Хатирчидаги учта қишлоқ аҳолиси ичимлик суви муаммосидан азият чекмоқда. Аҳоли банкага помидор ёпиш ўрнига сув ғамлаб қўйяпти
31.01.2019, 20:02
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ходимларидан иборат ишчи гуруҳ Навоий вилоятида бўлиб, аҳоли мурожаатларини ўрганди, уларни ҳал этиш чораларини кўрди.
Ишчи гуруҳ аъзоларининг дастлабки манзили Хатирчи туманидаги “Чағатой”, “Маданият”, “Оқ-олтин” маҳалла фуқаролар йиғини бўлди.
Халқ билан мулоқотлар, учрашувлар чоғида жойларда бўлгани каби мазкур ҳудудда ҳам кўплаб муаммолар борлиги маълум бўлди. Гап шундаки, туман аҳолиси мана неча йилдирки, сув муаммоси билан курашиб келади. Аслида, муаммонинг ечими маҳаллада фойдаланилмай келаётган сув минорасини ишга тушириш билан ҳал этилади. Аммо муаммо ечимини ҳеч бир ташкилот ўз зиммасига олмаяпти.
Хатирчиликларнинг айтишича, тумандаги Чағатой МФЙ Дўстлик қишлоғи, Оқ-олтин МФЙ Насробод ва Хидирота қишлоқларини тоза ичимлик суви билан таъминлаш мақсадида 2014-2015 йилларда 4 та сув минораси қурилган. Бироқ қудуқлардан истеъмолга яроқсиз сув чиққани учун қурилиш ишлари якунига етказилмаган. Натижада ҳудуддаги 2000 дан ортиқ хонадан ичимлик суви муаммосидан азият чекмоқда.
“Маҳалламизда 5 йилдан бери тоза ичимлик суви танқислиги бор. Шу боис, сувни узоқ жойлардан олиб келиб ичамиз. Қанча мурожаат билан чиқдик, ўзимиз ҳам ҳаракат қилдик, лекин иш чала қолиб кетди. Бу ишлар ўша пайтларда давлат томонидан қилинган, аммо охирига етказилмаган. Балким сув минорасини охиригача етказишга маблағ етмагандир. Бунисини биз билмаймиз, хабаримиз йўқ”, – дейди шу ҳудудда яшовчи фуқаролардан бири.
Дўстлик қишлоғида жойлашган 82-сонли мактаб директори М.Аптаровнинг таъкидлашича, маҳаллий аҳолининг аксарияти боғдорчилик, чорвачилик билан шуғулланади. Аҳоли ўз истеъмоли учун ичимлик сувини сотиб олса, чорва молларини қишлоқдан 5 км узоқдан оқиб ўтувчи Шовот каналидан суғоришади.
“Тўғри, бу масалага алоқадор бўлган мутасаддилар эртами-кечми қонун доирасида жазоланади. Лекин бизга айбдорлар жазоланишидан кўра, сув минораси ишга тушиши муҳим. Чунки суви бор қишлоқларда аҳоли помидорни банкага ёпса, бизнинг аҳоли банкаларига сув ғамлаб қўяди”, – дейди маҳаллий аҳоли вакилларидан яна бири.
Муаммони жойида ўрганган ишчи гуруҳ аъзолари масалага ечим топиш учун мутассади ташкилот раҳбарлари билан учрашди. Эътиборлиси, Республика Гидрогеология ташкилоти билан бирга белгиланган йўл харитаси асосида тез фурсатда муаммони ҳал этишга келишиб олишди.
1748
З.Шакаров2019-02-12 17:03:07
Умид қиламизки ушбу масалага бел боғлаган мутассадилар худудларда ичимлик сувига эхтиёжманд аҳолини эътирозли мурожаатларини тез кунлар ичида ижобий томонга ечиб беришади
Холмурод Сориев, Халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи раҳбари2019-01-31 20:30:05
Аҳоли муаммоларини бевосита жойларда, уйма-уй, хонадонлар бўйича юриб ўрганиш ва муаммоларга ечим топиш борасидаги бундай хайрли ишларга омад тилаймиз.

Drinking water in cans instead of compote. Residents of Khatirchi district’s three villages suffered from water shortages
13.02.2019, 00:15
Members of UzLiDeP faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the party’s Political Council Executive Committee held on-site receptions for citizens in Navoi region within the framework of the working group’s activities.
First of all, they visited Chagatoy, Madaniyat and Oq oltin MCG in Khatirchi district.
At the meetings and conversations with the population, many issues concerning the residents were revealed. First of all, they are associated with a shortage of drinking water. It would seem that the problem is not so global – running the existing water towers is enough. But no organization takes on such responsibility.
According to residents of Khatirchi, in order to provide clean drinking water to residents of three villages – Dustlik in Chagatoy makhalla, Nasrobod and Khidirota in Oq oltin makhalla, 4 water towers were built in 2014-2015. But activities were abandoned due to the fact that the water extracted from the bowels of the earth was unfit for consumption. As a result, 2000 households have an acute need for drinking water.
According to a resident of a village, the problem has existed for 5 years. Residents have to carry water from other places. Many appeals were made to various instances, but all to no avail. Water towers were built on state funds, but the project is frozen and it is not known whether it will be completed at all.
The Director of the secondary school No.82 M.Aptarov informed that the population of the district is mainly engaged in gardening and cattle breeding. Water is taken from Shovot Canal to feed livestock, which flows 5 kilometers from villages.
“We are confident that in the end those responsible in such a situation will be punished. But this will not be easier for us. Better to let water towers run. Otherwise our residents keep drinking water in cans instead of compotes” another resident says with a bitter smile.
Members of the working group held negotiations with responsible institutions and organizations. An agreement has been reached with Uzbekhydrogeology State Enterprise on solving the problem on the basis of a roadmap for providing regions with drinking water.