O’zbekiston va Ozarboyjon: azaliy va abadiy do‘stlik rishtalari
O’zbekiston va Ozarboyjon – tili, an’ana va urf-odatlari bir-biriga juda yaqin mamlakatlar sanaladi. Bu do‘stlikning ildizlari esa uzoq tarixdan quvvat oladi. Bugungi kunda qardosh va qondosh davlatlar o‘rtasidagi siyosiy-ijtimoiy, madaniy, iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarning jadal o‘sishi kuzatilmoqda. Ozarboyjonda O’zbekiston avtomobillarini yig‘ish, ipakchilik va to‘qimachilik klasterlari tashkil etilgani samarali hamkorlikka misol bo‘la oladi.
O’zbekiston va Ozarboyjon o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning pragmatik va istiqbolli siyosati asosan har ikki mamlakat rahbarlarining siyosiy irodasiga tayanadi. Davlatlarimiz BMT, MDH, ShHT, TDT kabi qator nufuzli xalqaro tashkilotlar doirasida hamkorlik qiladi. Biroq bugungi kunda tobora kuchayib borayotgan qarama-qarshiliklar va oldindan taxmin qilib bo‘lmaydigan holatlar hisobga olinsa, ikki tomonlama hamkorlik eng samarali sherikchilik formati bo‘lib qolmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Ozarboyjon Respublikasiga amalga oshirgan rasmiy tashrifining tarixiy ahamiyati kattadir. Ushbu tashrif doirasida O’zbekiston bilan Ozarboyjon o‘rtasidagi ko‘p qirrali strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish yuzasidan fikr almashildi. Parlamentlar, hukumatlar, hududlar, tashqi siyosiy va bosh qa idoralar, tahliliy doiralar o‘rtasidagi aloqalarning faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Keyingi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi barqaror sur’atda oshib bormoqda. Qo‘shma korxonalar soni 4 barobar ko‘paydi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning yana bir drayveri sifatida ikki mamlakat hududlarining imkoniyatlari maksimal darajada ishga solinadi. Hokimlar, ma’muriyatlar rahbarlari yangi kooperatsiya loyihalari va gumanitar almashinuvni ilgari surish uchun joylarda muntazam uchrashadilar.
Bizningcha, qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va kengaytirish maqsadida O’zbekiston – Ozarboyjon investitsiya kompaniyasining samarali faoliyatini ta’minlash muhim ahamiyatga ega.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan fikr almashdilar, ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida faol muloqotni va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish masalalarini muhokama qildilar. Transport va tranzit sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, O’rta koridor orqali yuk tashishni ko‘paytirish, logistika va portlar infratuzilmasini birgalikda rivojlantirish biz uchun katta qiziqish uyg‘otadi. Ayniqsa, Transkaspiy yo‘lagi doirasida qo‘shma logistika kompaniyasini tashkil etish hamda Boku shahri va uchinchi mamlakatlar portlarida omborxona infratuzilmasi va logistika markazlarini barpo etish choralari muhokama qilinishi ayni muddao  bo‘ldi.
Shavkat Mirziyoyev va Ilhom  Aliyev O’zbekiston Respublikasi va Ozarboyjon Respublikasi o‘rtasida Oliy davlatlararo kengash tashkil etish to‘g‘risidagi shartnomani imzolashgani alohida tahsinga sazovordir. Yaqin yillarda uchinchi mamlakatlardan qimmat importning o‘rnini milliy ishlab chiqaruvchilarning arzon va sifatli mahsulotlari bilan bosish orqali tovar ayirboshlashni 1 milliard dollarga yetkazish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligini mamnuniyat bilan qayd etish joiz.
O‘zLiDeP va “Yeni Azerbayjan” (“Yangi Ozarboyjon”) (PYeA) partiyalari orasidagi hamkorlik ham davlatlararo munosabatlarning yo‘nalishlaridan biri sifatida faollashishiga ishonchimiz komil. Har ikki partiyaning ham o‘z mamlakatlaridagi barcha islohotlarda faol ishtirok etishi bo‘yicha g‘oyaviy qarashlari g‘oyat o‘xshash. Shunday ekan, O’zbekiston va Ozarboyjon davlatlari rahbarlari o‘rtasida imzolangan kelishuvlarni amalga tatbiq etishga har ikki partiya elektorati munosib hissa qo‘sha oladi.

Узбекистан и Азербайджан это дружественные страны, имеющие общность в языке, традициях и обычаях. Корни этой дружбы получают силу от древней истории. На сегодня между Узбекистаном и Азербайджаном наблюдается интенсивный рост торгово-экономических и инвестиционных связей. Успешными примерами плодотворного взаимодействия стали проекты по организации сборки узбекских автомобилей, шелководческих и текстильных кластеров в Азербайджане.
Прагматичная и далеко идущая политика взаимного партнерства Узбекистана и Азербайджана во многом опирается на политическую волю лидеров обеих стран. Наши государства взаимодействуют в рамках ряда авторитетных международных организаций, таких как ООН, СНГ, ШОС, ОТГ и др. Однако, учитывая нарастающие противоречия и непредсказуемость в современном мире, наиболее эффективным форматом партнерства остается двустороннее сотрудничество.
Особо выделим прошедший на днях официальный визит Президента Республики Узбекистан в Азербайджанскую Республику, в рамках которого состоялся обмен мнениями о дальнейшем расширении узбекско-азербайджанских многоплановых отношений стратегического партнёрства. С удовлетворением отмечена активизация контактов на уровне парламентов, правительств, регионов, внешнеполитических и других ведомств, аналитических кругов. В последние годы устойчиво растут объёмы товарооборота между двумя странами. Количество совместных предприятий увеличилось в 4 раза.
Данный государственный визит в свою очередь позволил лидерам Узбекистана и Азербайджана обсудили перспективы углубления промышленной кооперации в энергетике, машиностроении, металлургии, градостроительстве, сельском хозяйстве, добывающей, текстильной, шелководческой, фармацевтической, электротехнической и других отраслях.
В качестве еще одного драйвера торгово-экономического сотрудничества будут максимально задействованы возможности регионов двух стран. Хокимы и главы администраций будут регулярно встречаться на местах для продвижения новых проектов кооперации и гуманитарного обмена.
На наш взгляд, для продвижения совместных проектов особую важность имеет обеспечение эффективной деятельности созданной узбекско-азербайджанской Инвестиционной компании.
Главы государств также обменялись мнениями по международной и региональной повестке, обсудили вопросы продолжения интенсивного диалога и взаимной поддержки в рамках многосторонних структур.
Большой интерес для нас представляет и усиление сотрудничества в сфере транспорта и транзита, наращивания грузоперевозок по Среднему коридору, совместного развития логистической и портовой инфраструктуры. В данном контексте обсуждены меры по созданию совместной логистической компании в рамках Транскаспийского коридора, а также строительству складской инфраструктуры и логистических центров в портах Баку и третьих стран
В завершение отметим, что прошедший государственный визит в Баку наглядно продемонстрировал достигнутый за последние годы высочайший уровень развития отношений между двумя странами, народы которых тесно связывают общая религия, духовные ценности, схожие традиции, язык и культура. Показательно, что Шавкат Мирзиёев и Ильхам Алиев подписали Договор о создании Высшего межгосударственного совета между Республикой Узбекистан и Азербайджанской Республикой. С полной уверенностью можно отметить наличие всех возможностей для доведения товарооборота до 1 миллиарда долларов между нашими странами в ближайшие годы путем замещения дорогого импорта из третьих стран доступной и качественной продукцией национальных производителей.
Уверены, что такое направление как межпартийное сотрудничество в рамках народной дипломатии УзЛиДеП и партии «Ени Азербайджан» (ПЕА) будет активизировано как одно из направлений межгосударственных отношений. На сегодня обе партии имеют схожие идеологические позиции по вопросам реформирования и преобразований в своих странах. Тем самым, электорат обеих партий в состоянии внести достойный вклад в реализацию договоренностней между лидерами Узбекистана и Азербайджана.