Депутат “Обод қишлоқ” дастурига тушган маҳаллаларни ўрганди
Мамлакатимизда олиб борилаётган одилона сиёсат самараси ўлароқ амалга оширилаётган ислоҳотлар аввало, халқ манфаати, фуқароларнинг турмуш даражасини яхшилашга хизмат қилмоқда. Айниқса, жойлардаги муаммо ва камчиликларни аниқлаб, бартараф этиш мақсадида йўлга қўйилган маҳаллабай ишлаш тизими кўзланган натижаларни бераяпти, десак муболаға бўлмайди.
Халқ депутатлари Сирдарё вилоят Кенгаши 14 – Иттифоқ сайлов округи депутати Сирожиддин Яриев 2021 йилда “Обод қишлоқ” дастурига тушган Сайхунобод туманининг “Сентоб” маҳалласида олиб борилаётган ишлар билан танишиб, сайловчилар билан учрашуви ҳам янгича ёндошувда ташкил этилди. Сабаби ҳудудда кузатилиши мумкин бўлган муаммо ва камчиликларни бартараф этиш учун тумандаги мутасадди ташкилотлар вакиллари ҳам жалб қилинди.
Дастур юзасидан бугунги кунда маҳаллада 24 километр ичимлик сув тармоғи тортилиб, 6 та суви қувури реконструкция қилинмоқда, қўшимча равишда 2 та ичимлик суви қудуғи қурилиши арафасида. Жами 10 километр ички йўллар таъмирланиб, 2 километр узунликдаги пиёдалар йўлакчалари қурилиш ишлари бошлаб юборилган.
Шунингдек, учрашув давомида маҳалла аҳолиси турли масалаларда мурожаат қилишди. Мурожаатларнинг аксарияти мутасаддилар билан муҳокама қилиниб, жойида ҳал этилди. Баъзи муаммолар юзасидан тегишли тавсиялар берилиб, тез кунларда бартараф этилишига келишиб олинди.
Жумладан, фуқаро Баҳодир Хамдамовнинг “Баркамол авлод” кўчасига газ қувури ўтказиш бўйича қилган мурожаати С.Яриев бошчилигида туман газ таъминоти масъул ҳодимлари иштирокида бориб ўрганилди. Ўрганиш натижасида мазкур кўчага газ қувури тортиш мумкун эканлиги маълум бўлди. Мазкур масала ўз ечимини топиб, тез кунда “Баркамол авлод” кўчаси аҳолиси табиий газ билан таъминланадиган бўлди.
–Ишонч билдириб сайлаган депутатимиз Сирожиддин Яриевга қилган мурожаатим ўз ечимини топганидан нафақат мен, оила аъзоларим, балки, барча қўни-қўшниларимиз беҳад хурсанд бўлдик, – деди Баҳодир Хамдамов.

The deputy studied the mahallas included in Prosperous Village Program
Thanks to the balanced policy implemented in the country, the ongoing reforms contribute to ensuring legitimate interests and raising the standard of living of the people. The expected results are yielded by the work on the “mahallabay” system, introduced to identify and eliminate problems at places.
The deputy of Syrdarya Regional Council of people’s deputies from the 14th electoral “Ittifoq” Sirojiddin Yariyev got acquainted with the work carried out in “Sentob” mahalla of Saykhunabad district, included in “Obod qishloq” (Prosperous Village) program in 2021 and, based on a new approach, held a meeting with voters. To eliminate problems and shortcomings, representatives of the relevant enterprises of the district and responsible persons were invited to the meeting.
Following the program, a 24-kilometer water pipeline is currently being laid in the mahalla, 6 water supply pipes are being repaired, and 2 wells are being prepared for commissioning. 10 kilometers of internal roads were repaired, 2 kilometers of footpaths were laid.
At the meeting, the problems of the mahalla population on various issues were heard. The main part of appeals with the assistance of responsible persons was resolved on the spot. On others, recommendations were given, and their decision was taken for deputy control.
The appeal of citizen Bakhodir Khamdamov about the construction of a gas pipeline to Barkamol Avlod Street under the leadership of S. Yariyev was studied with the responsible employees of the district gas supply company. As a result of the study, it was found that there is an opportunity for laying a gas pipeline and a decision was made to provide the residents of Barkamol Avlod Street with gas as soon as possible.
“Not only me, but also members of my family, residents of the street are grateful to Sirojiddin Yariyev for solving our problem”, said Bakhodir Khamdamov.
Deputy Hearings: Analysis of the work carried out in Markhamat district to improve the quality of medical services to the population