Имтиёз яна биттага кўпайди
Кейинги йилларда мамлакатимизда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, бизнеснинг ушбу шакли билан шуғулланаётганларга кўплаб имтиёз ҳамда имкониятларни яратиб бериш мақсадида барча куч ва имкониятлар сафарбар этилаяпти. Солиқдан озод этиш бўладими, энергия ресурслари тўловидаги имтиёзларми, маҳсулотни сотишдаги эркинликми, хуллас, ҳамма шароит муҳайё қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг “Тадбиркорлик фаолияти ва ўзини ўзи банд қилишни давлат томонидан тартибга солишни соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан ушбу имтиёзлар яна биттага кўпайди.
Унга кўра эндиликда ўзини ўзи банд қилганлар учун назарда тутилган фаолият турлари билан шуғулланган ва иштирокчилари сони камида 3 нафар бўлган оилавий корхоналар айланмадан солиқни белгиланган миқдордан 50 фоизга камайтирилган ставкада тўлаши мумкин. Айтиш керакки, бу – ҳар бир оиланинг бизнес билан шуғулланиши ва барқарор даромад манбаига эга бўлиши учун жуда катта имконият. Умуман олганда қарорда ўзини ўзи банд қилган шахсларга кўплаб қулай шарт-шароитлар яратиб берилмоқда.
Сир эмас ҳар қандай қарор ижроси билан кучли, албатта. Шу маънода ушбу қарорда берилган имтиёз ва имкониятлар музмун-моҳиятини  авваламбор халқимизга тушунтириш, қарорда назарда тутилган вазифалар ижроси устида самарали депутатлик назоратини олиб бориш зиммамиздаги асосий вазифалардан бири бўлиши керак. Негаки, биз ушбу қарорда акс этган имтиёзларни қанчалик оддий, содда тилда ҳар бир оилага етказа олсак, халқ вакили сифатида унинг ижросини қатъий назорат қила олсак, оилавий тадбиркорлик билан шуғулланувчилар сафи ўз-ўзидан кенгайиб бораверади. Улар солиқ ёки бошқа шу каби масалаларда учрайдиган хавотирлардан чўчимасдан иш бошлайдилар.

В последние годы в стране предпринимаются  масштабные действия по развитию семейного предпринимательства, предоставлению льгот и возможностей лицам, занимающимся таким видом бизнеса. К числу таких льгот относятся  освобождение от выплаты налогов, преференции в оплате использования энергетических ресурсов, реализации продукции и другие.
Число предоставляемых льгот увеличено постановлением главы государства  “О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости”.
Теперь, согласно постановлению семейные предприятия, осуществляющие виды деятельности, предусмотренные для самозанятых лиц, с численностью участников не менее трех человек, уплачивают налог с оборота по ставке, сниженной на 50% от установленной. Следует отметить, это большая возможность для каждой семьи, желающей  заниматься бизнесом и получть стабильный доход.  В целом, постановлением предусмотрено создание многих условий  для самозанятых лиц.
Не секрет, каждое постановление имеет силу только при сиполнении намеченных в нем задач.  В этом смысле нашей глваной задачей должны стать  разъяснение народу сути и значения льгот и возможностей, предоставляемых постановлением, эфективный депутатский контроль  исполнения намеченных в постановлении задач. От того, насколько просто и доступно мы сможет донести до населения указанные в постановлении льготы, и в качестве представителей народа будем осуществлять контроль исполнения этого документа, зависит расширение рядов людей, занимающихся семейным предпринимательством. Они начнут работать, не боясь проблем, возникающих в налоговых и других вопросах.