O'zLiDeP депутати Наманганда эҳтиёжманд оилага қурилиш материаллари ва озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берди
19.04.2020, 22:24
Айни кунларда коронавирус пандемияси келтириб чиқараётган инқирозга қарши карантин талабларига риоя қилган ҳолда барча соҳаларда самарали иш ташкил этилмоқда.
Халқ депутатлари Наманган вилоят кенгаши депутати Нигора Назарова ҳам сайлов округига қарашли ҳудудларда аҳолининг яшаш шароитларини ўрганиб, уларнинг ҳонадонидаги томорқаси қай аҳволдалиги билан қизиқди.
Тўрақўрғон туманининг Сарой маҳалласида яшовчи М.Саримсоқова томорқачилик борасида маҳалладошларига намуна бўла олади. У хонадонидаги 10 сотих экин майдонига эккан картошка, помидор, карам, булғор қалампири барқ уриб ётибди.
Шу маҳаллада яшовчи А.Махкамов эса томорқасидаги 3 сотих экин майдонида иссиқхона ташкил қилиб, бодринг ва помидор маҳсулотларини етиштирмоқда. Бодринг кўчатидан ҳосил олишниям бошлади.
Бир сўз билан айтганда, томорқачилик - карантин шароитида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, аҳоли бандлиги ва даромадини оширишнинг муҳим манбаидир. Шундай экан, ундан самарали фодалансак, ҳам оила буджетига даромад келади, ҳам бозорларимиз сифатли озиқ-овқат маҳсулотларига тўлади.
Ўганишлар давомида аҳоли вакилларидан мурожаатлар ҳам келиб тушди. Тўрақўрғон тумани Сарой маҳалласида яшовчи А.Аҳмаджонов бошлаб қўйган қурилиш ишларини “қўли калталик қилиб” оҳирига етказа олмаётган эди. Депутат ҳомийлик асосида ушбу ҳонадонга қурилиш материаллари ва озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берди.

UzLiDeP deputy provided building materials and food products to Namangan’s families in need
In connection with counteracting the crisis caused by the coronavirus pandemic, work is currently ongoing in all spheres, in compliance with quarantine rules.
Deputy of Namangan regional council of people’s deputies Nigora Nazarova is studying the living conditions of the population in the territory of her constituency, is interested in activities carried out in private lands.
Resident of Saroy makhalla of Turakurgan district M. Sarimsokova works on her personal land. On 10 acres, she grows potatoes, tomatoes, cabbage and bell pepper.
Tomatoes and cucumbers are already ripening in the greenhouse occupying 3 hundred acres of a resident of this makhalla A. Mahkamova.
In a word, homestead land is an important source of ensuring food security and employment, raising income during the quarantine period. If these lands are effectively used, the family budget will get better, and the markets will have an abundance of food products.
Complaints from citizens were received during the study. For example, A. Akhmadjonov, a resident of Saroy makhalla of Turakurgan district, due to the lack of funds, cannot complete the construction work. With the assistance of the deputy, he was provided with building materials and food products.