Konstitutsiyaviy islohotlarda O‘zLiDeP ishchi guruhlari faol ishtirok etadi
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasi hamda hududiy partiya tashkilotlari ishtirokida “O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini takomillashtirish bo‘yicha tuzilgan milliy komissiya hamda konstitutsiyaviy islohotlarni amalga oshirishda O’zLiDePning o‘rni” mavzusida kengaytirilgan qo‘shma yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda mamlakatimizda davlatimiz rahbari boshchiligida barcha sohalarda, ayniqsa siyosiy-ijtimoiy jarayonlarda amalga oshirilayotgan izchil islohotlarni yanada jadallashtirish lozimligi barobarida konstitutsiyaviy islohotlarni ham o‘ta dolzarb masala sifatida kun tartibiga qo‘yayotgani ta’kidlandi.
Amaldagi Konstitutsiya mamlakatimizda mustaqillik yillarida erishilgan yutuq va katta o‘zgarishlarning mustahkam huquqiy poydevori va eng asosiy kafolati bo‘lib keldi. Lekin zamon shiddat bilan o‘zgarayapti. Shunday ekan asosiy qonunimizni jamiyatdagi bugungi real voqelikka, Yangi O’zbekistonning taraqqiyot strategiyasidagi ulkan marralarga, shiddatli islohotlar o‘zaniga moslashtirish bugungi kunning asosiy talabi ekanligi qayd etildi. Zotan, Yangi O’zbekiston taraqqiyot strategiyasi milliy rivojlanishimizning yangi bosqichini boshlab berdi, “inson – jamiyat – davlat” degan yangi tamoyil ustuvor bo‘ldi.
Aytish kerakki, Konstitutsiyani takomillashtirish masalasi o‘tgan yilgi saylovoldi jarayonlarida partiyamizdan prezidentlikka ko‘rsatilgan nomzod hamda ishonchli vakillarning aholi bilan uchrashuvlarida qariyb barcha hududlarda saylovchilarimiz tomonidan ko‘tarilgan edi. Xususan, saylovoldi uchrashuvlarida inson huquqlarini mustahkamlash, tadbirkorlik kafolatlarini yanada kuchaytirish, fuqarolik jamiyatini, mahalla, oila institutini rivojlantirish, davlatning ijtimoiy muammolarni hal etishga mas’ulligini oshirish, yoshlar, keksalar va nogironlarni qo‘llab-quvvatlash, ta’lim va ilm-fanni yangi bosqichga ko‘tarish, ekologiya, ona tabiatni asrash borasidagi huquqiy normalarni qayta ko‘rib chiqish yuzasidan takliflar bildirilgan.
Mazkur takliflar zamirida aslida xalqimizning orzu-istaklari mujassam. Shu boisdan bu takliflarni aslida xalqimiz tomonidan ilgari surilgan takliflar deb qarash to‘g‘ri bo‘ladi.
O’zLiDeP va uning parlament quyi palatasidagi fraksiyasi konstitutsiyaviy islohotlarni yakdillik bilan qo‘llab-quvvatlagan holda bu borada hududiy partiya tashkilotlari bilan birga aholi keng qatlamlari orasida, tadbirkorlik sub’ektlari, boshlang‘ich partiya tashkilotlarida mavzu yuzasidan ochiq muloqot, davra suhbatlari o‘tkazish va ularning taklif va tavsiyalarini o‘rganish zarurligi qayd etildi.
Yig‘ilishda bu boradagi ishlarni to‘g‘ri tashkil etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olindi va alohida ishchi guruhlar tashkil etildi.

Рабочие группы УзЛиДеП примут активное участие в конституционных реформах
При участии Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеп, фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса и территориальных партийных организаций состоялось расширенное заседание на тему “Роль национальных комиссий по совершенствованию Конституции Республики Узбекистан и УзЛиДеП в реализации конституционных реформ”.
На заседании отмечалось, что наряду с активизацией реформ, проводимых под руководством главы государства во всех сферах, и особенно в политико-социальном направлении, в повестке дня в качестве особо актуального вопроса намечены конституционные реформы.
Действующая Конституция служила прочной правовой основой и основным гарантом результатов и больших преобразований, достигнутых в годы независимости.  Однако время ускоренно меняется. В этой связи отмечалось, что требованием дня является обеспечение соответствия Основного закона нынешней действительности, современной жизни общества, намеченным в Стратегии развития Узбекистана рубежам, основе ускоренных реформ. Ибо, Стратегии развития Нового Узбекистана стала новым этапом национального развития, приоритетом стал новый принцип “Человек – Общество – Государство”.
Следует отметить, вопрос совершенствования Конституции поднимался выдвинутым в президенты кандидатом от партии входе предвыборного процесса прошлого года, на проводившихся на всех территориях встречах доверенных лиц с населением. На предвыборных встречах высказывались предложения по укреплению прав человека, дальнейшему усилению гарантий предпринимательству, развитию гражданского общества, института махалли и семьи, усилению ответственности в решении социальных проблем государства, поддержке молодежи, престарелых лиц и инвалидов, повышению образования и науки на качественно новый уровень, пересмотру правовых норм в сфере экологии и защиты природы.
В основе этих предложений заложены надежды и чаяния народа. И в этой связи будет правильным рассматривать эти предложения в качестве предложений, выдвигаемых народом.
Отмечалось, что УзЛиДеП и ее фракция в нижней палате парламента единодушно поддерживают конституционные реформы и считают, в этом направлении совместно с региональными партийными организациями необходимо проводить открытые диалоги, беседы среди широких слоев населения, субъектов предпринимательства, первичных партийных организаций и изучать их мнения и предложения.
На заседании наметили задачи по правильной организации работы в этом направлении и организовали отдельные рабочие группы.