O‘zLiDeP бошланғич ташкилотлари ўз томорқасида фаолият бошлаганларга кўмакдош
O‘zLiDeP Оқдарё туман Кенгаши ҳудуддаги Човка қишлоғида “O‘zLiDeP бошланғич ташкилотлари ўз томорқасида фаолият бошлаганларга кўмакдош” лойиҳаси доирасида очиқ мулоқот ўтказди.
Мулоқотда мамлакатимизда аҳолининг томорқа хўжалигидан самарали фойдаланиши, турмуш фаровонлигини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Юртимизда аҳоли тижорат банкининг имтиёзли кредит маблағи эвазига томорқасида ўз бизнесини йўлга қўйиши учун барча ҳуқуқий асос яратилгани қайд этилди.
Тадбир ташкилотчиларининг айтишича, бугун O’zLiDeP туман кенгашида 105 бошланғич партия ташкилоти фаолият юритмоқда. Уларнинг ҳар бирига бешта кам таъминланган оила бириктирилиб, 1 минг 25 томорқа соҳиби қамраб олинган.
“Туманимиздаги мавжуд БПТ 95 оиланинг ўз томорқасидан унумли фойдаланишига яқиндан кўмаклашмоқда. Хусусан, “Ўзбекистон” БПТ “Ўзбекистон”, “Истиқлол” маҳаллаларидаги 5 эҳтиёжманд оиланинг томорқа хўжалигида турли озиқ-овқат экинлари етиштиришни йўлга қўйишга амалий ёрдам кўрсатди”, – дейди O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Шухрат Сулаймонов.
Тадбир иштирокчилари “Ўзбекистон” бошланғич партия ташкилотининг бу борадаги фаолияти ва томорқаларда етиштирилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан танишди. Оилаларда бўлиб, хонадон соҳиблари билан суҳбатлашди.
“Бу йил томорқамизда булғор қалампири, саримсоқ пиёз, помидор, бодринг ва полиз маҳсулотлари парваришлашни йўлга қўйямиз. Иккинчи экинга кузги кортошка, чорва учун маккажўхори уруғи қадаймиз. Томорқадан тежаб, оқилона фойдаланиш оиламизга яхшигина қўшимча даромад келтиради. Энг муҳими, бутун оила фойдали меҳнат билан банд”, – дейди “Ўзбекистон” маҳалласида яшовчи Асрор Қосимов.
Таъкидлаш керак, лойиҳанинг кейинги босқичларида ҳар бир БПТ ўртача 10-15 оилани қамраб олиши режалаштирилган.

Primary organizations of UzLiDeP assist owners of household lands
Akdarya District Kengash of UzLiDeP held an open dialogue in the village of Chovka within the framework of the project “Primary organizations of UzLiDeP – assistants of household plots”.
At the event, it was noted that in Uzbekistan special attention is paid to the effective use of household land and improvement of the wellbeing of the population. Necessary legal framework has been created for organizing a private business in the household plot on the basis of concessional loans from commercial banks.
According to the organizers of the event, currently 105 primary party organizations are operating in the district Kengash of UzLiDeP. Each of them are responsible for five low-income families, and cover 1025 owners of household plots.
“PPOs of the district provide direct assistance to 95 families in the effective management of the household plots. In particular, PPO “Uzbekistan” provided practical assistance to five low-income families in the makhallas of Uzbekistan and Istiqlol in organizing their own business in the household plot”, - said Shukhrat Suleymanov, member of the UzLiDeP deputy group.
Participants of the event studied the experience of “Uzbekistan” PPO in this direction, as well as became familiar with the cultivated agricultural products. They visited households, talked with the owners of private plots.
“This year we will grow Bulgarian pepper, garlic, tomato, cucumbers, melons and gourds. In the second crop we will plant autumn potatoes, as well as corn seeds for livestock. Rational use of the household plot is the guarantor of our welfare. Most importantly, all members of our family are engaged in this business”, - said Asror Kasymov, a resident of Uzbekistan makhalla.
It should be noted that at the next stages of the project, it is planned that each PPO will cover 10-15 families.