O’zbekiston Belarus davlati bilan har tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga katta ahamiyat qaratmoqda. O’zaro tovar ayirboshlash  ko‘rsatgichlarining o‘sishi,  iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarining amalga oshirilishi sharoitida O’zbekiston va Belarus o‘rtasidagi  ko‘p qirrali  munosabatlar jadal rivojlanayotganini alohida ta’kidlaymiz. Madaniyat, kinomatografiya va sport sohalarida qo‘shma tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning  mamlakatimizga rasmiy tashrifi jarayonlari va natijalari ham mazkur tendensiyalarni tasdiqlaydi.
Ayni damda, Belarus Prezidentining ushbu tashrifiga tayyorgarlik doirasida qator tadbirlar, shu jumladan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, hududlar, rektorlar, tibbiyot xodimlari forumlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Masalan, O’zbekiston va Belarus hududlari ikkinchi forumining yakunlari bo‘yicha qiymati 1 milliard dollardan ziyod shartnoma va bitimlar imzolandi.  Uchrashuvda keyingi yillarda O’zbekiston va Belarus o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar sifat jihatidan yangi, yanada yuqori bosqichga ko‘tarilgani alohida ta’kidlandi. Tomonlar xalqaro tuzilmalar, shu jumladan Birlashgan Millatlar Tashkiloti, MDH, ShHT doirasidagi siyosiy muloqot va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga ahdlashib oldilar.
Bundan tashqari, tomonlar yuk tashish uchun qulay sharoit yaratish, xalqaro avtomobilda tashuvchilarni tayyorlash, Janubiy Osiyoning katta bozorlariga eltuvchi multimodal koridorlardan samarali foydalanishga kelishib oldilar.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning ijobiy sur’atini alohida ta’kidlab o‘tamiz. O’tgan yil yakunlariga ko‘ra tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga oshdi. Bundan tashqari, Preziyedntlar tomonidan Hukumatlar oldiga ushbu ko‘rsatkichni yaqin yillarda 1 milliard dollardan ziyodga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Bizningcha, har ikki mamlakat ham tegishli salohiyatga ega. Masalan, Belarus tashqi savdo hajmi bo‘yicha O’zbekistonning 20 ta asosiy savdo hamkorlari qatoriga kiradi. So‘nggi yillarda O’zbekiston Belarus o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik jadal rivojlanib,  yangi hamkorlik  sohalarini qamrab olmoqda. 2017 yildan buyon mamlakatimizda Belarus kapitali ishtirokidagi  korxonalar soni qariyb 10 baravar  ortdi (2017  yilda 22 tadan,  2023 yilda 209 tagacha). Belarus davlati hududida O’zbekiston sarmoyasi ishtirokidagi 100 dan ziyod  korxona faoliyat yuritmoqda.
2017  yildan  2023 yilgacha ikki tomonlama savdoning umumiy hajmi 182,4 mln. dollardan 620,1 mln. dollargacha oshib, 3,4 baravarga ortdi. O’zbekistonning Belarusga eksporti (2017 yilda) 27,4 mln dan ( 2023  yilda). 119 mln. dollargacha,  4,3 baravar o‘sdi.
2023 yilda O’zbekistondan Belarusga eksport qilingan asosiy tovarlar tayyor kiyimlar (36,6%), matolar va ip-kalava (17,8%), meva-sabzavotlar va oziq-ovqatlar (17%), elektr texnika tovarlari, jumladan, mis sim (6,6%), turli tayyor buyumlar (5,3%) bo‘ldi. O’tgan yili Belarusdan import qilingan mahsulotlarning asosiy qismini yog‘och (25,1%), qoramol go‘shti (16,5%), traktorlap va motor qismlari (16,2%), sut mahsulotlari (7,3%) tashkil etdi.
Bularning barchasi mamlakatlarimiz o‘rtasida o‘rnatilgan  bojsiz savdo rejimi hamda bir-birini to‘ldiruvchi iqtisodiyotlarning mavjudligi samarasidir. Ayni damda, savdo-iqtisodiy hamkorlikni va kooperatsiya aloqalarini kengaytirish uchun  qulay sharoit ham yaratilgan.
Uchrashuvlar yakunida qabul qilingan qarorlar va imzolangan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash va qabul qilish bo‘yicha kelishuvga erishilgani  muhim ahamiyatga ega.
Belarus Prezidentining tashrifi yakunlari bo‘yicha o‘z navbatida, parlamentlar, vazirlik va hududlar darajasidagi faol aloqalarni davom ettirish muhimligini ta’kidlaymiz. Yuqori  darajadagi bunday hamkorlik  kooperatsiyaning ustuvor yo‘nalishlarini, xususan, qishloq xo‘jaligi, yengil, oziq-ovqat va elektrotexnika sanoati, farmatsevtika, shaharsozlik, kommunikatsiyalar va boshqa sohalarni qo‘llab-quvvatlashi kerak.
Belarus O’zbekistondan to‘qimachilik, charm mahsulotlari, mis buyumlari, alohida turdagi elepktr texnika tovarlari, meva va sabzavotlar, jumladan, quruq mevalar, yengil avtomobillar, maishiy kimyo va boshqa  tayyor mahsulotlarni yetkazib berishni ko‘paytirish uchun hali amalga oshirilmagan ekksport salohiyatiga ega ekanini alohida  ta’kidlaymiz.
Shuningdek, ikki mamlakat ishlab chiqaruvchilari o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini kengaytirish orqali O’zbekiston va Belarus mahsulotlarini uchinchi mamlakatlar, xususan, Yevropa, Janubiy Osiyo va Yaqin Sharq bozorlariga olib chiqishda bir-biriga ko‘maklashishi mumkin, bu esa, har ikki mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish manfaatlariga mos keladi.

Узбекистан придает важное значение укреплению всестороннего сотрудничества с Беларусью. Выделим динамичное развитие узбекско-белорусских многоплановых отношений на фоне роста показателей взаимного товарооборота, продолжения реализации проектов кооперации в различных отраслях экономики. Регулярно проводятся совместные мероприятия в области культуры, кинематографии и спорта.
Данные тенденции подтверждаются ходом и итогами по приглашению Шавката Мирзиёева официального визита Александра Лукашенко в Узбекистан. При этом, в рамках подготовки к этому визиту Президента Республики Беларусь заранее и успешно проведен целый ряд мероприятий, в том числе, очередное заседание Межправительственной комиссии, форумы регионов, ректоров, медицинских работников и другие. Например, на состоявшемся накануне визита втором Форуме регионов Узбекистана и Беларуси были подписаны контракты и соглашения на сумму свыше 1 миллиарда долларов.
В ходе встречи лидеров стран отмечено, что за прошедшие годы узбекско-белорусские многоплановые отношения вышли на качественно новый, высокий уровень. Стороны условились продолжать политический диалог и взаимную поддержку в рамках международных структур, в том числе Организации Объединенных Наций, СНГ, ШОС.
Стороны согласились взаимно создавать благоприятные условия для грузоперевозок, осуществлять подготовку международных автоперевозчиков, эффективно использовать мультимодальные коридоры в направлении ёмких рынков Южной Азии.
Выделим положительную динамику торгово-экономического сотрудничества. Товарооборот по итогам 2023 года вырос на 15 процентов. Более того, Президентами перед правительствами поставлена задача по доведению данного показателя до уровня свыше 1 миллиарда долларов в ближайшие годы.
На наш взгляд, обе страны обладают соответствующим потенциалом. Например, Беларусь входит в первую 20-ку основных торговых партнеров Узбекистана по объему внешней торговли. В последние годы торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и Беларусью динамично развивается и охватывает все новые сферы сотрудничества. За период с 2017 года число предприятий с белорусским капиталом в Узбекистане увеличилось почти в 10 раз (с 22 ед. в 2017 г. до 209 ед. в 2023 г.), а на территории Беларуси действуют более 100 предприятий с инвестициями Узбекистана.
В период с 2017 по 2023 гг. общий объем двусторонней торговли увеличился в 3,4 раза с 182,4 млн. долл. до 620,1 млн. долл. Экспорт Узбекистана в Беларусь вырос в 4,3 раза с 27,4 млн. (в 2017 г.) до 119 млн. долл. (в 2023 г.). В 2023 г. основными товарами экспорта Узбекистана в Беларусь стали готовая одежда (36,6%), ткани и пряжа (17,8%), плодоовощная и пищевая продукция (17%), электротехнические товары, в том числе медная проволока (6,6%), различные готовые изделия (5,3%). Основу импорта из Беларуси в прошлом году составили лесоматериалы (25,1%), мясо крупного рогатого скота (16,5%), тракторы и части моторных средств (16,2%), молочная продукция (7,3%).
Все это результат режима беспошлинной торговли, установленный между странами, а также наличие взаимодополняемых сфер экономики. Тем самым, создана благоприятная почва для расширения, как торгово-экономического сотрудничества, так и кооперационных связей. Очень важным представляется то, что по итогам визита достигнута договоренность о подготовке и принятии совместной «дорожной карты» по реализации принятых решений и подписанных соглашений.
По итогам визита Президента Республики Беларусь, со своей стороны, отметим важность продолжения активных контактов на уровне парламентариев и регионов. Такое сотрудничество на этом уровне должно оказать поддержку реализации приоритетных направлений кооперации, в частности, сельское хозяйство, легкая, пищевая и электротехническая промышленность, фармацевтика, градостроительство, коммуникации и другие.
Выделим и то, что в Беларуси имеется нереализованный экспортный потенциал по наращиванию поставок продукции из Узбекистана на её рынок, в частности, текстильной, кожевенной продукции, изделий из меди, отдельных видов электротехнических товаров, фруктов и овощей, в том числе сухофруктов, легковых автомобилей, бытовой химии и другой готовой продукции.
Также, путем расширения кооперационных связей между производителями двух стран Узбекистан и Беларусь могут содействовать друг другу для выхода продукции на рынки третьих стран, в частности, Европы, Южной Азии и Ближнего Востока, что, несомненно, будет отвечать интересам развития обеих экономик.