O'zLiDeP депутати Наманганда эҳтиёжманд оилага қурилиш материаллари ва озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берди
19.04.2020, 22:24
Айни кунларда коронавирус пандемияси келтириб чиқараётган инқирозга қарши карантин талабларига риоя қилган ҳолда барча соҳаларда самарали иш ташкил этилмоқда.
Халқ депутатлари Наманган вилоят кенгаши депутати Нигора Назарова ҳам сайлов округига қарашли ҳудудларда аҳолининг яшаш шароитларини ўрганиб, уларнинг ҳонадонидаги томорқаси қай аҳволдалиги билан қизиқди.
Тўрақўрғон туманининг Сарой маҳалласида яшовчи М.Саримсоқова томорқачилик борасида маҳалладошларига намуна бўла олади. У хонадонидаги 10 сотих экин майдонига эккан картошка, помидор, карам, булғор қалампири барқ уриб ётибди.
Шу маҳаллада яшовчи А.Махкамов эса томорқасидаги 3 сотих экин майдонида иссиқхона ташкил қилиб, бодринг ва помидор маҳсулотларини етиштирмоқда. Бодринг кўчатидан ҳосил олишниям бошлади.
Бир сўз билан айтганда, томорқачилик - карантин шароитида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, аҳоли бандлиги ва даромадини оширишнинг муҳим манбаидир. Шундай экан, ундан самарали фодалансак, ҳам оила буджетига даромад келади, ҳам бозорларимиз сифатли озиқ-овқат маҳсулотларига тўлади.
Ўганишлар давомида аҳоли вакилларидан мурожаатлар ҳам келиб тушди. Тўрақўрғон тумани Сарой маҳалласида яшовчи А.Аҳмаджонов бошлаб қўйган қурилиш ишларини “қўли калталик қилиб” оҳирига етказа олмаётган эди. Депутат ҳомийлик асосида ушбу ҳонадонга қурилиш материаллари ва озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берди.

В Намангане депутат УзЛиДеП предоставил нуждающимся семьям строительные материалы и продовольственные продукты
21.04.2020, 13:08
В связи с противодействием кризису, вызываемому пандемией  коронавируса, в  настоящее время при соблюдении карантинных правил  продолжается работа во всех сферах.
Депутат Наманганского областного кенгаша народных депутатов Нигора Назарова  изучает условия жизни  населения на территории своего избирательного округа, интересуется работой на приусадебных землях.
Образцово работает на своих приусадебных землях жительница махалли Сарой Туракурганского района  М.Саримсокова. На 10 сотках она выращивает картофель, помидоры, капусту, болгарский перец.
А в занимающей 3 сотки теплице жительницы этой махалли  А.Махкамовой  уже зреют помидоры и огурцы.
Одним словом,  приусадебные земли  - это важный источник  обеспечения продовольственной безопасности, занятости населения   повышения доходов в период карантина. Если эффективно использовать эти земли, будет пополняться бюджет семьи, а на рынках будет изобилие  продовольственной продукции.
В ходе изучения поступали обращения от граждан.  Например, житель махалли Сарой Туракурганского района А.Ахмаджонов из-за недостатка средств   не может завершить строительную работу. При  содействии депутата ему  предоставили строительные материалы  и продовольственную продукцию.