Спикер ўринбосари Актам Хаитов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Хоразмда Президент қарорлари ижросини ўрганмоқда
17.06.2020, 10:42
Коронавирус пандемияси даврида аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш энг долзарб масалага айланди. Негаки, пандемия туфайли мамлакатимизда камбағал аҳоли ва ишсизлар сони ошди, оилалар даромади камайди.
Шу боисдан ўтган вақт давомида Президентимиз раҳбарлигида бу офатга қарши курашиш, пандемиянинг аҳоли турмуш тарзи ва иқтисодиёт тармоқларига таъсирини юмшатиш бўйича барча чора-тадбирлар кўрилди. Айниқса, аҳоли бандлиги ва даромадларини ошириш, ўзини ўзи банд қилаётган фуқароларга муносиб шароит яратишга қаратилган ишлар бир сония ҳам тўхтагани йўқ.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O‘zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов бошчилигидаги бир гуруҳ депутатлар пандемия даврида тадбиркорлик субъектлари, фермер хўжаликлари ва томорқа эгаларининг фаолияти билан танишиш ҳамда Президент фармон ва қарорларининг жойлардаги ижросини ўрганиш мақсадида Хоразм вилоятида ўрганишлар олиб боришди.
Халқ вакиллари вилоятдаги учрашувларини Гурлан туманидан бошлади. Туман ҳокимлигида бўлиб ўтган учрашувда гурланлик ёшларнинг муаммолари ўрганилиб, уларни жойида бартараф этиш чоралари кўрилди.
Юзма-юз мулоқотлар давомида гурланлик Ғайрат Солиев сартарошхона очиш нияти борлигини айтиб, тижорат банкларидан имтиёзли кредит олишда кўмак сўради. Бу масалани туман ҳокими ўз зиммасига олиб, 3 кун муддатда кредит ажратиш бўйича “Халқ банки” туман филиали вакилига тегишли топшириқлар берди.
Учрашув чоғида ёшлар тикувчилик фаолиятини йўлга қўйиш, иссиқхона ташкил этиш, паррандачиликни ривожлантириш бўйича кредитлар ажратишда амалий ёрдам сўраб мурожаатлар қилишди. Барча мурожаатлар шу ернинг ўзида тегишли ташкилот раҳбарларига бириктирилиб, қисқа муддатда ижобий ҳал қилинадиган бўлди.
Шу куни ишчи гуруҳ аъзолари туман ҳокими, сектор раҳбарлари билан биргаликда ҳудуддаги “Нурафшон”, “Эсабий”, “Жалойир”, “Нукус”, “Дўсимбий” ва “Оққум” маҳаллаларида бўлиб, аҳоли бандлиги ва даромадларини ошириш борасида қилинаётган ишлар билан танишди.
Биринчи секторга қарашли “Дўсимбий” маҳалласида яшовчи Робия Ахмедованинг хонадонида 3 нафар ногирон бор. Хонадон эгалари  томорқасидан унумли фойдаланиб келаётгани сабабли туман Бандликка кўмаклашиш маркази томонидан уларга субсидия асосида 45 сотих ер майдонига иссиқхона қуриб берилган.
Аҳамиятлиси, келини Х.Тажиева ҳамда қизи Ш.Юлдашевалар тумандаги “Рамат бобо” фермер хўжалигига ишга жойлаштирилиб, хўжалик томонидан уларга сабзавот-полиз экинлари экиб қўшимча даромад олиши учун 0,5 гектар ер майдони ажратиб берилган. Шунингдек, ғалладан бўшаган ер майдонидан ҳам деҳқончилик қилиш учун 1 гектар ер майдони берилиши режалаштирилди.
Иккинчи секторга қарашли “Нурафшон” маҳалласида яшовчи Патма Сабирова хонадонида 2 нафар фуқаро истиқомат қилади. Мазкур хонадоннинг ташқи фасад қисми ҳомийлар томонидан таъмирланиб, томорқасига маҳалладаги жамоатчи ишчилар ёрдамида полиз экинлари ва мевали дарахтлар экиб берилган. Қолаверса, ушбу оилага “Жумабай қассоб” фермер хўжалигидан бир бош қаромол берилиб, ҳомийлар томонидан бир неча маротаба озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берилган. Ўғли Иномжон Юлдашев ҳам “Гурлан Экатор” МЧЖга ишга жойлаштирилиб, иш ҳақини ўз вақтида олиб келмоқда.
Спикер ўринбосари бошчилигидаги депутатлар маҳаллама-маҳалла, хонадонма-хонадон юриш давомида аҳоли билан очиқ мулоқотлар қилиб, уларга Президентимиз томонидан қабул қилинган бир қатор фармон ва қарорларнинг мазмун-моҳиятини тушунтирди.
Мазкур учрашувлар давомида ишчи гуруҳ аъзолари учинчи секторга қарашли “Нукус” маҳалласида яшовчи Бобомурод Авезов хонадонида ҳам бўлишди. Аниқланишича, мазкур хонадонда 6 нафар фуқаро истиқомат қилади. Б.Авезовнинг турмуш ўртоғи М.Турамуратова “Хуршида Ортиқжон” фермер хўжалигида, қизи Ш.Турсунбоева эса “Ихлосбек Бунёдбек Бобурбек” ишлаб чиқариш корхонасида фаолият юритади.
Халқ ноиблари хонадон эгалари билан мулоқот қилар экан, мамлакатимизда ҳозирги оғир шароитда аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш учун барча имкониятлар ишга солинаётганини айтиб, ўз безнисини бошлаш истагида юрган фуқароларга кўплаб имтиёзлар берилаётганини алоҳида таъкидлашди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг учрашувлари  тўртинчи секторга қарашли “Жалойир” маҳалласида яшовчи Эркабой Бобоназаров хонадонида давом этди. Учрашув давомида мазкур хонадонда 3 нафар фуқаро истиқомат қилиши, хонадон бошлиғи “Мухаммад Канжа пахтаси” фермер хўжалигида ишлаши маълум бўлди.
Спикер ўринбосари “Эсабий” маҳалласидаги сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти Хоразм вилояти илмий тажриба станциясида ҳам бўлиб, уларга деҳқончиликда янги технологияларни жорий қилиш, янги навларни яратиш бўйича зарур тавсиялар, маслаҳатлар берди.

Рабочая группа во главе с заместителем Спикера Актамом Хаитовым изучает исполнение постановлений Президента в Хорезме
22.06.2020, 17:18
В период пандемии коронавируса самыми актуальными стали вопросы обеспечения занятости населения и сокращения бедности. Потому что по причине пандемии в стране увеличилось число безработных, снизились доходы семей.
В этой связи под руководством Президента приняты меры по борьбе с этой болезнью, смягчению воздействия пандемии на жизнь населения и отрасли экономики. Ни на минуту не прекращается работа по обеспечению занятости и повышению доходов населения, созданию условий для самозанятости граждан.
Группа депутатов под руководством заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководителя фракции УзЛиДеП Актама Хаитова для ознакомления с деятельностью субъектов предпринимательства, фермерских хозяйств и владельцев приусадебных земель в период пандемии и изучения исполнения на местах указов и постановлений Президента прибыла в Хорезмскую область.
Представители народа встречи в области начали с посещения Гурланского района. На встрече в районном хокимияте были изучены проблемы местной молодежи, приняты меры по их решению на месте.
В ходе диалога диалога житель Гурлана Гайрат Солиев попросил оказать помощь в получении кредита для открытия парикмахерского салона. Решение этой проблемы возложил на себя хоким района и дал задание представителям районного филиала «Халкбанка» выделить кредит в 3-дневный срок.
Молодежь просила оказать помощь в получении кредита для налаживания швейного производства, строительства теплиц, развития птицеводства. На руководителей соответствующих организаций возложили задачу по положительному решению высказанных проблем в кратчайшие сроки.
В этот день члены рабочей группы вместе с хокимом района и руководителями секторов посетили махалли “Нурафшон”, “Эсабий”, “Жалойир”, “Нукус”, “Дусимбий” и “Оккум”, ознакомились с работой по обеспечению занятости и повышению доходов населения.
В семье жительницы относящегося к первому сектору махалли “Дусимбий” Робии Ахмедова 3 инвалида. Семья успешно работает на приусадебном участке, в этой связи районным центром содействия занятости для этой семьи на основе субсидии построили теплицу на 45 сотках.
Ее невестку Х.Тажиевой и дочь Ш.Юлдашеву устроили на работу в фермерское хозяйство “Рамат бобо”, в котором им выделили 0,5 гектара для выращивания овощей и получения дополнительного дохода. Также планируется выделение 1 гектара на полях, освобожденных от колосовых культур.
В семье жительницы относящейся ко второму сектору махалли “Нурафшон” Патмы Сабировой всего 2 человека. Спонсоры отремонтировали фасад ее дома, при помощи общественных работников на приусадебном участке посадили бахчевые культуры и фруктовые деревья. Фермерское хозяйство “Жумабай кассоб” выделило этой семье корову, спонсоры помогают с продовольственной продукцией. Ее сына Иномжона Юлдашева устроили на работу в ООО “Гурлан Экатор”.
Депутаты во главе с заместителем Спикера ходили по домам, беседовали с жителями, разъясняли суть и значение постановлений и указов Президента.
Члены рабочей группы также посетили жителя относящейся к третьему сектору махалли “Нукус” Бобомурода Авезова. В его семье 6 человек. Его жена М.Турамуратова работает в фермерском хозяйстве “Хуршида Ортиқжон”, дочь Ш.Турсунбоева - на предприятии “Ихлосбек Бунёдбек Бобурбек”.
Представители народа рассказали членам семьи о том, что в нынешних условиях в стране используются все возможности для обеспечения занятости населения и сокращения бедности, для граждан, желающих заниматься бизнесом, предоставляются различные льготы.
Встречи депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса продолжились в доме Эркабоя Бобоназарова, проживающего в относящейся к четвертому сектору махалле “Жалойир” . В семье 3 человека, глава семьи работает в фермерском хозяйстве “Мухаммад Канжа пахтаси”.
Заместитель Спикера в махалле “Эсабий” также посетил Хорезмскую областную научно-экспериментальную станцию научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля, дал рекомендации по внедрению в земледелие новых технологий и созданию новых сортов.