Миллиард сўмлик айланма маблағи бор оилавий корхона
Денов туманидаги “Жаматак” маҳалласи ҳудудида “Рамазон текстиль” оилавий корхонаси 2019 йилда 300 миллион сўмлик банк кредити асосида иш бошлаганди. Бугунга келиб корхона 1 миллиард сўм айланма маблағига эга бўлди. Албатта, бу даражага етгунча ака-ука Муллақўчқоровларнинг анчагина меҳнатлари сингани аниқ. Улар ўзларининг оилавий корхонасида автомобиль ўриндиқлари ҳамда бошқарув рули учун қопламалар, дераза пардалари ишлаб чиқармоқда.
Корхонамизда мавсум пайтида 50 нафарга яқин ишчи меҳнат қилади, — дейди Қодирали Муллақўчқоров. — 4-5 турдаги ўриндиқ қопламалари ишлаб чиқараяпмиз. Уларни вилоятимиздаги дўконлардан ташқари, Қашқадарё, Самарқанд, Бухоро, Навоий, Жиззах вилоятларига ҳам сотаяпмиз, харидорларимиз бор.
Корхонада меҳнат қилаётганлар асосан ёшлар. Улар учун махсус автобус ҳам ташкил қилинган бўлиб, ишга келиб-кетишлари таъминланган. Ишчи-хизматчиларнинг иссиқ овқати ҳам тайин қилиб қўйилган.
Денов туманидаги саноат зонасидан 15 сотих ер олдик, — дейди Қодирали Муллақўчқоров. — У ерда иккинчи корхонани ишга тушириб, фаолиятимизни кенгайтирмоқчимиз. Ҳозир шунинг ҳаракатидамиз.  Маҳсулотимизга талаб кучли, шу боис уларга харидор топишда ҳам қийналмаймиз.
Олий Мажлис Қонунчилик палтаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов бошчилигида туман ҳокимлиги, партиянинг вилоят Кенгаши вакиллари мазкур корхона фаолиятини бориб ўрганишди.
Маҳсулотларнинг тикилиш жараёни, сифати билан қизиқди. Бир сўз билан айтганда, уч ака-уканинг оилавий корхона очиб, меҳнат қилиб, унинг ортидан яхшигина даромад қилаётганларига гувоҳ бўлишди.
Яна бир гап. Ака-укалар 25 сотих томорқасида ҳам қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириб, ундан ҳам қўшимча даромад олишади.
Ғайратли одамларнинг баракаси бошқача бўлади. Кейин ҳамжиҳатликдаги ишнинг унуми ҳам шунга яраша бўлади. “Рамазон текстиль” оилавий корхонаси асосчилари ҳақида ҳам шундай дейиш мумкин. Бугун улар тадбиркорлик қилишиб, ҳаётда ўз ўринларини топишмоқда. Ана шундай ҳамжиҳат оға-инилар ва тадбирлилар кўпайса, жамиятда “мен камбағалман” дейдиган одамлар шунча камаяди.

Семейное предприятие с оборотом капитала в млрд. сум
Семейное предприятие “Рамазон текстиль” на территории махалли “Жаматак” Денаусского района начало действовать в 2019 году, используя банковский кредит в размере 300 миллионов сумов. Сегодня оборот капитала предприятия составляет 1 млрд. сум. Безусловно, для достижения такого успеха братья Муллакучкоровы вложили огромный труд.
На семейном предприятии производят чехлы для кресел, руля автомобилей и шторы на окна.
-В сезон на предприятии работают 50 человек, - сказал Кодирали Муллакучкоров. — Мы производим 4-5 вида чехлов. Реализуем их в магазинах области, а также отправляем в Кашкадарьинскую, Самаркандскую, Бухарскую, Навоийскую, Джизакскую области.
На предприятии в основном работает молодежь. На работу они приезжают на специальном автобусе. Также для работников организовано горячее питание.
В промышленной зоне Денаусского района арендовали 15 соток земли, продолжил Кодирали Муллакучкоров. – Там намерены задействовать второе предприятие и расширить деятельность. Наша продукция пользуется большим спросом и у нас не будет недостатка в покупателях.
Во главе с заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководителем фракции УзЛиДеП Актамом Хаитовым представители районного хокимията, областного Кенгаша партии ознакомились с деятельностью предприятия.
Они интересовались технологией производства и качеством продукции, и в целом воочию могли убедиться, как трое братьев, благодаря своему неустанному  труду получают хорошие доходы.
И еще. Братья имеют так же дополнительный доход от выращивания сельскохозяйственной продукции на 25 сотках приусадебных земель.
Труд всегда вознаграждается. А совместный труд приносит больше дохода. Это можно видеть на примере семейного предприятия “Рамазон текстиль”. Благодаря предпринимательству, они нашли свое место в жизни. И если в стране будет больше таких семей, в обществе не будет понятия «я – бедный».