Ўзбошимчалик билан сув йўлини тўсиб қўйган фуқаро инсофга келди
Олтинкўл тумани Жалабек маҳалласидаги “Фаровон” кўчаси таъмирталаб аҳволга келиб қолган. Айниқса, ёғингарчиликда юришга қийналади одам. Кўча аҳли хали у, хали бу ташкилотга борди, натижа бўлмагач ўзлари пул йиғиб 100 кв. километр кўчага шағал ётқизди. Аммо энди асфальт ётқизиш катта муаммо!
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, O’zLiDeP Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси ходимлари иштирокида Олтинкўл туманидаги 9- мактабда ўтказилган сайёр қабулда муаммо жойида ҳал этилди. Бир ой муддат ичида ётқизилиши белгиланган асфальт йўл энди кўча аҳолисининг кўнглини ҳам чароғон қилиши аниқ.
Мазкур кўчанинг яна бир муаммоси ҳам эътиборни тортди. Аҳоли томорқаларини етарли суғориш мақсадида кўча четидан ариқ қазилган.Бир муддат барча хонадонларга етиб борган сув бирданига кўча юқорисидаги айрим томорқаларга етиб бормай қўйди. Сабаби, шу ҳудудда яшовчи З.Ортиқов ўзбошимчалик билан сув йўлини тўсиб қўйган.
Маҳалла аҳлининг аралашуви ҳам фуқарони инсофга келтира олмагач, сайёр қабулда масала ҳал этилди. Ер-кадастр туман бўлимининг қонуний аралашуви билан муаммо ҳал! Кўча аҳли хурсанд, ахир айни ерга ишлов берадиган, экин экадиган мавсум яқин.
–Қабулда тумандаги бешта маҳалла аҳолиси иштирок этишди, – дейди O’zLiDeP Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси ходими Сардор Марипов. – 20 га яқин масаланинг ўз жойида ҳал этилгани фуқароларимизда партияга, депутатларимизга бўлган ишончни янада оширди. Хусусан, коммунал муаммолардан ташқари аҳолини қийнаётган шахсий, ижтимоий, иқтисодий масалалар ҳам ечимини топгани ютуғимиз бўлди.
Сайёр қабулда кўтарилган яна бир қатор муаммолар депутатлар томонидан депутатлик сўрови орқали ҳал этилиши белгилаб олинди.

A number of issues worrying Altinkul residents are solved
Farovon Street in Jalabek makhalla of Altinkul district urgently needs repairs. Numerous pits and irregularities create great inconvenience in the movement of pedestrians and vehicles. Residents of the street have repeatedly appealed to various authorities with a request to resolve the issue, but without waiting for it, they themselves laid rubble in an area of 100 square meters. But this only slightly improved the situation – it is impossible without asphalt pavement.
This is one of many issues raised by residents of Altinkul during a meeting with deputies of the Legislative Chamber of Parliament and representatives of UzLiDeP Political Council Executive Committee. The meeting was held at the secondary school No.9 of Altinkul district.
Due to intervention of people’s representatives, Farovon Street will be repaired within a month.
But as it was turned out, the problem was not only in condition of the street. The fact is that a large aryk passes across the street, which was dug by residents for irrigation of homestead lands. At first, water flowed into all households, but then did not reach the home of a number of residents. The reason was the human factor – one of the residents Z.Artikov, manifesting selfishness, blocked the aryk.
Even common efforts of all residents of the street and the makhalla citizens’ gathering did not help improve the situation. They had to raise this seemingly banal question at the meeting with people’s representatives. After the district department for land management and the state cadastre demanded from Z.Artikov not to act wilfully, he removed the overlap in the way of priceless water.
– The population of five makhallas took part in the on-site reception, – says an employee of UzLiDeP Political Council Executive Committee Sardor Maripov. – The fact that about 20 issues were resolved on the spot helped to strengthen public confidence in our party. Not only housing and communal service issues, but also personal, social, economic issues of the population were resolved.
At the on-site meeting, a decision was taken on sending deputy requests for issues that were not resolved on the spot.