Tadbirkorni qo‘llab-quvvatlash, himoya qilish — eng dolzarb vazifa
Tadbirkor – mulkdorlar sinfining vakili, ish beruvchi hisoblanadi. Birgina ishbilarmonning sa’y-harakati, muvaffaqiyati o‘nlab, yuzlab, minglab odamlarning oilaviy farovonligini belgilab berishi sir emas. Ba’zan shunday bo‘ladiki, arzimas masalani hal qilish uchun yo‘qotilgan vaqt keyinchalik oylar davomida asoratini ko‘rsatadi. Shu bois tadbirkorlik sohasidagi to‘siq va muammolarga o‘z vaqtida, tezkorlik bilan yechim topish o‘ta muhim.
Prezidentimizning shu yil 14 may kuni e’lon qilingan “Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va himoya qilish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonini jizzaxlik ishbilarmonlar ham katta ko‘tarinkilik bilan qarshi olishdi. Ayniqsa, Bosh vazirning tadbirkorlar murojaatlarini ko‘rib chiqish qabulxonalari tashkil etilishi ayni muddao bo‘ldi.
Endilikda ishbilarmonlarni, shu jumladan, chet ellik sarmoyadorlarni qabul qilish hokimliklar, Savdo-sanoat palatasining tadbirkorlikka ko‘maklashish markazlari, inves­titsiyalar va savdo, adliya, soliq inspeksiyasi, qurilish, davlat kadastri organlari, bank va boshqa tashkilotlarning hududiy bo‘limlari vakillari ishtirokida tasdiqlangan jadval bo‘yicha har kuni amalga oshirilishi qat’iy tartibda belgilab qo‘yilishi ham xususiy sektor manfaatlariga xizmat qiladi. Bu esa murojaatlar bilan ishlashni tashkil etish sifati va tezkorligini oshirish, ochiq va to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotni ta’minlash, tadbirkorlarning qonuniy talablarini amaliy va samarali ro‘yobga chiqarish hamda muammoli masalalarni hal etish, hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivoj­lanishiga real hissani ko‘paytirish, aholining ish bilan bandligini oshirish va moddiy farovonligini o‘stirishga zamin yaratadi.

Актуальная задача – поддержка и защита предпринимателей
Предприниматель  – представитель класса собственников, работодатель. Действия и успешная работа одного предпринимателя могут обеспечить благосостояние десяток, сотен, тысяч семей. Порой бывает так, что если вовремя не решить проблемный вопрос предпринимателя, то впоследствии проблемы будут наслаиваться, и расти, как снежный ком, и тогда их разрешение потребует гораздо больше усилий и времени. Поэтому очень важно  своевременно и оперативно  решать возникающие проблемы во всех сферах, в т.ч. и в сфере предпринимательства.
Указ Президента о коренном совершенствовании системы поддержки и защиты  предпринимательской деятельности от 14 мая нынешнего года с большим воодушевлением приняли  деловые круги Джизака. Особенно своевременным стало создание  приемных Премьер-министра по рассмотрению  обращений предпринимателей.
Теперь установленное правило ежедневного приема  предпринимателей, в том числе иностранных инвесторов в соответствии с графиком, утвержденным при участии представителей хокимиятов, центров поддержки предпринимательства Торгово-промышленной палаты, инспекций по инвес­тициям и торговли, юстиции, региональных отделений налоговых ведомств, банков и других организаций  будет служить  интересам частного сектора. Это создаст возможность для повышения качества и оперативности организации работы с обращениями, обеспечения открытого, прямого диалога, практической реализации законных требований предпринимателей, решения проблемных вопросов, увеличения реальной доли ВВП в социально-экономическом развитии регионов, повышении уровня занятости населения и его материального благосостояния.