Аёллар демократик жараёнларнинг кузатувчиси эмас, фаол ва ташаббускор иштирокчисига айланмоқда
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Қонунчилик палатасининг биринчи мажлисидаги нутқини эшитиб, тўлқинланиб кетдик. Мажлисда айтилган ҳар бир гап янги Ўзбекистон парламентининг янги таркиби иш фаолиятида устувор вазифа, таъбир жоиз бўлса, дастуриламал бўлиб хизмат қилади, деб ўйлайман.
Халқимиз аёлга эътиборни — онага эътибор, миллат келажагига эътибор, деб қарайди. Муқаддас ислом динимизда ҳам жаннат оналар оёғи остидадир, дейилади. Дарҳақиқат, бугунги кунда юртимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётида хотин-қизларнинг ролини ошириш бўйича жуда катта ишлар қилинмоқда. Хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, аёлларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётида тўлақонли иштирок этишига эришиш, гендер тенгликни таъминлаш бўйича олиб борилаётган ислоҳотлар туфайли уларнинг жамиятимиздаги роли тобора ортмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Оила ва аёллар масалалари бўйича комиссия, Сенатда эса Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари бўйича қўмита ҳамда Ўзбекистон Республикаси Хотин-қизлар гендер тенглигини ҳимоя қилиш бўйича комиссия ташкил этилиши ҳам Ўзбекистонда аёл зотига кўрсатилаётган катта эътибор меваси бўлди.
Мана, бу галги парламент сайловида Олий Мажлис Қонунчилик палатасига мамлакатимиз парламенти тарихида илк бор 48 нафар аёл депутат бўлиб сайлангани, маҳаллий кенгашларда эса, уларнинг салмоғи янада кўплиги ҳам бунинг яққол натижаси, деб биламан. Таъбир жоиз бўлса, бу ҳам Президентимизнинг “Ҳозирги кунда ҳар бир хотин-қиз демократик жараёнларнинг кузатувчиси эмас, балки фаол ва ташаббускор иштирокчиси бўлмоғи шарт” деган гапининг амалда ўз исботини топаётганини яққол тасдиқлайди.

Женщины не наблюдатели за демократическими процессами, а их активные участники
Нас вдохновила речь Президента Шавката Мирзиёева на первом заседании Законодательной палаты. Думаю, каждое, высказанное на заседании слово станет приоритетной задачей, будет служить программой к действию  в деятельности  нового состава парламента Узбекистана.
Наш народ рассматривает внимание к женщине как внимание к матери, внимание к будущему нации. В нашей священной религии Ислам говорится, рай – у ног матери. Действительно,   в настоящее время у нас в стране проводится весомая работа по усилению роли женщины  в социально-политической жизни общества. Благодаря защите прав и интересов женщин, проведению реформ по обеспечению полнокровного  участия женщин в социально-политической жизни страны, гендерного равенства  возрастает их роль в обществе.
По инициативе главы государства в Законодательной палате Олий Мажлиса  создана  комиссия по вопросам семьи и женщин, в Сенате – комитет по вопросам женщин и гендерного равенства и комитет по защите гендерного равенства женщин Республики Узбекистан, что является результатом  внимания, уделяемого женщинам в Узбекистане.
Результатом такого внимания является следующий факт: на нынешних парламентских выборах  впервые в истории парламента страны  в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса  избраны 48 женщин, а также множество женщин избраны в местные кенгаши.  Это также является практическим подтверждением высказывания Президента  о том, что  « В настоящее время женщины должны быть  не наблюдателями за демократическими процессами, а их инициативными и активными  участниками».