Спикер ўринбосари Актам Хаитов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Хоразмда Президент қарорлари ижросини ўрганмоқда
17.06.2020, 10:42
Коронавирус пандемияси даврида аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш энг долзарб масалага айланди. Негаки, пандемия туфайли мамлакатимизда камбағал аҳоли ва ишсизлар сони ошди, оилалар даромади камайди.
Шу боисдан ўтган вақт давомида Президентимиз раҳбарлигида бу офатга қарши курашиш, пандемиянинг аҳоли турмуш тарзи ва иқтисодиёт тармоқларига таъсирини юмшатиш бўйича барча чора-тадбирлар кўрилди. Айниқса, аҳоли бандлиги ва даромадларини ошириш, ўзини ўзи банд қилаётган фуқароларга муносиб шароит яратишга қаратилган ишлар бир сония ҳам тўхтагани йўқ.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O‘zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов бошчилигидаги бир гуруҳ депутатлар пандемия даврида тадбиркорлик субъектлари, фермер хўжаликлари ва томорқа эгаларининг фаолияти билан танишиш ҳамда Президент фармон ва қарорларининг жойлардаги ижросини ўрганиш мақсадида Хоразм вилоятида ўрганишлар олиб боришди.
Халқ вакиллари вилоятдаги учрашувларини Гурлан туманидан бошлади. Туман ҳокимлигида бўлиб ўтган учрашувда гурланлик ёшларнинг муаммолари ўрганилиб, уларни жойида бартараф этиш чоралари кўрилди.
Юзма-юз мулоқотлар давомида гурланлик Ғайрат Солиев сартарошхона очиш нияти борлигини айтиб, тижорат банкларидан имтиёзли кредит олишда кўмак сўради. Бу масалани туман ҳокими ўз зиммасига олиб, 3 кун муддатда кредит ажратиш бўйича “Халқ банки” туман филиали вакилига тегишли топшириқлар берди.
Учрашув чоғида ёшлар тикувчилик фаолиятини йўлга қўйиш, иссиқхона ташкил этиш, паррандачиликни ривожлантириш бўйича кредитлар ажратишда амалий ёрдам сўраб мурожаатлар қилишди. Барча мурожаатлар шу ернинг ўзида тегишли ташкилот раҳбарларига бириктирилиб, қисқа муддатда ижобий ҳал қилинадиган бўлди.
Шу куни ишчи гуруҳ аъзолари туман ҳокими, сектор раҳбарлари билан биргаликда ҳудуддаги “Нурафшон”, “Эсабий”, “Жалойир”, “Нукус”, “Дўсимбий” ва “Оққум” маҳаллаларида бўлиб, аҳоли бандлиги ва даромадларини ошириш борасида қилинаётган ишлар билан танишди.
Биринчи секторга қарашли “Дўсимбий” маҳалласида яшовчи Робия Ахмедованинг хонадонида 3 нафар ногирон бор. Хонадон эгалари  томорқасидан унумли фойдаланиб келаётгани сабабли туман Бандликка кўмаклашиш маркази томонидан уларга субсидия асосида 45 сотих ер майдонига иссиқхона қуриб берилган.
Аҳамиятлиси, келини Х.Тажиева ҳамда қизи Ш.Юлдашевалар тумандаги “Рамат бобо” фермер хўжалигига ишга жойлаштирилиб, хўжалик томонидан уларга сабзавот-полиз экинлари экиб қўшимча даромад олиши учун 0,5 гектар ер майдони ажратиб берилган. Шунингдек, ғалладан бўшаган ер майдонидан ҳам деҳқончилик қилиш учун 1 гектар ер майдони берилиши режалаштирилди.
Иккинчи секторга қарашли “Нурафшон” маҳалласида яшовчи Патма Сабирова хонадонида 2 нафар фуқаро истиқомат қилади. Мазкур хонадоннинг ташқи фасад қисми ҳомийлар томонидан таъмирланиб, томорқасига маҳалладаги жамоатчи ишчилар ёрдамида полиз экинлари ва мевали дарахтлар экиб берилган. Қолаверса, ушбу оилага “Жумабай қассоб” фермер хўжалигидан бир бош қаромол берилиб, ҳомийлар томонидан бир неча маротаба озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берилган. Ўғли Иномжон Юлдашев ҳам “Гурлан Экатор” МЧЖга ишга жойлаштирилиб, иш ҳақини ўз вақтида олиб келмоқда.
Спикер ўринбосари бошчилигидаги депутатлар маҳаллама-маҳалла, хонадонма-хонадон юриш давомида аҳоли билан очиқ мулоқотлар қилиб, уларга Президентимиз томонидан қабул қилинган бир қатор фармон ва қарорларнинг мазмун-моҳиятини тушунтирди.
Мазкур учрашувлар давомида ишчи гуруҳ аъзолари учинчи секторга қарашли “Нукус” маҳалласида яшовчи Бобомурод Авезов хонадонида ҳам бўлишди. Аниқланишича, мазкур хонадонда 6 нафар фуқаро истиқомат қилади. Б.Авезовнинг турмуш ўртоғи М.Турамуратова “Хуршида Ортиқжон” фермер хўжалигида, қизи Ш.Турсунбоева эса “Ихлосбек Бунёдбек Бобурбек” ишлаб чиқариш корхонасида фаолият юритади.
Халқ ноиблари хонадон эгалари билан мулоқот қилар экан, мамлакатимизда ҳозирги оғир шароитда аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш учун барча имкониятлар ишга солинаётганини айтиб, ўз безнисини бошлаш истагида юрган фуқароларга кўплаб имтиёзлар берилаётганини алоҳида таъкидлашди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг учрашувлари  тўртинчи секторга қарашли “Жалойир” маҳалласида яшовчи Эркабой Бобоназаров хонадонида давом этди. Учрашув давомида мазкур хонадонда 3 нафар фуқаро истиқомат қилиши, хонадон бошлиғи “Мухаммад Канжа пахтаси” фермер хўжалигида ишлаши маълум бўлди.
Спикер ўринбосари “Эсабий” маҳалласидаги сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти Хоразм вилояти илмий тажриба станциясида ҳам бўлиб, уларга деҳқончиликда янги технологияларни жорий қилиш, янги навларни яратиш бўйича зарур тавсиялар, маслаҳатлар берди.

A working group led by Deputy Speaker Aktam Khaitov is studying the implementation of the Presidential resolutions in Khorezm
26.06.2020, 14:58
During the coronavirus pandemic, the most relevant issues were employment and poverty reduction. Because, due to the pandemic, the number of unemployed in the country increased and family incomes decreased.
In this regard, under the leadership of the President, measures have been taken to combat this disease and mitigate the impact of the pandemic on the life of the population and the economy. For a minute, work to ensure employment and increase incomes of the population, to create conditions for self-employment of citizens does not stop.
A group of deputies under the leadership of the Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the head of UzLiDeP faction, Aktam Khaitov, came to Khorezm region to get acquainted with the activities of business entities, farms and private land owners during the pandemic and study the implementation of local decrees and resolutions of the President.
Representatives of people began their meetings in the region with a visit to Gurlan district. At the meeting in the district khokimiyat, the problems of local youth were studied, measures were taken to solve them locally.
During the dialogue, Gurlan resident Gayrat Soliyev asked for help in obtaining a loan for the opening of a hairdressing salon. The khokim of the district assumed the solution of this problem and gave the task to representatives of the regional branch of Halq Bank to allocate a loan in 3 days.
Young people asked for help in obtaining a loan for establishment of sewing production, the construction of greenhouses, and development of poultry farming. The heads of respective organizations were entrusted with the task of positively solving the problems expressed in the shortest possible time.
On this day, members of the working group, together with the district’s khokim and sector leaders, visited Nurafshon, Esabiy, Jaloyir, Nukus, Dusimbiy and Okkum makhallas, got acquainted with the work to ensure employment and increase population incomes.
There are three persons with disabilities in the family of a resident of the first sector of “Dusimbiy” makhalla Robiya Akhmedova. The family successfully works in a personal plot, in this regard, a district center built a greenhouse on 45 acres based on a subsidy.
Her daughter-in-law H. Tajiyeva and daughter Sh. Yuldasheva were hired by Ramat Bobo farm, in which they allocated 0.5 hectares to grow vegetables and generate additional income. It is also planned to allocate 1 hectare in fields liberated from cereal crops.
In the family of a resident belonging to the second sector of the makhalla “Nurafshon” Patma Sabirova there are only 2 people. Sponsors repaired the facade of her house, with the help of community workers planted melons and fruit trees in the garden. Jumabay Qassob farm allocated a cow to this family, sponsors help with food products. Her son Inomjon Yuldashev was hired by Gurlan Ekator LLC.
Deputies, headed by the Deputy Speaker, visited homes, talked with residents, explained the essence and significance of the resolutions and decrees of the President.
Members of the working group also visited Bobomurod Avezov, a resident of the third sector of Nukus makhalla. His family has six people. His wife M. Turamuratova works at Khurshida Ortiqjon farm and her daughter Sh. Tursunboyeva at Ikhlosbek Bunyodbek Boburbek enterprise.
Representatives of people told family members that under the current conditions in the country, all opportunities are used to ensure employment and poverty reduction, various benefits are provided for citizens who want to do business.
Meetings of deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis continued in the house of Erkaboy Bobonazarov, who lives in Jaloyir makhalla, which belongs to the fourth sector. The family has three people, the head of the family works at the farm “Muhammad Kanja Pakhtasi”.
Deputy Speaker at Esabiy makhalla also visited Khorezm Regional Scientific Experimental Station of the Research Institute of Vegetable Melon and Potato, gave recommendations on introducing new technologies into agriculture and creating new varieties.
Meetings of the working group, led by the Deputy Speaker, with the population of the region continue.