O‘zLiDeP фаоли “Ташаббус-2019” танловида совриндор бўлди
Навоий вилояти Кармана туманидаги “Export Fish Produkt” МЧЖ раҳбари Обиджон Саидов “Ташаббус-2019” Республика кўрик-танловида “Энг яхши  ёш тадбиркор” номинацияси бўйича фахрли 1-ўринни эгаллади.
Умумий қиймати 15 миллиард сўмлик лойиҳа асосида 2018 йилнинг декабридан иш бошлаган “Export Fish Produkt” МЧЖ томонидан шу кунгача 600 дан зиёд хонадонга кичик балиқхоналар ташкил  қилиниб, интенсив усулда балиқ боқиш йўлга қўйилди. Шу билан бирга 1000 дан зиёд карманаликлар доимий иш билан таъминланди.
Айни пайтда корхонада усти ёпиқ сув ҳавзалари, 500 тонна сиғимга эга музлаткичли омборхона ҳамда шу ернинг ўзида тутилган балиқ истеъмол қилиш учун умумий овқатланиш шаҳобчаси ва сайилгоҳ қурилган бўлиб, вилоят аҳолисининг севимли масканларидан бирига айланган. Йилига  500 тонна балиқ ва 100 миллион дона балиқ чавоқлари етиштиришни мўлжаллаган корхонада балиқлар кластер усулида қайта ишланиб , ундан балиқ уни, мойи, филеси, консерваси, ярим тайёр балиқ котлетлари ҳамда дудланган балиқ маҳсулотлари тайёрланмоқда. Шунинг баробарида режадаги  600 тонна маҳсулот экспорти ҳам бошлаб юборилган.
- Балиқчиликни ривожлантириш бўйича киритган лойиҳамизнинг Навоий тажрибаси сифатида бутун республикага тадбиқ этилгани ўзи бир рағбат бўлганди. “Ташаббус 2019” танловидаги муваффақиятимиз ва Президент совғаси сифатида ”Спарк” автомобилининг берилиши эса мени жуда руҳлантириб юборди, -дейди “Ташаббус 2019” кўрик-танловининг “Энг яхши ёш тадбиркори” О. Саидов.
У тадбиркорлик билан шуғулланишдан ташқари партиямиз билан алоқасини узмай, ўзи фаолият олиб бораётган ҳудудда тажрибасидан келиб чиқиб, балиқчиликка иштиёқи баланд ёшларга балиқчилик технологиясини ўргатмоқда. Корхонада  БПТ аъзолари сафини кенгайтиришда, уларни сиёсий жараёнларда фаол иштирок этишини таъминлашда ҳам давом этиб келмоқда.

Активисты УзЛиДеП - призеры конкурса “Ташаббус-2019”
Руководитель ООО “Export Fish Produkt”  Карманинского района  Навоийской области  Обиджон Саидов  занял 1-е место  в номинации «Лучший молодой предприниматель»  Республиканского смотра-конкурса “Ташаббус-2019”.
ООО “Export Fish Produkt”, начавшим действовать в декабре 2018 года  на основе проекта стоимостью  15 миллиардов сумов, к настоящему времени  организованы малые рыбоводческие хозяйства  в 600 домах и налажен откорм рыбы интенсивным методом. Таким образом, работой обеспечены  более 1000 жителей Карманы.
В настоящее время при предприятии  построены крытые водные бассейны, холодильный склад  вместимостью 500 тонн, а также  сайилгох и пункт общественного питания, где можно  попробовать выловленную здесь и приготовленную на месте рыбу,  которые стали излюбленным местом отдыха населения области. На предприятии, где в год заготавливают 500 тонн рыбы и содержат до 100 миллионов  мальков, рыбу перерабатывают на основе кластерного метода  и заготавливают рыбную муку, рыбий жир, филе, консервы, котлеты-полуфабрикаты, копченую рыбу.  Вместе с тем начато запланированное экспортирование  600 тонн продукции.
- Мы рады, что наш проект по развитию рыбоводства  в качестве Навоийского опыта внедряется в масштабах республики. Меня вдохновили  и успех на конкурсе  “Ташаббус 2019”, и подарок Президента – автомобиль ”Спарк”,  - сказал «Лучший предприниматель года»  смотра-конкурса  “Ташаббус 2019” О. Саидов.
Занимаясь предпринимательством, он не прерывает связи с партией, исходя из собственного опыта,  обучает молодежь желающей заниматься рыбоводством, технологии этого вида деятельности. Продолжает  заниматься расширением рядов  членов ППО и обеспечением их активного участия  в политических процессах.