O‘zLiDeP navbatdagi event-tadbirini Toyloqda o‘tkazdi
Konstitutsiyaviy qonun loyihasining mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan, “Insonga farovonlik, jamiyatga erkinlik, davlatga mas’uliyat!” shiori ostidagi tashviqot tadbiri “Siyob Shavkat Orzu” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligida bayramona shukuhda o‘tdi.
Ochiq osmon ostida o‘tgan tadbirda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov, Senatning Axborot siyosati va davlat organlarida ochiqlikni ta’minlash masalalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Farhod Boqiyev, parlament quyi palatasi deputatlari, fermer xo‘jalik va “Baxmal to‘qima” MChJ ishchi xodimlari, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirni partiya lideri ochib berar ekan, bugun xalqimiz tomonidan jamiyatimizda yuz berayotgan o‘zgarishlarga mutanosib holda yaratilayotgan Bosh qomusimiz yanada osuda, obod va farovon hayotimizning ishonchli kafolati bo‘lishini ta’kidladi. Yangilanayotgan qomus bevosita xalq tomonidan qabul qilinadigan birinchi huquqiy hujjat ekani, referendumdagi har bir ovoz katta ahamiyatga ega bo‘lishini alohida uqtirdi.
Unda so‘z olgan mahalliy kengashlar noiblari ham partiyamizning dasturiy maqsad va vazifalaridan kelib chiqib berilgan takliflar qonun loyihasida aks etgani to‘g‘risida quvonib so‘zladi. Ushbu o‘zgarishlarning aksariyati tadbirkorlarimiz, fermerlarimiz uzoq kutgan, mulkdorlar qatlami uchun nihoyatda muhim ahamiyatga ega bo‘lganini alohida e’tirof etishdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari – Navro‘z Rizayev, G’ayrat Abdiyev tariximizda ilk bora O’zbekiston ijtimoiy davlat, deb belgilanayotgani, insonga e’tibor hamda g‘amxo‘rlik davlat va jamiyatning eng asosiy burchi deya mustahkamlanayotganiga urg‘u berishdi. Davlatning ijtimoiy sohadagi majburiyatlari bilan bog‘liq normalar Konstitutsiyada uch barobar ko‘paytirilayotganini qayd etishdi.
Shuningdek, tadbirda tibbiyot xodimlari, pedagoglar so‘z tibbiyot va ta’lim sohalarida yengilliklar yaratish borasida davlat o‘z zimmasiga olayotgan majburiyatlarni mamnuniyat bilan qayd etishdi. Xususan aholi kafolatlangan bepul tibbiy xizmatlardan foydalanishi ham yangilangan konstitutsiya loyihasiga kiritilgan.
- Umuman, loyihada aholi salomatligini asrash bilan bog‘liq normalar 4 barobar ko‘paytirilmoqda, , – dedi tuman tibbiyot bilashmasi bosh vrachi Shavkat Jabborov. – Bu aholi sog‘lig‘ini ishonchli muhofaza etish hamda onalar va bolalar o‘limi, yuqumli kasalliklar tahdidini bartaraf etishda juda muhim ahamiyatga egadir.
- Konstitutsiyaga kiritilayotgan normalarda davlat organlari va boshqa tashkilotlarning pedagog kadrlarning sha’ni va qadr-qimmati kamsitilishiga, ularning mehnatga majburlanishiga, ta’lim-tarbiya jarayoniga to‘sqinlik qilishning har qanday shakllariga, o‘qituvchilarning huquqlari buzilishiga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha qonun hujjatlarida nazarda tutilgan choralarni ko‘rishga xizmat qiladi, – dedi 14-maktab direktori Zamira Jabborova.
Ko‘tarinki ruhda tashkil etilgan tadbirda O’zbekiston va Tojikistonda xizmat ko‘rsatgan xalq artisti Mardon Mavlonov, O’zbekistonda xizmat ko‘rsatgan xalq artisti Erkin Qaytarov, “Yoshlar ovozi” respublika ko‘rik tanlovi g‘olibi, tumandagi 21-umumta’lim maktabi o‘quvchisi Fariza Sayfiddinova, madaniyat xodimlari vatan, yoshlik, muhabbat va ona yurt madhini tarannum etgan kuy-qo‘shiqlari bilan yig‘ilganlarga kayfiyat ulashdi.
Muloqot yakunida partiya faollari “Siyob Shavkat Orzu” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi tasarrufidagi sut va sut mahsulotlari ishlab chiqariladigan korxonalar faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan tuman faxriylari, faollar, ishbilarmonlar va yoshlar xalqimiz taqdiri va ertangi kunini belgilab beradigan tarixiy qonunga befarq bo‘lmasdan, hammani 30 aprelda bo‘lib o‘tadigan refrendumda faol ishtirok etishga chaqirishdi.
O‘zLiDeP Samarqand viloyat kengashi
Mirzaobodda sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish borasida qilinayotgan ishlar tanqidiy tahlil qilindi
21.09.2023, 09:41
Hududiy investitsiya loyihalarni jalb qilish borasidagi ishlar tanqidiy-tahliliy muhokama qilindi
20.09.2023, 17:46
“O’zbekiston–2030” strategiyasining mazmun-mohiyati keng aholi vakillari orasida targ‘ibot qilinmoqda

Очередное эвент-мероприятие УзЛиДеП состоялось в Тайлаке
Агитационное мероприятие под девизом “Благополучие - человеку, свободу – обществу, ответственность - государству!”, посвященное сути и значению проекта Конституционного закона, состоялось  в многопрофильном фермерском хозяйстве “Сиёб Шавкат Орзу”.
В мероприятии, проводившемся под открытым небом, приняли участие председатель Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП Актам Хаитов, заместитель председателя комитета Сената по вопросам информационной политики и обеспечения открытости в государственных органах Фарход Бокиев, депутаты нижней палаты парламента, работники фермерского хозяйства и ООО “Бахмал тукима”, прдставители широкой общественности.
Открывая мероприятие, лидер партии отметил, что обновляемая Конституция, создаваемая народом в соответствии с происходящими в обществе изменениями, станет надежгным гарантом благоустроенной жизни людей. Обновляемый Основной закон – первый правовой документ, принимаемый народом, поэтому  каждый голос на референдуме имеет очень большое значение.
Выступившие на мероприятии представители  местных кенгашей партии с удовлетворением говорили о том, что в проекте закона отражены предложения, проистекающие из программных целей и задач партии.  Большинство этих предложений значительны тем, что были ожидаемы предпринимателямии  фермерами на протяжении многих лет и особо значимы для собственников.
Депутаты законодательной палаты Олий Мажлиса Навруз Ризаев, Гайрат Абдиев отметили, что впервые Узбекистан определяется как социальное государство, внимание и забота о человеке закрепляется в качестве основного обязательства государства и общества. В Конституции нормы по обязательствам государства в социальной сфере увеличены в три раза.
На мероприятии медицинские работники, учителя с удовлетворением говорили о возлагаемых на государство обязательствах по предоставлению преференций для сфер медицины и образования. В частности, в обновляемой Конституции указано, что населению будут бесплатно предоставляться  гарантированные медицинские услуги.
- В проекте Конституционного закона в 4 раза увеличено число норм, связанных с с сохранением здоровья населения, - сказал главный врач районного медицинского объединения Шавкат Жабборов. – Это имеет важное значение в надежной защите здоровья населения, устранени смертности среди матерей и детей, угрозы инфекционных заболеваний.
- Вносимые в Конституцию нормы будут способствовать всемерному укреплению статуса педагогических работников, не допущению вмешательства в профессиональную деятельность педагогических работников, а также воспрепятствование выполнению ими служебных обязанностей, - сказала директор школы №14 Замира Жабборова.
В рамках мероприятия состоялся концерт  с участием заслуженного артиста Узбекистана и Таджикистана Мардона Мавлонова, заслуженного артиста Узбекистана Эркина Кайтарова,  победителя республиканского смотра-конкурса “Ёшлар овози”,  ученицы районной школы №21 Фаризы Сайфиддиновой, и других работников сферы культуры.
Затем активисты партии ознакомились с деятельностью предприятиями по производству молочной продукции многопрофильного фермерского хозяйства “Сиёб Шавкат Орзу”.
Участников мероприятия – ветеранов района, активистов, предпринимателей, молодежь призвали не сотаваться равнодушными к историческому закону, определяющему  судьбу и будущее страны и народа и призвали к активному участию в референдуме, который будет проводиться 30 апреля.