“Тадбиркорликни ўргатиш орқали сафимизни янада кенгайтирамиз”, дейишмоқда хоразмлик партиядошларимиз
16.10.2018, 21:56
O‘zLiDeP Хоразм вилоят Кенгаши Аёллар қаноти ташаббуси билан “Ҳамкорбанк” вилоят филиалида “Тадбиркор аёллар билан ҳамкорлик истиқболлари” мавзусида амалий семинар бўлиб ўтди.
Жамиятмиз аёлларини, айниқса, уйда ўтирган ишсиз хотин-қизларни иш билан таъминлаш, уларни тадбиркорликка жалб қилган ҳолда бандлигини таъминлаш ва шу орқали турмуш шароитларини янада яхшилашга кўмаклашиш мақсадида ўтказилган мазкур семинарда вилоят Хотин-қизлар қўмитаси, Марказий банк вилоят бош бошқармаси, Давлат солиқ қўмитаси, “Тадбиркор аёл” уюшмаси Урганч шаҳар бўлими, тижорат банклари вакиллари, “Маҳалла” ҳайрия жамғармаси, тажрибали тадбиркор ва фермер аёллар иштирок этди.
- “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастурининг мазмун-моҳиятини янада кенгроқ тушунтириш ва унинг ижросини таъминлашда хотин-қизларимизнинг фаоллигини оширишда ҳар биримиз масъулмиз, – дейди Халқ депутатлари Урганч шаҳар Кенгашидаги партия депутатлик гуруҳи раҳбари Нигора Қўшчанова. – Депутатлик фаолиятим билан биргаликда 10 йилдан ортиқ вақт мобайнида тадбиркорлик билан ҳам шуғулланаман. Бугун аёлларимизга қайси касб эгаси бўлишидан қатьий назар, тадбиркорлик билан шуғулланиши лозимлиги, жамиятимизнинг фаол қатлами сафига қўшилиши зарурлиги борасида фикр алмашдик.
Учрашув давомида хотин-қизларга имтиёзли кредитлар ажратиш тартиби, тадбиркорликни бошлаш истагида бўлган ёшларга бизнес-режа тузиш шартлари, тадбиркорлик менежменти, тадбиркорлик асослари йўналишларида маърузалар қилинди. Шунингдек, кичик тадбиркорлик билан шуғулланиб келаётган фуқароларга ўз бизнесларини янада кенгайтириш, ишлаб чиқараётган маҳсулотларини экспорт қилиш ва янги иш ўринлари яратиш борасида аниқ тавсиялар берилди.

“Путем обучения предпринимательству мы еще более расширим свои ряды”, говорят наши хорезмские однопартийцы
19.10.2018, 09:44
По инициативе «Женского крыла» Хорезмского областного Совета УзЛиДеП в областном филиале “Хамкорбанка” проведен практический семинар на тему “Перспективы сотрудничества с женщинами-предпринимателями”.
В данном семинаре, организованном в целях обеспечения женщин работой, содействия дальнейшему улучшению условий жизни путем трудоустройства женщин и девушек с привлечением их к предпринимательству, приняли участие представители областного комитета женщин, областного главного управления Центрального банка, Государственного налогового комитета, Ургенчского городского филиала Ассоциации деловых женщин “Тадбиркор аёл”, коммерческих банков, благотворительного общественного фонда “Махалла”, опытные женщины-предприниматели и фермеры.
- Мы все ответственны в более широком разъяснении сути и значения программы “Каждая семья – предприниматель” и обеспечении ее исполнения, повышении активности женщин и девушек, – сказала руководитель депутатской группы партии в Ургенчском городском Кенгаше народных депутатов Нигора Кушчанова. – Вместе с депутатской деятельностью уже более десяти лет я также занимаюсь предпринимательством. Сегодня мы обменялись мнением о том, что женщины, независимо от профессии, должны также заниматься предпринимательством, влиться в ряды активных членов нашего общества.
В ходе встречи были заслушаны доклады по вопросам порядка выделения льготных кредитов женщинам, условий составления бизнес-плана молодежью, желающей наладить предпринимательскую деятельность, бизнес-менеджмента, основ предпринимательства. Также гражданам, занимающимся малым бизнесом, даны конкретные рекомендации по дальнейшему расширению бизнеса, экспорту производимой продукции и созданию новых рабочих мест.
Мушарраф Рахимова,
«Женское крыло» Хорезмского
1001
Рахманова Гульнара УзЛиДеП Тахтакупир туман Кенгаши ижрочи котиб 2018-10-17 16:48:25
Хоразмлик партиядошларимиз орасида хам купчилигини аеллар ташкил этганлиги куриниб тур. Жамиятимиз ривожидаги аелларимизнинг фаоллиги бизни кувонтиради албатта. Шу каби укув семинарлар купрок утказилиши тарофдоримиз,