Миллиард сўмлик айланма маблағи бор оилавий корхона
Денов туманидаги “Жаматак” маҳалласи ҳудудида “Рамазон текстиль” оилавий корхонаси 2019 йилда 300 миллион сўмлик банк кредити асосида иш бошлаганди. Бугунга келиб корхона 1 миллиард сўм айланма маблағига эга бўлди. Албатта, бу даражага етгунча ака-ука Муллақўчқоровларнинг анчагина меҳнатлари сингани аниқ. Улар ўзларининг оилавий корхонасида автомобиль ўриндиқлари ҳамда бошқарув рули учун қопламалар, дераза пардалари ишлаб чиқармоқда.
Корхонамизда мавсум пайтида 50 нафарга яқин ишчи меҳнат қилади, — дейди Қодирали Муллақўчқоров. — 4-5 турдаги ўриндиқ қопламалари ишлаб чиқараяпмиз. Уларни вилоятимиздаги дўконлардан ташқари, Қашқадарё, Самарқанд, Бухоро, Навоий, Жиззах вилоятларига ҳам сотаяпмиз, харидорларимиз бор.
Корхонада меҳнат қилаётганлар асосан ёшлар. Улар учун махсус автобус ҳам ташкил қилинган бўлиб, ишга келиб-кетишлари таъминланган. Ишчи-хизматчиларнинг иссиқ овқати ҳам тайин қилиб қўйилган.
Денов туманидаги саноат зонасидан 15 сотих ер олдик, — дейди Қодирали Муллақўчқоров. — У ерда иккинчи корхонани ишга тушириб, фаолиятимизни кенгайтирмоқчимиз. Ҳозир шунинг ҳаракатидамиз.  Маҳсулотимизга талаб кучли, шу боис уларга харидор топишда ҳам қийналмаймиз.
Олий Мажлис Қонунчилик палтаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов бошчилигида туман ҳокимлиги, партиянинг вилоят Кенгаши вакиллари мазкур корхона фаолиятини бориб ўрганишди.
Маҳсулотларнинг тикилиш жараёни, сифати билан қизиқди. Бир сўз билан айтганда, уч ака-уканинг оилавий корхона очиб, меҳнат қилиб, унинг ортидан яхшигина даромад қилаётганларига гувоҳ бўлишди.
Яна бир гап. Ака-укалар 25 сотих томорқасида ҳам қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириб, ундан ҳам қўшимча даромад олишади.
Ғайратли одамларнинг баракаси бошқача бўлади. Кейин ҳамжиҳатликдаги ишнинг унуми ҳам шунга яраша бўлади. “Рамазон текстиль” оилавий корхонаси асосчилари ҳақида ҳам шундай дейиш мумкин. Бугун улар тадбиркорлик қилишиб, ҳаётда ўз ўринларини топишмоқда. Ана шундай ҳамжиҳат оға-инилар ва тадбирлилар кўпайса, жамиятда “мен камбағалман” дейдиган одамлар шунча камаяди.

Family enterprise with a capital turnover of billion UZS
The Ramazon Textile family enterprise on the territory of Jamatak mahalla of Denau district began operating in 2019 using a bank loan for 300 million UZS. Today the company’s capital turnover is 1 billion UZS. Of course, to achieve such success, the Mullakuchkorov brothers have carried out a lot of work.
The family business produces seat covers, steering wheel covers and window shades.
“50 people work at the enterprise during the season”, said Kodirali Mullakuchkorov. – We produce 4-5 types of covers. We sell them in stores in the region, and also send them to Kashkadarya, Samarkand, Bukhara, Navoi, Jizzakh regions.
The company mainly employs young people. They come to work on a special bus. Hot meals are also organized for employees.
15 acres of land were leased in the industrial zone of Denau district, continued Kodirali Mullakuchkorov. – They intend to launch a second enterprise and enhance their activities. Our products are in great demand and we will not have a shortage of customers.
Led by the Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the head of UzLiDeP Faction Aktam Khaitov, representatives of the regional hokimiyat, the regional Council of the party got acquainted with the activities of the enterprise.
They were interested in production technology and product quality, and in general, they could personally see how the three brothers, thanks to their tireless work, receive good incomes.
And further. The brothers also have additional income from growing agricultural products on 25 acres of household land.
Labor is always rewarded. And working together brings more income. This can be seen in the example of Ramazon Textile family enterprise. Through entrepreneurship, they have found their place in life. And if there are more such families in the country, there will be no concept of “I am poor” in society.