O‘ZLIDEP SIYOSIY KENGASHINING NAVBATDAGI YIG‘ILISHI BO‘LIB O‘TDI
29 mart kuni poytaxtimizda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar O‘zLiDeP partiyaviy tuzilmalari va deputatlik birlashmalarining hisobot davridagi faoliyati yakunlarini, shuningdek, partiya tashkilotlarining partiyaning dasturiy maqsad va vazifalarini amalga oshirish bo‘yicha ishlarini yanada takomillashtirish masalalarini muhokama qildi.
Siyosiy Kengashda qayd etilganidek, partiya tuzilmalari faoliyati O‘zLiDeP dasturiy hujjatlari, Mamlakatimizda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasi, shuningdek, Prezidentimizning mamlakatimiz Konstitutsiyasining 21 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi “Amalga oshirayotgan islohotlarimizni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyati qurish – yorug‘ kelajagimizning asosiy omilidir” nomli ma’ruzasida belgilab berilgan asosiy tamoyillari asosida quriladi.
Ma’ruzada jamiyatni yanada liberallashtirish va modernizatsiyalash, iqtisodiyotni barqaror va izchil rivojlantirishni ta’minlash, xalq farovonligi va turmushi sifatini o‘stirish, deputatlik vakillik organlarining mamlakat siyosiy tuzumidagi roli va mavqeini oshirish, hokimiyat tarmoqlari o‘rtasida vakolatlarning muvozanatli taqsimlanishini ta’minlash, davlat organlari ustidan samarali parlament va jamoatchilik nazorati sohalaridagi ustuvorliklar aniq belgilab berilgan.
Yig‘ilish ishtirokchilari davlatimiz rahbarining bu g‘oyalari mamlakatimiz Prezidenti tomonidan parlament muhokamasiga kiritilgan va yaqinda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining ayrim moddalariga (32, 78, 93, 98, 103 va 117-moddalarga) o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonunda o‘z aksini topganini alohida ta’kidladi.
Qabul qilingan qonun demokratik islohotlarni, jamiyat va davlat hayotining barcha sohalaridagi liberallashtirish jarayonlarini, davlat va konstitutsiyaviy tuzumni izchil o‘zgartirish va demokratik yangilashni sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tardi. Ushbu qonun Konstitutsiya me’yorlarini jamiyatimiz hayotidagi jadal o‘zgarishlarga, amalga oshirilayotgan demokratik, liberal islohotlarga muvofiqlashtirishni ta’minlashda, asosiy qadriyat inson, uning huquq va erkinligi hisoblanadigan “Kuchli davlatdan – kuchli fuqarolik jamiyatiga” tamoyilini amalga oshirishni davom ettirishda ulkan ahamiyatga ega.
Konstitutsiyadagi o‘zgarishlar parlamentarizmning yanada rivojlanishiga kuchli turtki beradi, siyosiy partiyalarning o‘z dasturiy vazifalarini samarali amalga oshirishi, demokratik jamiyatning muhim tarkibiy qismi bo‘lmish ko‘ppartiyali tizim va partiyalararo raqobatning mustahkamlanishi uchun sifat jihatdan yangi imkoniyatlar ochadi. Shuningdek, ular siyosiy partiyalarning amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik islohotlarning muvaffaqiyatli o‘tkazilishi uchun mas’uliyatini oshiradi. Ularning huquqiy demokratik davlat va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etish, O‘zbekistonning buyuk kelajagini qurishda hozirgi va kelajak avlodlar oldidagi mas’uliyatini yuksaltiradi. Shunga muvofiq, partiya tuzilmalari va uning deputatlik birlashmalari oldiga ulkan vazifalar turibdi.
Yig‘ilish ishtirokchilari ta’kidlaganidek, Prezidentimiz Konsepsiyasi va “Sog‘lom bola yili” Davlat dasturining ustuvor yo‘nalishlarini, bozor islohotlari va iqtisodiyotni liberallashtirishni chuqurlashtirish, mamlakat iqtisodiyotida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning roli va ulushi ko‘lamini kengaytirish hamda partiya uchun ustuvor bo‘lgan boshqa yo‘nalishlar doirasida bir qator loyihalar amalga oshirildi.
Birgina O‘zLiDeP fraksiyasining o‘zida Qonunchilik palatasi muhokamasiga kiritilgan 40 dan ortiq qonun loyihasi partiyaning dasturiy maqsad va vazifalari, elektorat manfaatlaridan kelib chiqqan holda sinchkovlik bilan o‘rganildi va ular bo‘yicha pozisiya ishlab chiqildi. Deputatlar demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish, fermerlik harakatini, kichik biznesni rivojlantirish, xususiy mulkni himoya qilish va hokazolar yuzasidan 8 ta qonun bo‘yicha tashabbuskorlik ko‘rsatdi. Partiya deputatlik birlashmalari tomonidan ijroiya hokimiyati vakillarining hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari bo‘yicha 681 ta, jumladan,  qulay biznes muhitini yaratish masalalari bo‘yicha 293 ta tinglovi va hokazolar o‘tkazildi. Partiya ko‘magida 3000 dan ortiq xotin-qiz va yoshlar o‘z biznes loyihalarini boshlash va amalga oshirish uchun tijorat banklaridan jami 24 milliard so‘mlikdan ortiq imtiyozli kredit oldi. Fermerlar kengashi bilan hamkorlikda 3500 dan ortiq fermerga bajarilgan shartnomalar bo‘yicha turli tashkilotlardan 12,5 milliard so‘m mablag‘ qaytarilishi yuzasidan huquqi   y yordam ko‘rsatildi.
Tadbirda qayd etilganidek, partiya hisobot davrida amalga oshirgan ishlarini davom ettiradi. Yig‘ilishda O‘zLiDeP partiyaviy tuzilmalari va deputatlik birlashmalari faoliyati muhim masalalarni hal etish nuqtai nazaridan tanqidiy muhokama etildi. Partiya faoliyati davlat va jamiyat hayotini liberallashtirish sur’ati va talablariga qanchalik mos keladi? Hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, mamlakatni isloh etish va modernizatsiyalashning strategik vazifalarini hal etish, elektorat manfaatlarini himoya qilishda qanchalik ishtirok etmoqda?
Xususan, Namangan va Qashqadaryo viloyatlaridagi partiya deputatlik guruhlari faoliyatida bu sohalardagi kamchiliklar va foydalanilmagan zaxiralar tilga olindi. Sirdaryo va Navoiy viloyatlari partiyaviy tuzilmalar faoliyati qoniqarsiz baholandi. Tegishli tashkiliy xulosalar chiqarildi.
Yig‘ilish qatnashchilari kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni, fermerlikni  rivojlantirishning muhim vazifalarini hal etish, izchil rivojlanishni va xususiy mulkni, mulkdorlar huquqlarini himoya qilishni ta’minlash maqsadida qonunchilikni rivojlantirish, biznes yuritish sharoitlarini yaxshilash uchun partiya tuzilmalari, partiya deputatlik korpusi salohiyatidan to‘la foydalanish bo‘yicha ishlarning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldi.
Deputatlar, partiya quyi tashkilotlari va boshqa tuzilmalarining partiya Ustavi va Dasturida belgilab qo‘yilgan vazifalarini hal etish, qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirishdagi tashabbuskorligini oshirish haqida qaror qabul qilindi. Hokimiyatning vakillik organlari sessiyalari va doimiy komissiyalari yig‘ilishlarida takliflarni faol olg‘a surish, deputatlik birlashmalari nazorat-tahlil faoliyati samaradorligini oshirish va maqsadli yo‘naltirilganligini ta’minlashning muhimligi ko‘rsatib o‘tildi. Parlamentdagi fraksiya o‘zining qonun ijodkorligi va nazorat faoliyatini yanada faollashtirishi zarur. Deputatlik so‘rovi bilan murojaat etish, tegishli masalalar, jumladan, mansabdor shaxslar hisobotlarini tinglash va hokazolar bo‘yicha takliflar kiritish kabi mexanizmlardan yanada faol foydalanish lozim.

СОСТОЯЛОСЬ ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ ПОЛИТИЧЕСКОГО СОВЕТА УзЛиДеП
29 марта в столице состоялось очередное заседание Политического Совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана. Его участники подвели итоги деятельности партийных структур и депутатских объединений УзЛиДеП за отчетный период, а также обсудили вопросы дальнейшего совершенствования работы партийных организаций по осуществлению программных целей и задач партии.
На Политическом Совете отметили, что работа партийных структур строится на основе программных документов УзЛиДеП, основных положений Концепции дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества, а также доклада Главы государства «Углубление демократических реформ и формирование гражданского общества - основа будущего Узбекистана» на торжественном собрании, посвященном 21-й годовщине Конституции страны.
В докладе четко определены приоритеты в сфере дальнейшей либерализации и модернизации общества, обеспечения устойчивого и стабильного развития экономики, роста благосостояния и качества жизни населения, повышения роли и значения представительных депутатских органов в политическом устройстве страны, обеспечения сбалансированного распределения полномочий между ветвями власти, эффективного парламентского и общественного контроля над деятельностью госорганов.
Участники заседания особо подчеркнули, что эти идеи Главы государства нашли свое отражение в принятом накануне Законодательной палатой Олий Мажлиса Законе «О внесении изменений и дополнений в отдельные статьи Конституции Республики Узбекистан (статьи 32, 78, 93, 98, 103 и 117)», внесенном на рассмотрение парламента Президентом страны.
Принятие Закона подняло на качественно новый уровень демократические реформы, процессы либерализации всех сфер жизни общества и государства, последовательного изменения и демократического обновления государственного и конституционного устройства. Закон имеет огромное значение для обеспечения соответствия норм Конституции и законодательства страны стремительно меняющимся изменениям в жизни нашего общества, темпам осуществляемых демократических, либеральных реформ, дальнейшей реализации принципа - «От сильного государства – к сильному гражданскому обществу», где высшей ценностью являются человек, его права и свободы.
Изменения в Конституцию придают мощный импульс дальнейшему развитию парламентаризма, предоставляют качественно новые возможности политическим партиям для эффективной реализации своих программных задач, укреплению многопартийной системы и межпартийной конкуренции – важнейшей составляющей демократического общества. Они также значительно повышают ответственность политических партий, их депутатских объединений, за успешное проведение осуществляемых масштабных демократических реформ. Их ответственность перед нынешним и будущими поколениями за создание демократического правового государства и сильного гражданского общества, формирование Великого будущего Узбекистана. Соответственно, стоят огромные задачи перед партийными структурами и ее депутатскими объединениями.
Как подчеркнули участники заседания, осуществлено ряд проектов в рамках реализации приоритетных направлений Концепции нашего Президента и Государственной программы «Год благополучия и процветания». В сфере углубления рыночных реформ и либерализации экономики, расширения масштабов роли и доли в экономике страны малого бизнеса и частного предпринимательства и в других приоритетных для партии направлениях.
Только во фракции УзЛиДеП, исходя из программных целей и задач, интересов электората партии тщательно изучены и выработаны позиции по более 40 законопроектам, внесенным на рассмотрение Законодательной палаты. Депутатами инициировано 8 законов, имеющих важное значение для дальнейшего углубления демократических реформ, развития фермерского движения, малого бизнеса, защиты частной собственности и т.д. Депутатскими объединениями партии проведено 681 заслушивание представителей органов исполнительной власти по вопросам социально-экономического развития регионов, в том числе 293 – по вопросам формирования благоприятной бизнес среды, развития предпринимательства и т.д. При поддержке партии свыше 3000 женщин и молодежи получили льготные кредиты коммерческих банков для начала и реализации своих бизнес проектов на общую сумму более 24 млрд. сум. Совместно с Советом фермеров свыше 3500 фермерам оказана правовая помощь в возвращении более 12,5 млрд. сумов по выполненным контрактам от различных организаций.
Как отмечалось в мероприятии, партия будет продолжать то, что сделано партией за отчетный период. Но, то, что было сделано, этого никто не отнимет от партии. На заседании критически рассмотрели деятельность партийных структур и депутатских объединений УзЛиДеП с точки зрения ответов на важнейшие вопросы. Насколько сегодня деятельность партии соответствует темпам и потребностям либерализации государственной и общественной жизни? Насколько участвует в определении приоритетов социально-экономического развития регионов, решении стратегических задач реформирования и модернизации страны, защите интересов нашего электората?
В частности, отмечены недостатки и неиспользованные резервы в этой сфере в деятельности депутатских групп партии в Наманганской и Кашкадарьинской областях. Неудовлетворительной оценена деятельность партийных структур Сырдарьинской и Навоийской областей. Сделаны соответствующие оргвыводы.
Участники заседания определили приоритетные направления работ по максимальному использованию потенциала партийных структур, депутатского корпуса партии для решения важнейших задач развития малого бизнеса и частного предпринимательства, фермерства, развития законодательства с целью обеспечения опережающего развития и защиты частной собственности, прав собственников, улучшению условий для ведения бизнеса.
Принято решение о повышении инициативности депутатов, первичных партийных организаций и других партийных структур в решении уставных и программных задач партии, по совершенствованию законодательства и правоприменительной практики. Указана на необходимость активного продвижения предложений на сессиях и заседаниях постоянных комиссий представительных органов власти, повышения эффективности и обеспечения целевой направленности контрольно-аналитической деятельности депутатских объединений. Парламентской фракции предстоит еще более активизировать свою законотворческую и контрольную деятельность. Более активно использовать такие механизмы, как обращение с депутатским запросом, внесение предложений о заслушивании соответствующих вопросов, включая отчеты должностных лиц и т.д.