O'zLiDeP fraksiyasining muhim masalaga bag‘ishlangan yig‘ilishi o‘tkazildi
Bugun Qonunchilik palatasida O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi fraksiyasining muhim masalaga bag‘ishlangan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda O’zbekiston Respublikasi Prezidentining lavozimga kirishish marosimidagi nutqi va Konstitutsiya kuniga bag‘ishlangan bayram tabrigida konstitutsiyaviy islohotlarni amalga oshirish zarurati borasida ilgari surilgan fikrlari, bu borada belgilangan eng ustuvor yo‘nalishlar alohida ta’kidlab o‘tildi.
Amaldagi Konstitutsiya erishgan barcha yutuq va marralarimizning mustahkam huquqiy poydevori va eng asosiy kafolati bo‘lib keldi.
Oxirgi yillarda mamlakatimizda davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarini tubdan isloh etish, jumladan inson huquqlarini ta’minlash, tadbirkorlikni rivojlantirish, davlat organlarini haqiqiy xalq xizmatchilari tizimiga aylantirish, fuqarolik jamiyati institutlari va ommaviy axborot vositalarining rolini oshirish borasida tizimli ishlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, Yangi O’zbekiston taraqqiyot strategiyasi doirasida ilgari surilayotgan keng ko‘lamli vazifalar, hususan adolatli va xalqparvar davlatni barpo etish, inson huquq va manfaatlari, qadr-qimmatini yanada samarali ta’minlash kabi ulug‘vor maqsadlar ularni amalga oshirishga zarur huquqiy asosni ta’minlovchi Konstitutsiyaviy makonni yanada takomillashtirish extiyojini kun tartibiga ko‘ymoqda.
Shu sababli, bugun Qonunchilik palatasida O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi fraksiyasining navbatdagi yig‘ilishida deputatlar Bosh qomusimiz – Konstitutsiyaga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish jarayonini boshlash taklifi bilan chiqishdi.
Bu borada fraksiya a’zolari Konstitutsiyaning jamiyat hayotidagi o‘rni va ahamiyatiga alohida to‘xtalib, uni bugungi real voqelikka moslashtirish, Yangi O’zbekiston taraqqiyot strategiyasi uchun yanada mustahqam huquqiy poydevor yaratish bo‘yicha o‘zlarining aniq pozitsiyalarini ma’lum qilishdi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, O’zLiDeP fraksiyasi yig‘ilishida O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini takomillashtirish bo‘yicha ilgari surilayotgan tashabbus Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi yana bir yetakchi fraksiyasi - “Milliy tiklanish” demokratik partiyasining ham maqsad, vazifalari hamda saylovoldi dasturlari bilan hamohangligidan kelib chiqib, ushbu masalani mazkur fraksiyalarning qo‘shma yig‘ilishida muhokamaga qo‘yilishi tashabbusi ilgari surildi.

Сегодня в Законодательной палаты состоялось заседание Фракции Либерально-демократической партии Узбекистана, посвященное важному вопросу.
На заседании особо были отмечены выступления Президента Республики Узбекистан на церемонии вступления в должность и во время праздничного поздравления, посвященного Дню Конституции, в частности высказанные мнения о необходимости осуществления конституционных реформ и обозначенных приоритетных направлениях.
Действующая Конституция стала прочным правовым фундаментом и главной гарантией всех достигнутых нами успехов и высот.
В последние годы в нашей стране проведена системная работа по коренному реформированию всех сфер государственной и общественной жизни, в том числе по обеспечению прав человека, развитию предпринимательства, превращению государственной власти в систему настоящих народных служащих, повышению роли институтов гражданского общества и средств массовой информации.
Вместе с тем, широкомасштабные задачи, выдвигаемые в рамках стратегии развития Нового Узбекистана, в частности такие важные цели, как построение справедливого и народоправного государства, более эффективное обеспечение прав и интересов человека и его достоинства – ставят на повестку дня необходимость дальнейшего совершенствования Конституционного пространства, обеспечивающего необходимую правовую основу для их реализации.
Поэтому сегодня на очередной заседании Фракции Либерально-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате депутаты выступили с предложением начать процесс внесения изменений и дополнений в Конституцию нашей страны.
В связи с этим члены Фракции особо отметили роль и значение Конституции в жизни общества, озвучили свою позицию по приведение ее в соответствии с реалиями сегодняшнего дня, созданию более современной правовой основы для стратегии развития Нового Узбекистана.
Исходя из вышеизложенного, на заседании фракции УзЛиДеП, исходя из созвучия продвигаемой инициативы по совершенствованию Конституции Республики Узбекистан с целями, задачами и предвыборными программами другой ведущей фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса - Демократической партии “Миллий тикланиш”, была выдвинута инициатива о вынесении данного вопроса на совместное заседание указанных фракций.