Депутат “Обод қишлоқ” дастурига тушган маҳаллаларни ўрганди
Мамлакатимизда олиб борилаётган одилона сиёсат самараси ўлароқ амалга оширилаётган ислоҳотлар аввало, халқ манфаати, фуқароларнинг турмуш даражасини яхшилашга хизмат қилмоқда. Айниқса, жойлардаги муаммо ва камчиликларни аниқлаб, бартараф этиш мақсадида йўлга қўйилган маҳаллабай ишлаш тизими кўзланган натижаларни бераяпти, десак муболаға бўлмайди.
Халқ депутатлари Сирдарё вилоят Кенгаши 14 – Иттифоқ сайлов округи депутати Сирожиддин Яриев 2021 йилда “Обод қишлоқ” дастурига тушган Сайхунобод туманининг “Сентоб” маҳалласида олиб борилаётган ишлар билан танишиб, сайловчилар билан учрашуви ҳам янгича ёндошувда ташкил этилди. Сабаби ҳудудда кузатилиши мумкин бўлган муаммо ва камчиликларни бартараф этиш учун тумандаги мутасадди ташкилотлар вакиллари ҳам жалб қилинди.
Дастур юзасидан бугунги кунда маҳаллада 24 километр ичимлик сув тармоғи тортилиб, 6 та суви қувури реконструкция қилинмоқда, қўшимча равишда 2 та ичимлик суви қудуғи қурилиши арафасида. Жами 10 километр ички йўллар таъмирланиб, 2 километр узунликдаги пиёдалар йўлакчалари қурилиш ишлари бошлаб юборилган.
Шунингдек, учрашув давомида маҳалла аҳолиси турли масалаларда мурожаат қилишди. Мурожаатларнинг аксарияти мутасаддилар билан муҳокама қилиниб, жойида ҳал этилди. Баъзи муаммолар юзасидан тегишли тавсиялар берилиб, тез кунларда бартараф этилишига келишиб олинди.
Жумладан, фуқаро Баҳодир Хамдамовнинг “Баркамол авлод” кўчасига газ қувури ўтказиш бўйича қилган мурожаати С.Яриев бошчилигида туман газ таъминоти масъул ҳодимлари иштирокида бориб ўрганилди. Ўрганиш натижасида мазкур кўчага газ қувури тортиш мумкун эканлиги маълум бўлди. Мазкур масала ўз ечимини топиб, тез кунда “Баркамол авлод” кўчаси аҳолиси табиий газ билан таъминланадиган бўлди.
–Ишонч билдириб сайлаган депутатимиз Сирожиддин Яриевга қилган мурожаатим ўз ечимини топганидан нафақат мен, оила аъзоларим, балки, барча қўни-қўшниларимиз беҳад хурсанд бўлдик, – деди Баҳодир Хамдамов.

Депутат изучил махалли, включенные в программу “Обод кишлок”
Благодаря осуществляемой в стране взвешенной политике, проводимые реформы способствуют обеспечению законных интересов и повышению уровня жизни народа. Ожидаемые результаты дает работа по системе «махаллабай, внедренная с целью выявления и устранения проблем на местах.
Депутат Сырдарьинского областного Кенгаша народных депутатов от 14-го избирательного «Иттифок» Сирожиддин Яриев ознакомился с работой, проводимой в махалле «Сентоб» Сайхунабадского района, включенной в 2021году в программу “Обод кишлок” и на основе нового подхода, провел встречу с избирателями. Для устранения проблем и недостатков, на встречу были приглашены представители соответствующих предприятий района и ответственные лица.
В соответствии с программой в настоящее время в махалле прокладывается водопровод протяженностью 24 километра, ведется ремонт 6 труб подачи воды, готовятся к сдаче 2 колодца. Проведен ремонт 10 километров внутренних дорог, проложены пешеходные дорожки протяженностью 2 километра.
На встрече были заслушаны проблемы населения махалли по различным вопросам. Основная часть обращений при содействии ответственных лиц была решена на месте. По другим были даны рекомендации, а их решение взято на депутатский контроль.
Обращение гражданина Баходира Хамдамова о проведении газопровода на улицу “Баркамол авлод” под руководством С.Яриева было изучено с ответственными работниками районного предприятия газоснабжения.   В результате изучения было выяснено, что есть возможность для прокладки газопровода и принято решение об обеспечении газом жителей улицы “Баркамол авлод” в кратчайшие сроки
– Не только я, но и члены моей семьи, жители улицы благодарны Сирожиддину Яриеву за решение нашей проблемы, - сказал Баходир Хамдамов.