Yuksak darajadagi strategik hamkorlik
Dunyodagi yetakchi davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan strategik sheriklik va hamkorlikning muvozanatli tizimini shakllantirish O‘zbekiston tashqi siyosatining muhim ustuvor yo‘nalishidir.
O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi munosabatlar haqida gapirganimizda, albatta, ko‘p asrlik tarix, ikki mamlakat va xalqlarning tarixiy, til, madaniy va etnik yaqinligi haqida so‘z boradi. Bugungi kunda  bu yaqinlik O‘zbekiston va Turkiya hamkorligiga, ikki turkiy davlat o‘rtasidagi keng ko‘lamli strategik sheriklikka hamda o‘zaro savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga zamin yaratdi.
Shavkat Mirziyoyev va Rejep Erdog‘an o‘rtasidagi chinakam do‘stlik va ishonchli munosabatlar Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi strategik hamkorlik munosabaatlarini chuqurlashtirishda  hal qiluvchi ahamiyatga ega  ekanini alohida ta’kidlaymiz. Bu savdo-iqtisodiy yo‘nalishdagi  hamkorlikni yanada mustahkamlash, tovar ayirboshlash hajmini oshirish hamda ikki mamlakat yetakchi korxonalari o‘rtasidagi kooperatsiyani kengaytirishda muhim qadamlarni qo‘yish imkonini berdi.
Xususan, 6 yil ichida  mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo ayriboshlash hajmi ikki baravarga oshib, 2023 yilda 1,5 mlrd. dollardan 3,1 mlrd. dollarga yetdi. 2023 yil yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonning Turkiyaga eksport hajmi 1,25 mlrd. dollarni tashkil etdi. Asosiy eksport tovarlari rangli metallar, to‘qimachilik va kimyo mahsulotlari hisoblanadi. Turkiya O‘zbekistonga mashina va uskunalar, kimyo mahsulotlari, turli sanoat tovarlarini yetkazib beradi. 2024 yil boshidan buyon  O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi tashqi savdo hajmi 920 mln. dollarni tashkil etdi. O‘zbekistonning joriy yilning 4 oyida Turkiyaga eksporti hajmi 378 mln. dollarga yetdi. Shunday qilib, bugungi kunda Turkiya O‘zbekistonning eng yirik savdo hamkorlari orasida to‘rtinchi o‘rinni egallaydi.
So‘nggi yillarda qo‘shma korxonalar soni 2 barobarga, O‘zbekiston iqtisodiyotiga turk investisiyalari hajmi 2,5 barobarga oshdi. Ikki davlatning yirik shaharlari o‘rtasida haftasiga 90 ta parvoz amalga oshirilmoqda, Turkiyadan kelayotgan turistlar oqimi 3 barobarga ko‘paydi.
Biroq, bizningcha, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi darajasi  hali ham ularning imkoniyatlariga mos kelmaydi, chunki o‘zaro savdoni yanada rivojlantirish, xususan Turkiya orqali mintaqadan tashqari bozorlarda eksport hajmini oshirish bo‘yicha katta salohiyat mavjud. Shu bois, O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirish mamlakatlar o‘rtasidagi siyosiy muloqot va strategik  hamkorlik sharoitida yuz bermoqda. Bu iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va o‘zaro tovar ayirboshlash  hajmini oshirishga yordam bermoqda.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi. Unda O‘zbekiston va Turkiya yetakchilari oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining uchinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar. Strategik hamkorlik kengashining tashkil etilishi bizningcha, O‘zbekiston-Turkiya munosabatlari tarixida yangi sahifa ochdi va sheriklikning barcha sohalarida yanada rivojlanishga kuchli sur’at bag‘ishladi.
Anqarada bo‘lib o‘tgan muzokaralar davomida O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish, ko‘p qirrali hamkorlikni, avvalo, siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Siyosiy muloqot, parlamentlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlar jadal rivojlanmoqda, savdo-iqtisodiy va investisiyaviy hamkorlik faollashgani qayd etildi.
Xususan, O‘zbekistonda “Cengiz Holding”, “Aksa Energy”, “Çalık Holding”, “Akay Inşaat”, “Anadolu Group”, “Özgüven”, “Eczacıbaşı Holding” kabi yetakchi turk kompaniyalari tomonidan 100 dan ortiq loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Bu galgi tashrif doirasida 10 milliard dollarlik yangi investisiya loyihalari portfeli shakllantirildi.
Hamkorlikning barcha yo‘nalishlarini chuqurlashtirishga qaratilgan deklaratsiyani qabul qilinishi va ikki davlat rahbarlari boshchiligida O‘zbekiston-Turkiya Ishbilarmonlar kengashi tashkil etilishi muhim natijalardan biri bo‘ldi.
Biznes forum va ishbilarmonlik tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha  o‘rnatilgan  amaliyot ham bunga yordam bermoqda.  Ushbu  tadbirlar natijasida qishloq xo‘jaligi, qurilish, energetika, sog‘liqni saqlash, geologiya, elektrotexnika, qurilish materiallari ishlab chiqarish, zargarlik, to‘qimachilik va charm sanoati sohalarida ko‘plab ikki tomonlama hujjatlar imzolandi.
Davlatimiz rahbari hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab, eng avvalo, investisiyaviy sheriklik va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishni taklif etdi. O‘zbekiston-Turkiya sanoat klasterini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi. Ushbu sanoat zonasi ikki mamlakat o‘rtasida amaliy hamkorlikning lokomotiviga aylanadi.
Davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Shu asosda 3 milliard dollarlik qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Bizningcha, bularning barchasi o‘zaro savdo hajmini 5 milliard dollarga yetkazish, mahsulotlar nomenklaturasini kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish, uchinchi mamlakatlar bozorlariga birgalikda chiqish, yangi o‘sish nuqtalari va maxsus sanoat klasterlarini yaratish bo‘yicha tizimli ishlarning  boshlanishidir.
Shuningdek, imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida bojxona tariflarini pasaytirish zarurligini ham ta’kidlaymiz. O‘zbekistondagi qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilari Turkiyaning ilg‘or tajribasini joriy etish, qishloq va suv xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni kengaytirish hamda sohani raqamlashtirishdan manfaatdor ekanini alohida ta’kidlaymiz.

Важным приоритетом внешнеполитического курса Узбекистана является формирование сбалансированной системы стратегического партнерства и сотрудничества с ведущими государствами мира и международными организациями.
Когда мы говорим об отношениях между Узбекистаном и Турцией, то речь конечно идет о многовековой истории, о факторах исторической, языковой, культурной и этнической близости двух стран и народов. На сегодня эта близость заложила основу для узбекско-турецкого сотрудничества всеобъемлющего стратегического партнерства, а также развития взаимных торгово-экономических связей между двумя тюркскими государствами.
Отдельно подчеркнем, что решающее значение для углубления отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Турцией имеют поистине дружеские и доверительные отношения между Шавкатом Мирзиёевым и Реджепом Эрдоганом. Это позволило сделать важнейшие шаги по дальнейшему укреплению сотрудничества в торгово-экономическом направлении и реализации совместных инвестиционных проектов, увеличению товарооборота и расширению кооперации между ведущими предприятиями двух стран.
Так, за 6 лет объем торговли между двумя странами увеличился более чем в 2 раза с 1,5 млрд. до 3,1 млрд. долл. в 2023 году. По итогам 2023 года экспорт Узбекистана в Турцию составил 1,25 млрд. долл. Основными статьями экспорта являются цветные металлы, текстильная и химическая продукция. Турция поставляет в Узбекистан машины и оборудование, химическую продукцию, различные промышленные товары. С начала нынешнего 2024 года объем внешней торговли между Узбекистаном и Турцией уже составил 920 млн. долл. Экспорт Узбекистана в Турцию за 4 месяца 2024 года достиг 378 млн. долл. Таким образом, на сегодня Турция занимает 4-е место среди крупнейших торговых партнеров Узбекистана.
При этом, количество совместных предприятий увеличилось в 2 раза, объем турецких инвестиций в узбекскую экономику в 2,5 раза. Между крупными городами двух стран осуществляются 90 авиарейсов в неделю, поток туристов из Турции вырос в 3 раза.
Однако, на наш взгляд, нынешний уровень сотрудничества двух стран все еще не соответствует их возможностям, поскольку имеется значительный потенциал для дальнейшего развития взаимной торговли, в частности, увеличения экспорта на внерегиональные рынки через Турцию. Поэтому, развитие торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Турцией происходит на фоне динамичного политического диалога и стратегического партнерства между странами. Это способствует дальнейшему укреплению экономических связей и увеличению взаимного товарооборота.
Так, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана посетил с официальным визитом эту страну, где прошло третье заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня. Учреждение данного Совета, на наш взгляд, открыло новую страницу в истории узбекско-турецких отношений и придало мощный импульс дальнейшему развитию партнерства во всех сферах.
В рамках прошедших в Анкаре переговоров были подробно обсуждены вопросы углубления узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства, расширения сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, образовательной и культурно-гуманитарной сферах. Отмечено, что динамично развиваются политический диалог, межпарламентские связи и культурно-гуманитарные обмены, торгово-экономическое и инвестиционное взаимодействие.
Так, в Узбекистане такими ведущими турецкими компаниями, как «Cengiz Holding», «Aksa Energy», «Çalık Holding», «Akay Inşaat», «Anadolu Group», «Özgüven», «Eczacıbaşı Holding» успешно реализуются более 100 проектов. Подчеркнем, что по итогам прошедшего визита сформирован портфель новых инвестиционных проектов на 10 миллиардов долларов.
Одним из важных результатов стало принятие Декларации об углублении всеобъемлющего стратегического партнерства и создание узбекско-турецкого Делового совета под руководством лидеров двух стран. Этому способствует и утвердившаяся практика проведения совместного бизнес-форума и деловых мероприятий, на которых был подписан солидный пакет двусторонних документов в области сельского хозяйства, строительства, энергетики, здравоохранения, геологии, электротехники, производства стройматериалов, ювелирной, текстильной и кожевенной промышленности.
Лидер нашего государства обозначил ряд перспективных направлений партнерства, в первую очередь это расширение инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации. Достигнута договоренность о создании Узбекско-турецкого промышленного кластера, который станет индустриальной зоной в Узбекистане и локомотивом практического взаимодействия двух стран. Привлекает внимание и курс на развитие механизмов государственно-частного партнерства, на принципах которого планируется реализация совместных проектов на сумму более 3 миллиардов долларов.
Все это, на наш взгляд, является началом системной работы по доведению объёма взаимной торговли до 5 миллиардов долларов, путем расширения номенклатуры поставок, углубления промышленной кооперации, совместного выхода на рынки третьих стран, создания новых точек роста и специальных индустриальных кластеров. Выделим и необходимость снижения таможенных тарифов в рамках Соглашения о преференциальной торговле. Отдельно подчеркнем заинтересованность сельхозпроизводителей Узбекистана во внедрении передового турецкого опыта и расширения взаимодействия в области сельского и водного хозяйства, а также цифровизации сферы.