O‘zLiDeP бошланғич ташкилотлари ўз томорқасида фаолият бошлаганларга кўмакдош
O‘zLiDeP Оқдарё туман Кенгаши ҳудуддаги Човка қишлоғида “O‘zLiDeP бошланғич ташкилотлари ўз томорқасида фаолият бошлаганларга кўмакдош” лойиҳаси доирасида очиқ мулоқот ўтказди.
Мулоқотда мамлакатимизда аҳолининг томорқа хўжалигидан самарали фойдаланиши, турмуш фаровонлигини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Юртимизда аҳоли тижорат банкининг имтиёзли кредит маблағи эвазига томорқасида ўз бизнесини йўлга қўйиши учун барча ҳуқуқий асос яратилгани қайд этилди.
Тадбир ташкилотчиларининг айтишича, бугун O’zLiDeP туман кенгашида 105 бошланғич партия ташкилоти фаолият юритмоқда. Уларнинг ҳар бирига бешта кам таъминланган оила бириктирилиб, 1 минг 25 томорқа соҳиби қамраб олинган.
“Туманимиздаги мавжуд БПТ 95 оиланинг ўз томорқасидан унумли фойдаланишига яқиндан кўмаклашмоқда. Хусусан, “Ўзбекистон” БПТ “Ўзбекистон”, “Истиқлол” маҳаллаларидаги 5 эҳтиёжманд оиланинг томорқа хўжалигида турли озиқ-овқат экинлари етиштиришни йўлга қўйишга амалий ёрдам кўрсатди”, – дейди O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Шухрат Сулаймонов.
Тадбир иштирокчилари “Ўзбекистон” бошланғич партия ташкилотининг бу борадаги фаолияти ва томорқаларда етиштирилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан танишди. Оилаларда бўлиб, хонадон соҳиблари билан суҳбатлашди.
“Бу йил томорқамизда булғор қалампири, саримсоқ пиёз, помидор, бодринг ва полиз маҳсулотлари парваришлашни йўлга қўйямиз. Иккинчи экинга кузги кортошка, чорва учун маккажўхори уруғи қадаймиз. Томорқадан тежаб, оқилона фойдаланиш оиламизга яхшигина қўшимча даромад келтиради. Энг муҳими, бутун оила фойдали меҳнат билан банд”, – дейди “Ўзбекистон” маҳалласида яшовчи Асрор Қосимов.
Таъкидлаш керак, лойиҳанинг кейинги босқичларида ҳар бир БПТ ўртача 10-15 оилани қамраб олиши режалаштирилган.

Первичные организации УзЛиДеП оказывают содействие владельцам приусадебных участков
Акдарьинский районный Кенгаш УзЛиДеП провел в селе «Човка» встречу в рамках проекта «Первичные организации УзЛиДеП – помощники владельцев приусадебных участков».
В ходе встречи отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание вопросам эффективного использования приусадебных земель, повышению благосостояния населения. Создана необходимая правовая база организации собственного бизнеса на приусадебном участке при помощи льготных кредитов коммерческих банков.
По словам организаторов мероприятия, в настоящее время в районном Кенгаше УзЛиДеП осуществляют деятельность 105 первичных партийных организаций. За каждой из них закреплены по пять малообеспеченных семей, их вниманием охвачены 1025 владельцев приусадебных участков.
«ППО района оказывают непосредственное содействие 95 семьям в эффективном ведении приусадебного хозяйства. В частности, ППО «Узбекистан» оказала практическую помощь пяти малообеспеченным семьям в махаллях «Узбекистан» и «Истиклол» в организации собственного дела на приусадебных участках», - говорит член депутатской группы УзЛиДеП Шухрат Сулейманов.
Участники мероприятия изучили опыт ППО «Узбекистан», а также ознакомились с выращиваемой сельхозпродукцией. Так же они посетили домохозяйства, побеседовали с владельцами приусадебных участков.
«В нынешнем году будем выращивать болгарский перец, чеснок, помидор, огурцы, бахчевые культуры. Во втором посеве будем сажать осенний картофель, а также семена кукурузы для скота. Рациональное использование приусадебного участка является гарантом нашего благосостояния. При этом самое главное, что задействованы все члены нашей семьи», - рассказал житель махалли «Узбекистан» Асрор Касымов.