Хатирчидаги учта қишлоқ аҳолиси ичимлик суви муаммосидан азият чекмоқда. Аҳоли банкага помидор ёпиш ўрнига сув ғамлаб қўйяпти
31.01.2019, 20:02
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ходимларидан иборат ишчи гуруҳ Навоий вилоятида бўлиб, аҳоли мурожаатларини ўрганди, уларни ҳал этиш чораларини кўрди.
Ишчи гуруҳ аъзоларининг дастлабки манзили Хатирчи туманидаги “Чағатой”, “Маданият”, “Оқ-олтин” маҳалла фуқаролар йиғини бўлди.
Халқ билан мулоқотлар, учрашувлар чоғида жойларда бўлгани каби мазкур ҳудудда ҳам кўплаб муаммолар борлиги маълум бўлди. Гап шундаки, туман аҳолиси мана неча йилдирки, сув муаммоси билан курашиб келади. Аслида, муаммонинг ечими маҳаллада фойдаланилмай келаётган сув минорасини ишга тушириш билан ҳал этилади. Аммо муаммо ечимини ҳеч бир ташкилот ўз зиммасига олмаяпти.
Хатирчиликларнинг айтишича, тумандаги Чағатой МФЙ Дўстлик қишлоғи, Оқ-олтин МФЙ Насробод ва Хидирота қишлоқларини тоза ичимлик суви билан таъминлаш мақсадида 2014-2015 йилларда 4 та сув минораси қурилган. Бироқ қудуқлардан истеъмолга яроқсиз сув чиққани учун қурилиш ишлари якунига етказилмаган. Натижада ҳудуддаги 2000 дан ортиқ хонадан ичимлик суви муаммосидан азият чекмоқда.
“Маҳалламизда 5 йилдан бери тоза ичимлик суви танқислиги бор. Шу боис, сувни узоқ жойлардан олиб келиб ичамиз. Қанча мурожаат билан чиқдик, ўзимиз ҳам ҳаракат қилдик, лекин иш чала қолиб кетди. Бу ишлар ўша пайтларда давлат томонидан қилинган, аммо охирига етказилмаган. Балким сув минорасини охиригача етказишга маблағ етмагандир. Бунисини биз билмаймиз, хабаримиз йўқ”, – дейди шу ҳудудда яшовчи фуқаролардан бири.
Дўстлик қишлоғида жойлашган 82-сонли мактаб директори М.Аптаровнинг таъкидлашича, маҳаллий аҳолининг аксарияти боғдорчилик, чорвачилик билан шуғулланади. Аҳоли ўз истеъмоли учун ичимлик сувини сотиб олса, чорва молларини қишлоқдан 5 км узоқдан оқиб ўтувчи Шовот каналидан суғоришади.
“Тўғри, бу масалага алоқадор бўлган мутасаддилар эртами-кечми қонун доирасида жазоланади. Лекин бизга айбдорлар жазоланишидан кўра, сув минораси ишга тушиши муҳим. Чунки суви бор қишлоқларда аҳоли помидорни банкага ёпса, бизнинг аҳоли банкаларига сув ғамлаб қўяди”, – дейди маҳаллий аҳоли вакилларидан яна бири.
Муаммони жойида ўрганган ишчи гуруҳ аъзолари масалага ечим топиш учун мутассади ташкилот раҳбарлари билан учрашди. Эътиборлиси, Республика Гидрогеология ташкилоти билан бирга белгиланган йўл харитаси асосида тез фурсатда муаммони ҳал этишга келишиб олишди.
1748
З.Шакаров2019-02-12 17:03:07
Умид қиламизки ушбу масалага бел боғлаган мутассадилар худудларда ичимлик сувига эхтиёжманд аҳолини эътирозли мурожаатларини тез кунлар ичида ижобий томонга ечиб беришади
Холмурод Сориев, Халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи раҳбари2019-01-31 20:30:05
Аҳоли муаммоларини бевосита жойларда, уйма-уй, хонадонлар бўйича юриб ўрганиш ва муаммоларга ечим топиш борасидаги бундай хайрли ишларга омад тилаймиз.

Питьевая вода в банках вместо компота. Жители трех сел Хатырчинского района страдали от нехватки воды
04.02.2019, 21:27
Членов фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса и Исполнительного комитета Политического Совета партии в составе рабочей группы провели выездыне приемы граждан в Навоийской области.
В первую очередь, они посетили МСГ “Чагатой”, “Маданият” и “Ок олтин” в Хатырчинском районе.
В ходе встреч и бесед с населением было выявлено множество волнующих жителей проблем. В первую очередь, они связаны с нехваткой питьевой воды. Казалось бы, проблема не такая уж и глобальная – достаточно запустить имеющуеся водонапорные башни. Но ни одна организация не берет на себя такую ответственность.
По словам хатырчинцев, в целях обеспечения чистой питьевой водой жителей трех сел – Дустлик в махалле Чагатой, насробод и Хидирота в махалле Ок олтин в 2014-2015 годах были построены 4 водонапорные башни. Но из-за того, что добываемая из недр земли вода оказалась негодной для употребления, работы были брошены. В результате 2000 домохозяйств испытывают острую потребность в питьевой воде.
По словам жителя одного из сел, проблема существует уже 5 лет. Жители вынуждены таскать воду из других местностей. Было множество обращений в различные инстанции, но все безрезультатно. Водонапорные башни строились на государственные деньги, но проект заморожен и неизвестно, будет ли он вообще завершен.
Директор общеобразовательной школы №82 М.Аптаров рассказал, что население округи в основном занимается садоводством и скотоводством. Для кормления скота берется вода из канала Шовот, протекающего в 5 километрах от сел.
“Мы уверены, что в конце концов виновные в такой ситуации ответственные лица понесут наказание. Но от этого нам легче не будет. Лучше пусть запускают водонапорные башни. А то наши жители вместо компотов и закруток хранят в банках питьевой водой”, - с горькой усмешкой говорит еще один житель.
Члены рабочей группы провели переговоры с ответственными учреждениями и организациями. Достигнута договоренность с ГП «Узбекгидрогеология» о решении проблемы на основе дорожной карты по обеспечению питьевой водой регионов.