Хоразмлик тадбиркор ва фермерларнинг муаммолари ўрганилди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O‘zLiDeP фракцияси раҳбари А.Хаитов тадбиркор, фермер ва томорқачилар билан мулоқот қилиш, уларни қийнаётган муаммоларни ўрганиш мақсадида Хоразм вилоятига борди.
Халқ вакили дастлаб Урганч шаҳридаги “Darital hub” cоworking марказида бўлиб, вилоятда фаолият юритаётган фермер, томорқачи ва тадбиркорлар билан суҳбатлашди. Ўзаро мулоқотлар чоғида Давлат дастурининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти, айниқса, унда белгиланган устувор вазифалар ҳақида тушунчалар берилди.
Шунингдек, давлатимиз раҳбарининг жорий йил 6 март куни қабул қилинган “Ғалла етиштириш, харид қилиш ва сотишда бозор тамойилларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ҳамда “Пахтачилик соҳасида бозор тамойилларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорларининг моҳияти ҳам муҳокама қилинди.
Суҳбат ва мулоқотлар давомида Хива туманидаги “Муродбек” фермер хўжалиги раҳбари Ж.Отажонов фермерларни чопиқ тракторлари билан таъминлашда юзага келаётган муаммоларни бартараф этишда ёрдам сўради. Қишлоқ хўжалиги техникаларини лизинг асосида харид қилиш борасида имкониятларни кенгайтириш лозимлигини айтди.
–Хоразмда деҳқончилик қилиш сув танқислиги боис ўта машаққатли меҳнатни талаб қилади. Шу сабабли томчилиб суғориш технологиясини кенг жорий қилиш орқали бу муаммога ечим топиш ва юқори ҳосил олиш мумкин, – деди боғотлик фермер Ш.Ражапов ўз мурожаатида.
Спикер ўринбосари А.Хаитовнинг навбатдаги учрашуви “Darital shoes” масъулияти чекланган жамиятида давом этди.
Асосан чармдан болалар, эркаклар ва ишчилар учун махсус пойабзаллар ишлаб чиқаришга ихтисослашган корхонада кунига 150 жуфт пойабзал ишлаб чиқарилади. Энг муҳими, бугунги кунда бу ерда 60 нафардан ортиқ ишчи-ходим меҳнат қилмоқда.
Маълум қилинишича, айни пайтда корхона маҳсулотлари Тошкент, Самарқанддаги бозорларда ҳам харидоргир. Эндиликда корхона  раҳбари фаолиятини кенгайтириб, аёллар учун ҳам пойавзал ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш ҳаракатида юрибди. Бунинг натижасида яна 100 нафар ёш доимий иш билан таъминланади.
А.Хаитов корхона фаолияти билан яқиндан танишди, ишчи-ходимлар билан мулоқот қилди. Ишлаб чиқариш кўламини янада кенгайтириш, маҳсулот сифатини ошириш бўйича зарур тавсиялар берди.

Изучены проблемы предпринимателей и фермеров Хорезма
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП  А.Хаитов  прибыл в Хорезмскую область для диалога с фермерами и владельцами приусадебных земель и изучения их проблем.
Представитель народа в городе Ургенче посетил коворкинг-центр “Darital hub”,  провел беседу  с фермерами, владельцами приусадебных земель, предпринимателями области. В ходе беседы  разъяснил суть, значение Государственной программы и намеченные в ней приоритетные задачи.
Также обсуждалось значение  принятых 6 марта текущего года постановлений  главы государства  “О мерах по широкому внедрению  рыночных механизмов  в заготовку, закупку и реализацию  зерна” и  “О мерах по широкому внедрению рыночных принципов  в сферу хлопководства”.
В ходе беседы  руководитель фермерского хозяйства  “Муродбек” Хивинского района  Ж.Отажонов  попросил помощи в решении  проблемы, связанной с закупкой пропашного трактора. Отметил необходимость  расширения возможностей для закупки сельскохозяйственной техники на основе лизинга.
– В связи с дефицитом воды занятие земледелием в Хорезме  требует  большого труда.  В этой связи  решением проблемы и гарантией получения богатого урожая может служить широкое внедрение технологии капельного орошения, - сказал фермер из Богота  Ш.Ражапов.
Очередная встреча заместителя Спикера А.Хаитова состоялась  в ООО “Darital shoes”.
Предприятие специализируется на производстве  детской, мужской и рабочей обуви из кожи. Ежедневная мощность предприятия -  150 пар обуви. Число работников – более 60 человек.
Продукция предприятия пользуется большим спросом  на рынках Ташкента и Самарканда.  Руководитель предприятия  намерен расширить деятельность и наладить производство женской обуви. С  налаживанием нового производства будет создано 100 новых постоянных рабочих мест.
А.Хаитов вплотную ознакомился  с деятельностью предприятия, провел диалог с работниками. Дал  необходимые рекомендации по расширению производства и повышению качества продукции.