Xabaringiz bor, joriy yilning 24 yanvar kuni barchamiz mamlakatimiz taraqqiyotidagi muhim voqeaga guvoh bo‘ldik. Konstitutsiyamizning 93-moddasi 7-bandiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti muhtaram Shavkat Miromonovich Mirziyoyev mamlakat tarixida uchinchi marotaba Oliy Majlis palatalariga aniq ustuvor maqsadlarni qamrab olgan Murojaatnoma yo‘lladi. Murojaatnoma  doirasida xalqimizning ehtiyojlari va orzu umidlari,  amalga oshirilayotgan  islohotlardagi keskin muammolar hamda  ushbu  yilda ularni hal qilishga oid aniq rejalar  belgilandi.
Navbatdagi  Murojaatnoma  ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy ahamiyatga molik qator dolzarb  masalalarni o‘z ichiga  oladi.  Biz mamlakatimizdagi yetakchi siyosiy partiya sifatida, qolaversa, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha  to‘la javobgarlikni olgan siyosiy kuch sifatida o‘zimizning barcha  imkoniyatlarimizni  Yurtboshimiz tomonidan mazkur  Murojaatnomada belgilab berilgan  maqsadlarga  erishish yo‘lida faol  va  samarali ishtirok etish uchun  to‘la safarbar etmog‘imiz lozim.
Olimizda turgan ustuvor vazifalardan biri xalqni,  davlat organlari,  fuqarolik jamiyati institutlari va biznes hamjamiyatlari Murojaatnomadagi  g‘oyalar atrofiga  birlashtirish,  jamiyat va davlat hayotidagi barcha sohalarda demokratlashtirish  jarayonini   davom ettirishdir. Tarixiy Murojaatnomada aytilgan va partiyamiz platformasining mazmunini  ifodlaydigan  “demokratik  islohotlar – bizning  yagona  va eng ishonchli yo‘limizdir” degan so‘zlari  partiyamizning  muhim shioriga aylandi.
Prezidentimizning Oliy Majlis palatalariga taqdim etgan navbatdagi tarixiy Murojaatnomasining quyidagi o‘ziga xos xususiyatlari haqida qisqacha to‘xtalib o‘tsam.
Birinchidan, 2020 yil  mamlakatimizda “Ilm-ma’rifat  va raqamli  iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e’lon  qilindi va shu bilan ilmiy va texnologik  taraqqiyotning muhimligi, har birimizning  raqamli  bilimlar va axborot texnologiyalarni chuqur o‘zlashtirishimiz zarurligiga alohida urg‘u berildi. Partiyada to‘plangan tajribadan kelib chiqib shuni  ayta olamizki, ijtimoiy tarmoqlar va Internetdagi ommaviy saytlarda partiya targ‘iboti imkoniyatlaridan foydalanish o‘tgan parlament saylovlarida o‘z samarasini berdi. Shu bois, O‘zLiDeP o‘z faoliyatida ushbu yo‘nalishni tubdan rivojlantirishga alohida e’tibor qaratadi. Chunki kelajagimiz aynan ana shu soha rivoji bilan bevosita bog‘liq.
Ikkinchidan, “raqamli  iqitisodiyot”ni shakllantirish bo‘yicha  ulkan  vazifalar  ma’lum qilindi. Bu ko‘plab sa’y-harakatlarni birlashtirishni talab  qiladi,  chunki buning uchun tegishli infratuzilma, mablag‘ va mehnat resurslari zarur. Haqiqatan ham  gap  uzoq muddatda  “to‘rtinchi sanoat inqilobi” arafasida O‘zbekistonning raqobatbardoshligini ta’minlash  haqida bormoqda. Istiqbolli, strategik qarashlarga ega bo‘lgan Yurtboshimiz O‘zbekistonni  innovatsion taraqqiyotga, “raqamli iqtisodiyot” va “axboriy jamiyat”ni shakllantirish sari yo‘naltirmoqda. Biz ishonamizki, har birimizning manfaatimiz uchun raqamli texnologiyalarni joriy etish  barcha sohalarni rivojlantirishga va insonlar hayotini tubdan yaxshilashga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, raqamli texnologiyalar davlatimiz rahbari eng jiddiy muammo sifatida dard va alam bilan tilga olgan  korrupsiyaga qarshi kurashda samarali vosita hisoblanadi. Korrupsiyaga qarshi kurashda  aholining barcha qatlamlari, ekspertlar, mutaxassislar, olimlarni jalb qilish lozim. Bizning partiyamiz “halollik vaksinasi” ni singdirishga tayyor, biz O‘zLiDePda korrupsiyaning barcha ko‘rinishlariga nisbatan “murosasizlik (qat’iylik) muhiti”ni  yaratamiz.
Biz  korrupsiyaga qarshi kurashish samaradorligini oshirish bo‘yicha  muhim vazifa sifatida siyosiy arboblar va davlat xizmatchilarining mablag‘lari va molk-mulklari haqidagi ma’lumotlarni ochiqlashtirish va deklaratsiya qilishning yangi tizimini joriy qilish, davlat xaridlarini amalga oshirishda manfaatlar to‘qnashuvini aniqlash va ularning oldini olish mexanizmlarini kuchaytirish maqsadida “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi qonunni, elektron xaridlar tizimini takomillashtirish kabi masalalarini ko‘rib chiqayapmiz. Ayni damda, biz korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha yagona  organni tashkil qilish g‘oyasini to‘la qo‘llab-quvvatlaymiz.
Amalga oshirilayotgan islohotlarga jiddiy to‘siq bo‘layotgan yana bir muammo – “xufyona iqtisodiyot”dir. O‘zLiDeP bu borada sog‘lom raqobatni  shakllantirish va O‘zbekistonda  qulay investitsiyaviy  muhitni yaratish tarafdoridir.
Biz  bozor relslari va mexanizmlariga o‘tish “xufyona iqtisodiyot”ga qarshi kurashishning samarali  usullaridan biri deb hisoblaymiz. Masalan, fermer va dehqonlarning manfaatdorligini oshirish uchun qishloq xo‘jaligiga bozor mexanizmlarini  joriy etish muhim ahamiyatga egadir. Bu  borada  Prezidentimizning  paxta va bug‘doy yetishtirishda  davlat xaridi amaliyotini bosqichma-bosqich  bekor qilish to‘g‘risidagi gaplari n ayniqsa fermerlarni ruhlantirib yubordi.
Uchinchidan, O‘zLiDeP, Oliy Majlis  Qonunchilik  palatasidagi  partiya fraksiyasi davlatimiz rahbarining Murojaatini o‘zining qonun ijodkorligi va nazorat-tahlil faoliyatining muhim yo‘nalishi  deb  qaraydi.
Xususan, partiya fraksiyasi o‘zining  siyosiy platformasidan hamda Yurtboshimiz Murojaatidagi vazifalardan kelib chiqib, eksportni rivojlantirish, Mahalliy kengashlarga bo‘ladigan saylovlarning uch bosqichli tizimini optimallashtirish, tadbirkorlik faoliyatini liberallashtirish uchun  litsenziya berish tizimini o‘zgartirishga xizmat qiladigan  qator  qonunlarni yaratish kabi qonun ijodkorligi faoliyatiga darhol kirishadi.
Ta’lim, sog‘liqni saqlash va qurilish sohalarini moliyalashtirishning samaradorligi, tashkil etilayotgan Eksportni qo‘llab-quvvatlash fondi va Eksport-kredit agentligi faoliyati, Hukumatimiz tomonidan mahsulotlarni  xalqaro  talablarga muvofiq standartlarini ishlab chiqish va markirovkalashning  qabul qilinishi kabi  partiya  elektorati uchun  muhim masalalar parlamentning  jiddiy nazorati ostida bo‘ladi.
To‘rtinchidan, O‘zLiDeP, uning  butun deputatlik korpusi oldida  ham o‘z saylovchilari, umuman aholi bilan olib boriladigan ish samaradorligini jiddiy ravishda oshirish vazifasi turibdi. Biz har bir deputatimizni tegishli Xalq qabulxonasi bilan  doimiy ravishda va  izchil asosda birga ishlashi uchun unga  biriktirishni rejalashtirayapmiz. Bu bir tomondan, partiyamizga insonlarning eng muhim muammolarini  hal etishda faol ishtirok  etish, boshqa tomondan  xalqimiz ishonchini oqlagan va  uning hurmatiga sazovor bo‘lgan holda o‘zining saylovoldi  va’dalarini  bajarish imkonini  beradi.
Beshinchidan, davlatimiz rahbarining O‘zbekiston Respublikasi  Jamoatchilik palatasini tashkil etish to‘g‘risidagi tashabbusi ham O‘zLiDeP uchun alohida ahamiyatga egadir. Bizningcha ushbu palata  shubhasiz jamoatchilik nazoratini kuchaytiradi. Mazkur mexanizm  mamlakatimizning ijtimoiy-iqtisodiy hayotidagi  muhim masalalar bo‘yicha  qarorlar  qabul  qilishda jamoatchilik bilan maslahatlar o‘tkazish mexanizmini mustahkamlaydi. Bizning fikrimizcha, siyosiy partiyalar  vakillari  Jamoatchilik palatasi ishining samaradorligini oshirishga o‘z hissalarini  qo‘shishlari lozim.
Umuman olganda,  Murojaatnomada alohida ta’kidlanganidek, 2019 yilda  “Yangi O‘zbekiston – yangi saylovlar” shiori ostida o‘tkazilgan  saylovlar tufayli mamlakatimizda mutlaqo ochiq, shaffof demokratik vaziyat shakllandi. Shu bois partiyalarning  siyosiy  faolligini  oshirish  muhim vazifa hisoblanadi va shunday bo‘lib qoladi ham. Bu har bir  partiya faoli, har bir deputatimizning saylovlardagi g‘alabadan keyin yanada  samarali faoliyat yuritish kerakligini anglatadi. Maqsadimiz – barcha Saylovoldi va’dalarimizni sidqidildan bajarish, bu orqali xalqimiz hayot  darajasini  yuksaltirishga munosib hissa qo‘shishdir.  Ana shu maqsadda  mas’ul  idoralar bilan hamkorlikda  saylovoldi  uchrashuvlar chog‘ida  aholi tomonidan ko‘tarilgan  dolzarb masalalarni hal etish bo‘yicha aniq  dasturlar va “yo‘l xaritalari” ishlab chiqildi va amalga oshirilishi boshlandi.

Глава нашего государства наметил конкретные планы
Как вы знаете, 24 января этого года мы все стали свидетелями важного события в развитии нашей страны. В соответствии с 7 пунктом  93статьи  нашей Конституции Президент Республики Узбекистан г-н Шавкат Миромонович Мирзиёев в третий раз в истории страны обратился к Палатам Олий Мажлиса с Посланием, включающим в себя конкретные первоочередные задачи. В Послании были определены потребности и чаяния нашего народа, острые проблемы проводимых реформ и конкретные планы по их решению в этом году.
В очередном Послании рассматривается ряд актуальных вопросов общественно-политического и социально-экономического значения. Будучи ведущей политической партией в нашей стране, а также политической силой, несущей полную ответственность за реализацию Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017–2021 годы, нам нужно мобилизоваться, мы должны использовать весь свой потенциал для активного и эффективного участия в достижении целей, поставленных Президентом страны в Послании.
Одна из наших приоритетных задач - объединить людей, государственные органы, институты гражданского общества и бизнес-сообщества вокруг идей Послания, чтобы продолжить процесс демократизации во всех сферах общественной и государственной жизни. В ключевой лозунг нашей партии должны превратиться следующие слова «демократические реформы - наш единственный и самый надежный путь» высказанные в историческом Послании и отражающие суть Платформы нашей партии.
Позвольте мне кратко остановиться на следующих особенностях недавнего исторического Послания Президента палатам Олий Мажлиса.
Во-первых, 2020 год объявлен в нашей стране «Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики», что подчеркивает важность научно-технического прогресса и необходимость для каждого из нас углублять знания в цифровой сфере и информационных технологиях. Из опыта, накопленного в партии, мы можем сказать, что использование партийной пропаганды в социальных сетях и в Интернете дало результаты на прошедших парламентских выборах. Поэтому УзЛиДеП уделяет особое внимание радикальному развитию этого направления в своей деятельности. Потому что наше будущее напрямую связано с развитием этого сектора.
Во-вторых, были озвучены грандиозные задачи по созданию «цифровой экономики». Это требует объединения больших усилий, потому что для этого нужны надлежащая инфраструктура, средства и трудовые ресурсы.
Действительно, речь идет об обеспечении конкурентоспособности Узбекистана накануне «четвертой промышленной революции» в долгосрочной перспективе. Обладая многообещающим стратегическим видением, Президент направляет Узбекистан к инновационному развитию, формированию «цифровой экономики» и «информационного общества». Мы верим, что внедрение цифровых технологий поможет развить все сферы и улучшить жизнь людей для наших же интересов, на благо всех нас.
Кроме этого, цифровые технологии являются эффективным средством борьбы с коррупцией, которую глава государства назвал самой серьезной проблемой. Необходимо привлечь все слои населения, экспертов, специалистов и ученых к борьбе с коррупцией. Наша партия готова ввести «вакцину честности», и мы создадим в УзЛиДеП «атмосферу нетерпимости» по отношению ко всем формам коррупции.
В качестве важной задачи повышения эффективности борьбы с коррупцией мы работаем над внедрением новой системы раскрытия и декларирования средств и имущества политических деятелей и государственных служащих, с целью укрепления механизмов предотвращения конфликтов интересов в сфере государственных закупок рассматриваем такие вопросы как закон «О государственных закупках», совершенствовании системы электронных торгов. В то же время мы полностью поддерживаем идею создания единого антикоррупционного органа.
Другая проблема, которая серьезно мешает реализации реформ, - это так называемая «теневая экономика». УзЛиДеП стремится к здоровой конкуренции и созданию благоприятного инвестиционного климата в Узбекистане.
Мы считаем, что переход к рыночным рельсам и механизмам является одним из наиболее эффективных способов борьбы с «теневой экономикой». Например, важно внедрить рыночные механизмы в сельском хозяйстве, чтобы повысить интерес фермеров и дехкан. Фермеров особенно воодушевили слова Президента страны о поэтапной отмене практики государственных закупок при выращивании хлопка и пшеницы.
В-третьих, УзЛиДеП считает Послание главы нашего государства важным направлением для его законотворческой и контрольно-аналитической деятельности. В частности, партийная фракция незамедлительно начинает свою законотворческую деятельность, исходя из Платформы партии и задач, вытекающих из Платформы, включая разработку законов об экспорте, оптимизацию трехэтапной системы выборов в местные Кенгаши и создание ряда законов, которые изменят систему лицензирования для либерализации предпринимательской деятельности.
Под парламентским контролем будут важные для электората партии, вопросы, такие как эффективность финансирования здравоохранения и строительства, деятельность создаваемых Фонда поддержки экспорта и Агентства экспортных кредитов, а также принятие нашим правительством стандартизации и маркировки продукции в соответствии с международными стандартами.
В-четвертых, задача УзЛиДеП и его депутатского корпуса - значительно повысить эффективность их работы со своими избирателями и населением в целом. Мы планируем прикрепить каждого нашего депутата к соответствующей Народной приемной для работы на регулярной и последовательной основе. Это, с одной стороны, позволит нашей партии принимать активное участие в решении самых насущных проблем наших граждан, а с другой стороны, в выполнении своих предвыборных обещаний для оправдания доверия народа.
В-пятых, инициатива главы нашего государства о создании Общественной палаты Республики Узбекистан также имеет особое значение для УзЛиДеП. По нашему мнению, эта палата, несомненно, усилит общественный контроль. Этот механизм укрепит механизм консультаций с общественностью при принятии решений по важным вопросам социально-экономической жизни страны. На наш взгляд, представители политических партий должны внести свой вклад для повышения эффективности работы Общественной палаты.
В целом, как отдельно подчеркнуто в Послании, выборы 2019 года под лозунгом «Новый Узбекистан - новые выборы» создали абсолютно прозрачную демократическую ситуацию в стране. Поэтому это является и остается важной задачей для повышения политической активности партий. Это означает, что каждый активист партии, каждый из наших депутатов должен работать более эффективно после победы на выборах. Наша цель - добросовестно выполнять все наши предвыборные обещания, тем самым внося достойный вклад в повышение уровня жизни нашего народа. С этой целью в ходе предвыборных встреч, проводимых совместно с ответственными органами, были разработаны и начата реализация конкретных программ и «дорожные карт» для решения насущных вопросов, волнующих население.