишлашини назорат қилувчи мутахассис учун хона ҳам қурилди. Бундан ташқари, 2 км узоқда яшовчи 60 хўжалик аҳоли учун янги сув тармоғи ҳам тортилмоқда.
Шунингдек, маҳалланинг Соғлом Авлод кўчасида эскирган газ трубаларини таъмирлаш ишлари ҳам олиб борилиб, яроқсиз ҳолга келиб колган газ трубалари соз ҳолатга келтирилди.

UzLiDeP deputy solved 20-year problem
More than three thousand people live on the streets of Soglom Avlod, 1-13 lanes of Shakhrisabz CAM “Yangi Zamin” of the city of Namangan.
There has been no drinking water in the makhalla for 20 years. The residents’ repeated appeals to relevant authorities remained unanswered. It is advised to effectively use household lands, but how to grow something on them, if there is no water for irrigation or drinking, and during the quarantine period it is difficult to find water even for constant hand washing.
In 2016, a pump was installed in the makhalla, but by now its capacity is not enough to supply drinking water to the population.
Deputy of Namangan City Council of People’s Deputies Gavharkhon Turgunova took up the solution of this problem. A representative of people, with the assistance of officials, installed a pump on Soglom Avlod Street. A room was also built for a specialist to control the continuous operation of the pump. At the same time, water pipes are being laid in 60 households located 2 kilometers from this street.