Ўзбошимчалик билан сув йўлини тўсиб қўйган фуқаро инсофга келди
Олтинкўл тумани Жалабек маҳалласидаги “Фаровон” кўчаси таъмирталаб аҳволга келиб қолган. Айниқса, ёғингарчиликда юришга қийналади одам. Кўча аҳли хали у, хали бу ташкилотга борди, натижа бўлмагач ўзлари пул йиғиб 100 кв. километр кўчага шағал ётқизди. Аммо энди асфальт ётқизиш катта муаммо!
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, O’zLiDeP Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси ходимлари иштирокида Олтинкўл туманидаги 9- мактабда ўтказилган сайёр қабулда муаммо жойида ҳал этилди. Бир ой муддат ичида ётқизилиши белгиланган асфальт йўл энди кўча аҳолисининг кўнглини ҳам чароғон қилиши аниқ.
Мазкур кўчанинг яна бир муаммоси ҳам эътиборни тортди. Аҳоли томорқаларини етарли суғориш мақсадида кўча четидан ариқ қазилган.Бир муддат барча хонадонларга етиб борган сув бирданига кўча юқорисидаги айрим томорқаларга етиб бормай қўйди. Сабаби, шу ҳудудда яшовчи З.Ортиқов ўзбошимчалик билан сув йўлини тўсиб қўйган.
Маҳалла аҳлининг аралашуви ҳам фуқарони инсофга келтира олмагач, сайёр қабулда масала ҳал этилди. Ер-кадастр туман бўлимининг қонуний аралашуви билан муаммо ҳал! Кўча аҳли хурсанд, ахир айни ерга ишлов берадиган, экин экадиган мавсум яқин.
–Қабулда тумандаги бешта маҳалла аҳолиси иштирок этишди, – дейди O’zLiDeP Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси ходими Сардор Марипов. – 20 га яқин масаланинг ўз жойида ҳал этилгани фуқароларимизда партияга, депутатларимизга бўлган ишончни янада оширди. Хусусан, коммунал муаммолардан ташқари аҳолини қийнаётган шахсий, ижтимоий, иқтисодий масалалар ҳам ечимини топгани ютуғимиз бўлди.
Сайёр қабулда кўтарилган яна бир қатор муаммолар депутатлар томонидан депутатлик сўрови орқали ҳал этилиши белгилаб олинди.

Решен ряд волновавших алтынкульцев вопросов
Улица Фаровон в махалле Жалабек Алтынкульского района срочно нуждается в ремонте. Многочисленные ямы и неровности создают большие неудобства при передвижении пешеходов и транспорта. Жители улицы неоднократно обращались в различные инстанции с просьбой решить вопрос, но не дождавшись ее, сами уложили щебень на территории в 100 квадратных метров. Но это лишь немного улучшило ситуацию – без асфальтового покрытия не обойтись.
Это один из многочисленных вопросов, которые подняли алтынкульцы в ходе встречи с депутатами Законодательной палаты парламента и представителями Исполнительного совета Политического Совета УзЛиДеП. Встреча состоялась в здании общеобразовательной школы №9 Алтынкульского района.
Благодаря вмешательству народных представителей улица Фаровон будет отремонтирована в течение месяца.
Но как оказалось, не только состояние улицы является проблемной. Дело в том, что по всей улицы проходи большой арык, который был вырыт жителями для орошения приусадебных территорий. В первое время вода поступала во все домохозяйства, но потом не стала доходить до домой целого ряда жителей. Причиной оказался человеческий фактор – один из жителей З.Артыков, проявляя эгоизм, самовольно перекрыл арык.
Даже общие усилия всех жителей улицы и махаллинского схода граждан не помогли улучшить ситуацию. Они вынуждены были поднять этот, на первый взгляд, банальный вопрос на встрече с народными представителями. После того, как районный отдел управления земельными ресурсами и государственного кадастра потребовал от З.Артыкова не самовольничать, он убрал перекрытие на пути бесценной воды.
- На выездном приеме приняло участие население пяти махаллей, - говорит работник Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП Сардор Марипов. – Тот факт, что на месте было решено порядка 20 вопросов, помогло укрепить доверие населения в нашу партию. Были решены вопросы не только коммунально-жилищного хозяйства, но и личные, социальные, экономические вопросы населения.
В ходе выездной встречи принято решение по направлению депутатских запросов по тем вопросам, которые не были решены на месте.